Aktualijos

Irena BABKAUSKIENĖ. Bronislovas Genzelis: be istorijos ir istorinės atminties negali egzistuoti valstybė

Written by Redakcija · 1 min read

Rubrikoje „NUOMONĖ APIE TV“ kalbamės su Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataru Bronislavu Genzeliu.

– Būdamas Seimo nariu buvote darbo grupėje, kuri rengė Lietuvos nacionalinio transliuotojo įstatymo projektą. Kokią šiandien matote mūsų televiziją?

– Priklausau tiems, kurie labai nusivylę mūsų televizija. Rengdami Nacionalinio transliuotojo įstatymo projektą stengėmės, kad televizija būtų laisva. Šiandien ji tokia „laisva“, kad tapo pernelyg komercializuota. Nacionalinis transliuotojas tuo ir skiriasi nuo privačios televizijos, kad negali rodyti reklamos, jam leidžiama anonsuoti tik savo laidas, pardavinėti savo produkciją, jei ką gero sukuria. Bet ar jūs matote šiandien didelį skirtumą tarp komercinės ir nacionalinės televizijos? Ir ten, ir ten skamba reklama, tik LRT visa tai pavadino „rėmimu“. Praktiškai televiziją valdo tie, kurie turi pinigų.– Bet vis dėlto žiūrite TV? Ką renkatės žiūrėti?

– Pažiūriu „Panoramą“, kitas žinių laidas. Komentarus įvairiomis temomis, kai į studiją kviečiamas vienas ar kitas žmogus nuomonei pareikšti. Bet tenka pripažinti, kad tie komentarai gana šališki, nes dažniausiai kviečiami tie patys pokalbininkai. Sakykime, laidų vedėja Rita Miliūtė, kurią gerai žinau dar nuo Sąjūdžio pirmeivių laikų, dabar tokia poniutė, kuri vienintelė žino galutinę tiesą. O per ją valdžia transliuoja savo „tiesas“. Ne tik apie ją galima taip pasakyti – nematau objektyvių pokalbių laidų vedėjų.

– Jūsų manymu, LRT laidų vedėjai labai šališki?

– Taip, jau iš anksto aišku, ką jie pasakys, ir kokius pašnekovus pasikvies.

– Neseniai šventėme Vasario 16-ąją, netrukus švęsime Kovo 11-ąją. Kaip jums patinka LRT programa per valstybines šventes?

– Tai, ką jie rodo, manęs netenkina. Sovietų laikais piktinomės, kad klastojama istorija. Bet dabar istorija klastojama ne ką mažiau, nei tada. Tik iš kitos pusės. Dabar žmonės, kurie prie Sąjūdžio prisidėjo vėliausiai, ar, kaip sakoma, įšoko į važiuojantį traukinį, daromi Sąjūdžio kūrėjais. O Sąjūdžio pirmeiviai ne tik užmiršti, bet anksčiau net buvo šmeižiami.

Puikiai žinome, jog be istorijos, be istorinės atminties negali egzistuoti valstybė. Ar LRT skiria pakankamai laiko istorinei atminčiai? Beveik neskiria. Arba sukuria tokį pseudokūrinį kaip televizijos serialas „Laisvės kaina. Sąjūdis“. Jame – Sąjūdžio diskreditacija. Tik Putino televizija galėtų taip sugalvoti, taip šmeižti Sąjūdį, kad kagėbistai, Amerikos CŽV inicijavo šį judėjimą.

respublika.lt