Aktualijos

Danas Nagelė. E.Bičkauskas: Kodėl saugumiečiai dvylika metų tylėjo?

Written by Redakcija · 4 min read

Lietuvos Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, teisininkas Egidijus Bičkauskas VSD pažymą vadina skandalinga net keliais aspektais. Visų pirma – joje užfiksuotos senos žurnalisto Tomo Dapkaus žinutės „MG Baltic“ vadovams. „Kalbant apie šitą pažymą, tai kyla labai daug klausimų. Pirmas – daugiau nei 10 metų VSD klausėsi privačių asmenų pokalbių, tarp jų – ir žurnalistų, skaitė žinutes. Jei tai taip paprasta padaryti, man kyla klausimas, kokiu mastu tas vyksta valstybėje. Gal dabar ir mano su jumis pokalbio telefonu klausosi ir sega į bylas, kurios bus pakeltos po 10 metų. Be to, jei nuo 2006 m. žinoma, kad viena partija nupirkta, sukurta už pinigus ir ja manipuliuojama, kyla dar vienas klausimas: vyrai, ką jūs darėte, kaip savo žinias realizavote ir užkirtote kelią, kad tokiais būdais nebebūtų veikiami procesai valstybėje? Seimo NSGK vadovas Vytautas Bakas kalbėjo per radiją ir iš jo kalbos buvo galima suprasti, kad tarnybos neturėjo kam pateikti šitų duomenų. Nes tie patys asmenys susiję su šitais duomenimis. O tai galėjo būti tik Jos Ekscelencija. Žinome, kad prezidentūroje Eligijus Masiulis kotiravosi aukštai. Tada sau užduodu klausimą: jei VSD turėjo duomenų, kad jis ir visas Liberalų sąjūdis nupirktas už „MG Baltic“ pinigus, jei šituos duomenis perdavė prezidentūrai, kodėl prezidentūra jį toliau kotiravo labai aukštai? Tai – skandalas. O jei VSD turėjo šitą informaciją ir matė, kad E.Masiulis aukštai kotiruojamas, skiriamas tai susisiekimo ministru, tai į kitą postą, bet informacijos niekam neperdavė – ir tai yra skandalas“, – akcentavo E.Bičkauskas. Tačiau teisininkas sakė nesantis optimistas.

„Manau, viskas greitai išsisklaidys ir aistros nurims, nors viskas yra skandalinga. Vienintelį pliusą matau – gal žmonėms atsivers akys ir jie pamatys, kad už fasado (taip pat – ir už prezidentūros fasado) nėra viskas taip gražu, kaip rodoma“, – kalbėjo E.Bičkauskas.

Nežino, ką daryti

 Pats V.Bakas „Vakaro žinioms“ kategoriškai paneigė manantis, kad VSD medžiagos neperdavė prezidentūrai, nes į skandalą įsipainiojusi ir prezidentė. Taip pat jis nesiėmė komentuoti, kodėl VSD 12 metų nepasidalijo skandalinga informacija su kitomis institucijomis. Savo išvadas politikas pažadėjo pateikti birželį, kai NSGK baigs žiemą pradėtą tyrimą. „Vakaro žinios“ primena, kad Seimas komitetui pavedė atlikti tyrimą dėl asmenų, verslo subjektų ir kitų interesų grupių galimo poveikio politikams bei valstybės institucijoms. Remdamasis šituo tyrimu NSGK ir paprašė jau minėtos VSD pažymos.

„Man pačiam įdomu, ne tik kas ir kaip darė poveikį, bet kodėl nesuveikė valstybės saugikliai ir šešėlyje tūnantys galios centrai galėjo taip laisvai veikti.“, – sakė V.Bakas.

Paklaustas, ką reikia daryti, kad Lietuva apsivalytų, NSGK vadovas nustebino.

„O jums, Danai, kaip didelę patirtį turinčiam žurnalistui, yra naujiena, kad verslas daro įtaką politiniams procesams? Tai jūs turėtumėte pasakyti, ką daryti. Mes turėsime susėsti ir tartis. Komiteto užduotis – parodyti bendrą vaizdą“, – teigė V.Bakas.

Politikams darytą poveikį tiriantis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) domisi 5-6 interesų grupėmis ir tai nėra vien lietuviško kapitalo įmonės.

„Iš esmės tie galios centrai pastaruosius metus buvo visada, tai ne vien lietuviško kapitalo interesų grupės, tai nėra vien lietuviškas kapitalas. Mes domėjomės, su įvairiais niuansais, 5-6 pagrindinėmis grupėmis“, – sakė V. Bakas.

Jo nuomone, toks veikimas kelia grėsmę nacionaliniam saugumui.

„Tai, kad kažkokia niekieno nerinkta grupė sugeba priiminėti valstybėje sprendimus, yra grėsmė nacionaliniam saugumui. (…) Matome tokius sprendimus, kurie naudingi tik vienai grupei ar kelioms grupėms, tai yra grėsmė. Valstybę turi valdyti žmonių išrinkta valdžia“, – teigė NSGK pirmininkas.

Parlamentinį tyrimą dėl poveikio politikams atliekantis Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas teigia, kad neapsiribos žurnalisto Tomo Dapkaus veikla ir ketina domėtis ir kai kuriomis žiniasklaidos priemonėmis.

„Bus žiniasklaidos priemonių“, – sakė V. Bakas. Jis atsisakė plačiau komentuoti, apie kokią žiniasklaidą kalbama.

„Negalėčiau komentuoti. Man kai kurios žiniasklaidos priemonės nėra žiniasklaidos priemonės, aš negaliu jų pavadinti žiniasklaida. Tai yra tokie propagandos departamentai, kurie aptarnauja tam tikrus interesus ir tik dėl vaizdo įdeda kokią tai žinių laidą, kad būtų galima atspindėti įvykius“, – pastebėjo V. Bakas.

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) nutarė pasidomėti, ar aukščiausieji valstybės vadovai buvo informuojami apie tam tikrų interesų grupių darytą neskaidrią įtaką Lietuvos politinei sistemai. Pasak NSGK pirmininko Vytauto Bako, šiuo klausimu nutarta kreiptis į Viešųjų pirkimų tarnybą, Valstybės saugumo departamentą (VSD) ir Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT).

„Nutarėme kreiptis dar papildomai į Viešųjų pirkimų tarnybą, į VSD, į STT, prašydami informuoti, ar tuo laikotarpiu aukščiausi valstybės vadovai, turiu mintyje Ministrus Pirmininkus, Seimo Pirmininkus, taip pat NSGK vadovus, buvo informuojami apie tų interesų grupių tokią neskaidrią įtaką Lietuvos politinei sistemai“, – trečiadienį po NSGK posėdžio žurnalistams sakė V. Bakas.

Jis nemano, kad dešimt metų nieko nebuvo daroma.

„Aš šiame tyrime tikiuosi parodysiu ir įrodysiu, kad aukščiausieji valstybės vadovai, turiu mintyje vykdomąją valdžią, parlamentą, buvo informuojami apie nepageidaujamus procesus, kurie kėlė grėsmę valstybės nacionaliniams interesams, ypač strateginiuose sektoriuose“, – sakė V. Bakas.

Visiški „nekaltučiai“

Tik vienas „Vakaro žinių“ kalbintas žmogus VSD paviešintoje informacijoje nemato nieko blogo. Bet tai ir nenuostabu, nes tai – parlamentaras Eugenijus Gentvilas, šiuo metu vadovaujantis Liberalų sąjūdžiui ir vienas šios partijos įkūrėjų.

„Aš jau sakiau, kad apie „MG Baltic“ įtaką nežinojau. Lygiai taip pat nežinojau, kad „MG Baltic“ esą dalyvavo suskaldant Artūro Zuoko partiją ar kuriant mūsų partiją. Neatmetu galimybės, kad koks Eligijus Masiulis ar neva „MG Baltic“ parinktas Petras Auštrevičius, kuris ir tapo pirmuoju Liberalų sąjūdžio pirmininku, bendravo su Raimondu Kurlianskiu (buvusiu „MG Baltic“ viceprezidentu, – aut. past.). Na ir kas čia tokio? Galbūt aš su kokiu verslininku Jonaičiu ar Petraičiu irgi bendravau, o jie sakė, kad su A.Zuoku ne pakeliui ir kad turiu kurti kitą partiją. Tačiau iš kur VSD ištraukė, kad mūsų partija yra „visiškai kontroliuojama“? Visiška kontrolė būtų, jei R.Kurlianskio kabinete būtų buvęs parašytas planas, kad reikia tą padaryti, tą padaryti, kad pirmininku turi būti tas ir tas ir dar už tai duodama pinigų. Tačiau VSD savo fantazijas surašė be jokių faktų. Gal ir R.Kurlianskis galvojo, kad reikia naujos partijos. Bet man jo nuomonė neįdomi. Be to, nieko nusikalstamo nebūtų, jei Liberalų sąjūdis būtų „MG Baltic“ jėgomis sukurta partija. Prisiminkime kad ir „Agrokoncerno“ jėgomis suburtą valstiečių partiją. Irgi nieko blogo, kol neprasideda kokie nors neteisėti finansavimai ar neteisėti konkursų laimėjimai. O VSD nieko apie neteisėtumą nerašo“, – tvirtino E.Gentvilas.

respublika.lt