Aktualijos, Tėvynė mūsų

Danas NAGELĖ. Ištaškyta 1,3 mln. eurų

Written by Biciulystė Siūlo · 3 min read

Be solidžios algos kiekvienas Seimo narys pernai turėjo teisę išleisti ir po 10 757,4 euro vadinamosioms parlamentinėms išlaidoms. Sunku patikėti, tačiau net 32 deputatai šias sąskaitas išvalė iki dugno ir dar skundžiasi, kad buvo per mažai. Keli parlamentarai paliko po kelis centus, mažiau fantazijos turintys – ir po kelis eurus. Tokius duomenis pateikė Seimo Etikos ir procedūrų komisija.Bent centus paliko

Seimo statutas, kurį pasitvirtino patys seimūnai, numato: parlamentarams skiriama atitinkama pinigų suma, skirta vadinamosioms parlamentinėms išlaidoms. Kas mėnesį kiekvienam parlamentarui galima išleisti sumą, lygią Statistikos departamento apskaičiuotam šalies vidutiniam mėnesiniam darbo užmokesčiui. Kadangi pernai sausį ir vasarį vidutinis užmokestis siekė 850,8, kovą-gegužę – 884,8, birželį-rugpjūtį – 895,2, rugsėjį-lapkritį – 926,7, o gruodį – 935,7 euro, susidarė solidi suma – po 10 757,4 euro kiekvienam. Ir čia neskaitant algos, kuri nuo sausio kiekvienam parlamentarui, neužimančiam jokių vadovaujančių pareigų, siekia 3356 eurus „popieriuje“ arba 2030,5 euro į rankas. Be priedų už „valstybei ištarnautą laiką“. Net 32 parlamentarai taip išlavino savo vaizduotę, kad sugebėjo parlamentinių išlaidų sąskaitose nepalikti nė cento. Šiek tiek fantazijos pritrūko Arūnui Gumuliauskui, nebesugalvojusiam, kur išleisti paskutinius 52 centus, taip pat Kęstučiui Smirnovui, palikusiam 44 centus, bei Rasai Juknevičienei, kurios dėka mokesčių mokėtojams grįžo 37 centai. Iš viso seimūnai parlamentinėms išlaidoms pernai ištaškė per 1,3 mln. eurų.

Netrūksta išmonės

Žiūrint į Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pateiktą ataskaitą parlamentarų fantazija negali nestebinti. Jei ankstesnių kadencijų Seimo nariai liūto dalį pinigų išleisdavo automobilių nuomai, dabar tai uždrausta. Tačiau vis tiek automobilių draudimui, eksploatacijai, remontui išleidžiama daugiausiai. Kitos išlaidos – pašto paslaugos, gėlės, banko sąskaitų tvarkymas, taksi paslaugos, suvenyrai ir panašiai.

Įdomiausia, kad dauguma parlamentarų, kurie tūkstančius mokesčių mokėtojų eurų išleidžia automobiliams, bent jau už mūsų pinigus neperka viešojo transporto bilietų bei nevažinėja taksi (arba to nedeklaruoja). Tačiau šiame kontekste išsiskiria konservatorius Jurgis Razma. Išlaikėme ir jo automobilį (draudimas – 227 eurai, eksploatavimas, priežiūra ir remontas – dar 2950 eurų), ir dar kainavo jo taksi paslaugos bei viešojo transporto bilietai – 1228 eurus. Pats parlamentaras „Vakaro žinioms“ aiškino, kad, nors yra išrinktas daugiamandatėje apygardoje, vis tiek kone kiekvieną savaitgalį važinėja į Rietavą, kur šiuo metu gyvena. Ir kur gyvena potencialūs rinkėjai, nes iki šios kadencijos J.Razma būdavo renkamas Plungės-Rietavo apygardoje. Taksi politikas esą važinėja retai, tačiau viešojo transporto eilutėje – nemaža suma, mat kartais į Rietavą jis vyksta traukiniu.

Taksi paslaugoms bei viešojo transporto bilietams net 1860 eurų deklaravo išleidusi Aušrinė Armonaitė, kuri veikiausiai nevairuoja, nes nurodo transporto priemonės eksploatavimui, priežiūrai ir remontui išleidusi vos 47 eurus. Deja, deputatė vakar nesivargino atsiliepti mobiliuoju tarnybiniu telefonu, todėl nepaaiškino, kaip sugebėjo tiek pravažinėti, nors gyvena ir dirba Vilniuje, neturi ir vienmandatės apygardos.

Išleis, kiek tik duosim

Negalima nepaminėti ir „socdarbiečio“ Petro Čimbaro. Ne tik dėl to, kad jis išleido viską cento tikslumu, bet ir dėl vienos įspūdingos eilutės: pašto paslaugoms seimūnas įsigudrino išleisti 2077 eurus.

„Tiek pašto paslaugoms išleidžiu jau šeštus metus, todėl jums seniai turėjo kilti toks klausimas. Atsakymas labai paprastas: aš šeštus metus kasmet kiekvieną rinkėją pasveikinu su Kalėdomis ir Naujaisiais metais. Kiek yra pašto dėžučių: 5500 – Molėtuose, 4500 – Širvintose, kiekvieną pasiekia mano atvirukas. Darau tą ir darysiu, nes pinigai grįžta į biudžetą per mokestinę sistemą“, – tvirtino Seimo narys.

Politikas net neslėpė: kiek pinigų bebūtų skirta parlamentinėms išlaidoms, išleistų visus. Ir mano, kad taip padarytų gerą darbą. „Visą laiką išleidau ir visada išleisiu, nes pinigai turi būti apyvartoje. Jei mes visi pirksime, mokėsime, tai verslas turės iš ko PVM mokėti, atlyginimus padidinti. Nes ekonomika yra lėšų judėjimas iš kišenės į kišenę. Pinigai turi būti „judesyje“, o ne kojinėje“, – tikino P.Čimbaras.

Per mažai

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos atstovas Jaroslavas Narkevičius iš minėtų 10 757,4 euro net 1118 eurų sugebėjo išleisti internetui ir telefono pokalbiams.

„Na, turiu sutartį su „Tele2“, bet ji mažai kainuoja. Turiu internetą darbe, dar turėjau ir namie, bet vėliau atsisakiau, mat man paaiškino, kad interneto namie išlaikymas už pinigus, skirtus parlamentinėms išlaidoms, gali būti pripažintas pinigų leidimu ne pagal paskirtį“, – prisipažino seimūnas.

Jis guodėsi, kad pinigų neužteko, ir iš savos piniginės turėjo išleisti apie 600-700 eurų: suvenyrams, gėlėms ir panašiai. „Bet gėles pirkau ne sau. Ir, aišku, ne žmonai, o rinkėjams“, – pridūrė J.Narkevičius.

Mišrios Seimo narių grupės atstovas Petras Gražulis pagarsėjo tuo, kad mokesčių mokėtojams jo automobilio išlaikymas pernai kainavo brangiausiai iš visų parlamentarų – net 8470 eurų. Tiesa, sąskaitoje jis vis tiek bent jau paliko 13 eurų, už kuriuos dar apie 10 litrų degalų būtų galėjęs nusipirkti.

„Daugiausiai kainavo tolimos kelionės, nes kone kiekvieną savaitę važinėjau į pajūrį – į Klaipėdos rajoną, kur gyvenu“, – tvirtino parlamentaras.

Šįkart P.Gražulis išrinktas daugiamandatėje apygardoje, tačiau palei Gargždus verta sukinėtis, nes ten buvo renkamas kelias kadencijas iš eilės anksčiau. O ir pas moterį, kuri vėliau tapo jo vaiko mama, traukdavo.

„Dabar pas ją buvau nuvažiavęs tik kelis kartus, o anksčiau, kad ir dažniau važinėdavau, daug nekainuodavo, nes gyvena visai šalia, vos 5 kilometrus nuo mano rinkimų apygardos“, – sakė P.Gražulis, kuris taip pat apgailestavo, kad pinigų skiriama per mažai – teko automobilį už savus pinigus perdažyti.

Pasireklamavo

Visus pinigus taip pat išleidusi „valstietė“ Aušra Papirtienė bent jau tiesiogiai pasireklamavo – 2954 eurus išleido savo, kaip Seimo narės, ataskaitų spausdinimui bei platinimui.

Tiesioginei savireklamai nemažai išleido ir Algis Strelčiūnas (2055 eurus), Monika Navickienė (2339 eurus), Linas Balsys (2793 eurus), o štai Stasys Jakeliūnas už 1920 eurų prisipirko knygų. Tačiau gaila, kad savo tarnybinio telefono ragelio vakar nekėlė Mykolas Majauskas, nes taip ir nepavyko sužinoti, kaip jis įsigudrino pašto paslaugoms išleisti net 2 kartus daugiau (4473 eurus) nei P.Čimbaras.

respublika.lt