DĖL VYČIO PAMINKLO LUKIŠKIŲ AIKŠTĖJE VILNIUJE

2019 m.  PREZIDENTO ANTANO SMETONOS METAI

2019 m.  PREZIDENTO JONO ŽEMAIČIO – VYTAUTO METAI                            

 VILNIAUS SĄJŪDININKŲ SUSIRINKIMAS

Jos Ekscelencijai LR Prezidentei  Daliai Grybauskaitei

LR Seimo Pirmininkui Viktorui Pranckiečiui

LR Ministrui Pirmininkui  Sauliui SkverneliuiPasaulio Lietuvių Bendruomenės Pirmininkei Daliai Henkei

Vilniaus merui Remigijui Šimašiui

LR Seimo nariams

Pasaulio Lietuvių Bendruomenės Seimo nariams

Žiniasklaidai                          

DĖL VYČIO PAMINKLO LUKIŠKIŲ AIKŠTĖJE VILNIUJE

                       Lietuvos  Mokslų Akademija, 2019-02-01 

             Vilnius yra viena iš nedaugelio pasaulio valstybių sostinių, neturinčių Laisvei ir jos gynėjams skirto monumento. Tai nedaro garbės nei mūsų miestui, nei valstybei.

             Apie tai kalbama nuo pat 1991 m. kovo 11 d., kuomet Lietuvos Respublikos taryba paskelbė atkurianti šalies nepriklausomybę. Atsižvelgiant į daugelio žmonių, tame tarpe įvairių specialistų bei mokslininkų – istorikų nuomonę, tokiam monumentui tinkamiausia vieta buvo įvardinta Lukiškių aikštė.

             Kad toks paminklas reikalingas, rodo ir paskutinių kelerių metų nerimstančios aistros bei Lietuvos žmonių aktyvumas, palaikantis šio paminklo statybos būtinumą. Deja, dėl aukščiausios šalies valdžios, o ypač Vilniaus merijos pasyvumo ar net nusikalstamo abejingumo, ši patriotinė idėja visais būdais slopinama ir blokuojama.

             Kaip bebūtų gėda, paminklo – monumento pastatymui praleistos pačios tinkamiausios 2018 metų datos, pradedant Lietuvos valstybės atkūrimo ir baigiant Lietuvos kariuomenės šimtmečio jubiliejaus šventėmis! Visa tai vyko ir iki šiol tebevyksta dėl buvusios Kultūros ministrės, kitų valdžios atstovų, o ypač dėl dabartinio mero akivaizdžiai demonstruojamo  bei susireikšminimo.

                1995-05-20 Lukiškių aikštėje susirinkę Lietuvos partizanai, tremtiniai, politiniai kaliniai, 1941m Birželio sukilimo dalyviai bei sąjūdininkai šioje aikštėje padėjo akmenį, simbolizuojantį būsimą, kaip tikėtasi, netolimoje ateityje iškilsiantį Laisvės kovų monumentą su akmenyje iškaltu užrašu: „Šioje aikštėje bus įamžintas nežinomo partizano ir kovotojo dėl Lietuvos laisvės atminimas“.  Deja, dabartiniam merui pavaldi įstaiga, rekonstruodama aikštę, šį paminklinį akmenį pašalino.

                Dar 1999-02-11 LR Seimas priėmė nutarimą Nr. VIII – 1070 „Dėl valstybės sostinėje esančios Lukiškių aikštės funkcijų“. Tuo pagrindu, pastaraisiais metais buvo aktyviai organizuojami konkursai minėto monumento projektavimui bei statybai. Konkurso organizatoriams ir vertintojams neįsigilinus į pagrindinę monumento idėją: „Visų laikų kovotojams dėl Lietuvos laisvės“, buvo švaistomas brangus laikas, lėšos, o svarbiausia, sąmoningai ar ne, žaidžiama  konkurse dalyvaujančių kūrėjų bei idėjos autorių jausmais, tuo pačiu kiršinant juos ir visus idėjai neabejingus Lietuvos žmones. Kuo tai baigėsi – visi žinome. Sena patarlė byloja: „Kas negalima jaučiui, tas galima Cezariui“. Ko nesugebėjo nuveikti visų politinių vėjų blaškomas p. R.Šimašius, tą be vargo atliko p. V.Matijošaitis, eilinį kartą paminklinio žirgo uodega nušluostydamas nosį Vilniaus merui. Mokytis ir taisyti klaidas niekada ne vėlu!

             Susirinkimas dar kartą prašo ir reikalauja visų aukščiausių Lietuvos valdžios institucijų, vadovaujantis 2017-05-02 LR Seimo priimta rezoliucija, raginančia Vyriausybę ir Vilniaus miesto savivaldybę, bendradarbiaujant su Vyčio paramos fondu, operatyviai spręsti visus organizacinius klausimus, sijusius su paminklo „Per amžius kovojusiems ir žuvusiems už Lietuvos laisvę“ pastatymu ir kuo skubiau imtis šio nusikalstamai ilgai vilkinamo darbo. Vilniaus mieste yra pakankamai vietos realizuoti įvairių autorių patriotiniams sumanymams, tame tarpe ir atminties kalneliui su iškaltomis žuvusiųjų pavardėmis, tačiau atsižvelgiant į žmonių, o ypač Laisvę gynusių pokario Lietuvos partizanų valią, Lukiškių aikštės Šimtmečio rate privalo iškilti tik Vyčio skulptūra!  

Susirinkimo pirmininkai: L. Kerosierius, R. Jakučiūnienė, H. Martinkėnas

Pasiteiravimui: L. Kerosierius tel 8674 38465, R. Jakučiūnienė tel.  8675 94107, H. Martinkėnas tel.8620 85209

Adresas korespondencijai L. Kerosieriui Iki pareikalavimo, Centrinis paštas, Vilnius,    

  1. p. vilnius@sajudis.com      www.sajudis.com