Aktualijos

Skirmantas AUŠRYS. Lenkai gina teisės viršenybę

Written by Biciulystė Siūlo · 59 sec read

Lenkijos konstituciniam teismui užvakar nusprendus, kad dalis ES teisės aktų neatitinka Lenkijos konstitucijos, kuri yra aukščiau už ES teisės aktus, Europos Parlamento vadovas pareikalavo griežtai nubausti Lenkiją už tokį „įžūlumą”.

„Šiandien Lenkijoje paskelbtas sprendimas negali likti be pasekmių. ES teisės viršenybė turi būti neginčijama. Ją pažeisti reiškia mesti iššūkį vienam iš pamatinių mūsų sąjungos principų”, – postringavo Europos Parlamento pirmininkas Davidas Sasolis (David Sassoli) ir paragino Komisiją imtis būtinų veiksmų.Kokia konkreti reakcija tai galėtų būti, per spaudos konferenciją Briuselyje taip pat nesakė už teisingumą atsakingas EK narys Didjė Reindersas (Didier Reynders). Tačiau jis pareiškė manąs, kad ji gali būti greita – per kelias dienas ar savaites.

Po to, kai Lenkijos aukščiausiasis teismas užvakar pareiškė, kad kai kurie ES sutarties straipsniai yra „nesuderinami” su Lenkijos konstitucija, valdančiosios partijos „Įstatymas ir teisingumas” (PiS) lyderis ir Lenkijos vyriausybės vadovo pavaduotojas Jaroslavas Kačynskis (Jaroslaw Kaczynski) džiaugėsi ir didžiavosi tokiu laisvos šalies laisvo teismo sprendimu. Pasak jo, ES neturi ką pasakyti apie teismų sistemą ir neturi teisės kištis į tam tikras Lenkijos gyvenimo sritis. „Konstitucinės teisės viršenybė kitų teisės šaltinių atžvilgiu pažodžiui kyla iš Lenkijos konstitucijos”, – socialiniame tinkle „Twitter” rašė vyriausybės atstovas spaudai Piotras Miuleris (Piotr Muller).

Lenkijos opozicijos atstovai šį sprendimą interpretavo kaip ženklą, kad PiS nori išvesti Lenkiją iš ES. „ETT sprendimų nepripažinimas de facto yra kelias į „Polexit”, – rašė Borysas Budka iš liberalkonservatorių opozicijos aljanso „Pilietinė koalicija”. Lenkija esą gali netekti milijardų ES paramos, skundėsi jis.

respublika.lt