Aktualijos

Lina VYŠNIAUSKIENĖ. Korupcijos liūne dar daug nežinomųjų (visas tekstas)

Written by Biciulystė Siūlo · 5 min read
 Valstiečio Mindaugo Puidoko bei dar dešimties jo kolegų nuomone, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) atliktas tyrimas dėl „MG Baltic“ ir kitų stambių koncernų daromo poveikio politikams, neatsakė į visus klausimus. Todėl jie kreipėsi į Valstybės saugumo departamentą, prašydami pateikti faktus dėl galimų kai kurių asmenų korupcinių veikų. Be kitų pavardžių, klausimuose minimi ir penki konservatorių partijos nariai: prašoma įvardinti ar konkrečiai jie palaikė ryšius su „MG Baltic“ vadovais. „Vakaro žinios“ aiškinasi, ar tokiais pareiškimais valstiečiai bando kelti savo reitingus, ar tikrai turi daugiau duomenų apie susitepusius politikus.

„Nusidėjėlių“ sąraše – vien konservatoriai

Kreipimosi iniciatorius M.Puidokas „Vakaro žinioms“ teigė, kad klausimai suformuluoti labai korektiškai. Vienas iš jų skamba taip: „Kodėl Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas nebuvo informuotas apie Seimo narių Agnės Bilotaitės, Žygimanto Pavilionio, Jurgio Razmos, Lauryno Kasčiūno ir Kęstučio Masiulio ryšius su „MG Baltic“ koncerno vadovais?“ Korektiškas ar ne, bet komiteto pirmininkui Vytautui Bakui tokia formuluotė kelia pasipiktinimą.

„Neįsivaizduoju, iš kur M.Puidokas gali žinoti, apie ką komitetas informuotas, apie ką ne. Kai grįšim visi į Seimo sesiją, pasikalbėsime apie tai. Matyt, valstiečių frakciją reikia supažindinti su tyrimo rezultatais. Negaliu kalbėti apie kokius nors ryšius, nes dalis mūsų turimos medžiagos – įslaptinta. Tačiau ponas M.Puidokas apskritai vargu ar gali žinoti, apie ką informuojamas NSGK. Su juo tokių klausimų neaptarinėju. Su niekuo neaptarinėju, tik su komiteto nariais. Net neįsivaizduoju, apie ką M.Puidokas rašo ir ką jis nori išsiaiškinti. Politikų sąsajas su verslu mes atskleidėme“, – teigė V.Bakas. Jis patvirtino, kad nei vieno, iš išvardintųjų rašte, konservatoriaus pavardė komiteto pateiktose išvadose neminima.

Tačiau M.Puidokas įsitikinęs, kad neatsakyta į daugybę klausimų apie tai, kaip veikė kai kurie įtakingi politikai bei verslininkai. Atsitiktinai, ar ne visai, paklausime išvardintos vien aršiausių valstiečių oponentų – konservatorių – pavardės. Paminėta ir Rasa Juknevičienė, tik ne „MG Baltic“ kontekste. Prašoma išsiaiškinti, ar jai nedaro įtakos jos brolis Gintaras Urbonas, kuris galbūt yra Rusijos federalinių institucijų įgaliotas asmuo. „Mes netvirtiname, kad jie turėjo tų ryšių, tačiau paklausti turime teisę. Net keista, kad paminėtieji politikai taip audringai sureagavo. Nieko nenoriu kaltinti, bet akivaizdu, kad tuo laikotarpiu, kai stambusis verslas darė didelę įtaką politikams, buvo Audriaus Kubiliaus Vyriausybė. Liberalai tuo metu buvo mažesnieji partneriai. Seime priimant sprendimus, vien jau atsižvelgiant į balsų skaičių, konservatoriai negalėjo vaidinti daug mažesnio vaidmens negu Liberalų sąjūdis. Todėl reikia žinoti atsakymą, ar tai tiktai prielaida, padaryta pasitelkus loginę analizę, ar iš tikrųjų tie asmenys turėjo ryšių su stambiuoju verslu“, – tvirtino M.Puidokas.

Pasiteiravus, kodėl įrašyti būtent šie asmenys, o ne visa tuometė konservatorių frakcija, valstietis sakė, kad, jo manymu, dauguma frakcijos narių nieko apie tokius ryšius nežinojo. Pasak Seimo nario, ryšius greičiausia palaikė keletas įtakingų, politiškai išprususių frakcijos narių. „Politiškai išprusęs žmogus visada sugebės įtikinti frakciją kaip reikia balsuoti. Juk niekas smulkiai neaiškina, kodėl būtent taip, o ne kitaip. Tiesiog nusako poziciją ir palenkia mažiau įtakingus politikus savo, o iš tikrųjų – verslininkų – pusėn“, – sakė M.Puidokas.

Jis neigia tai, kad šis raštas tėra partijų tarpusavio varžymosi dėl populiarumo rezultatas. Nors jo oponentai tuo įsitikinę. „Aiškinimas, kad aš siekiu kažkokių politinių tikslų, tėra mėginimas „prisidengti figos lapeliu“. Labai akivaizdu, kad tyrimas neužbaigtas. Ir kaip galėjo būti užbaigtas, jei NSGK sėdi R.Juknevičienė, Arvydas Anušauskas ir L.Kasčiūnas. Todėl apie konservatorių dalyvavimą korupcinėse veikose, manau, buvo nutylėta“, – sakė pašnekovas.

R.Karbauskis jau planuoja tyrimą

Seimo Valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis sako, kad grupės Seimo narių kreipimasis į VSD direktorių Darių Jauniškį nėra su juo derintas ir jis šio kreipimosi nėra pasirašęs.

„Pirmiausia ten nėra mano parašo, tie klausimai, jų pateikimas VSD vadovui niekaip nėra derintas. Seimo nariai turi teisę kreiptis ir gauti atsakymus“, – antradienį žurnalistams Seime sakė R.Karbauskis.

Jis mano, kad ir šiuo atveju VSD vadovas pateiks kažkokius atsakymus. R.Karbauskis taip pat mano, kad kai kurie iš tų klausimų gali būti planuojamos sudaryti Seimo komisijos tyrimo objektas.

„Jeigu Seimas sudarys komisiją ir toliau tirs politinę korupciją, manau, kai kurie iš tų klausimų gali būti tiriami. Bet tada bus visai kita tyrimo apimtis ir aprėptis, ir galbūt atsakymus galės gauti tie, kurie turi teisę dirbti su slapta informacija. Jie galės matyti tuos atsakymus, kurių negalėtų matyti Seimas, nes Seime VSD vadovas negalės pasakyti informacijos, kuriai leidimo neturi visi Seimo nariai“, – sakė R.Karbauskis.

***
Konservatoriai pasipiktinę, kad kažkas drįso suabejoti jų skaidrumu


K.Masiulis M.Puidokui rankos nebepaduos

„Vakaro žinių“ kalbinamas konservatorius Kęstutis Masiulis buvo gerokai suirzęs. „Ne viską jie dar tame rašte surašė – aš dar ir katytes naktimis skriaudžiu. Kaip aš turėčiau įrodyti, kad, pavyzdžiui, esu ne pedofilas, jei kažkas pasako: K.Masiulis pedofilas? Tais puldinėjimais valstiečiai griauna politinę sistemą ir nusitaiko į asmenis, kurie jiems nesimpatiški. Jei M.Puidokas ir kiti pasirašiusieji turi kokį nors įrodymą – tegul traukia juos į dienos šviesą. O jie išvardina krūvą pavardžių, tarp jų ir mano, ir sako: pateikite įrodymų, jei turite. Aš manyčiau, kad jie turėtų įrodyti, jog yra bent mažiausia užuomina apie mano korumpuotas veikas. O dabar aš kažkodėl turiu aiškintis. Tai labai skaudu ir įžeidu“, – pyko K.Masiulis.

Pasak Seimo nario, M.Puidoką jis matė praėjusį penktadienį, kai pietavo pas Japonijos ambasadorių. Šis buvo surengęs atsisveikinimo pietus, nes išvyksta iš Lietuvos. Pasak K.Masiulo, jiedu su M.Puidoku pasisveikino, paspaudė rankas. „Nieko net neužsiminė. Būčiau žinojęs, kas rengiama, būčiau pliaukštelėjęs per veidą. Dabar jau rankos nespausčiau ir ne pliaukštelėčiau, o kaip reikiant… Ir ne per veidą, o penkiais sprindžiais žemiau“, – piktai kalbėjo politikas.

Jei būtų ryšių, visi jau žinotų

Jurgis Razma buvo santūresnis, bet irgi neslėpė nepasitenkinimo. „Jei būtų kažkokių ryšių, VSD būtų komitetui pranešęs. Man tas raštas ir pavardžių surašymas jame sunkiai suvokiamas. Galima beveik tvirtai teigti, kad kažkoks šaltinis M.Puidokui pašnabždėjo tokią idėją. Tomas Dapkus? „Žiūrint jo laidas, skaitant straipsnius tikrai galima taip manyti. Nes ten tos pačios pavardės, tie patys kaltinimai“, – sakė J.Razma.

Juk, kaip tyčia, visi konservatoriai – pagrindiniai valstiečių oponentai. Manau, įvykdyta tam tikra viešųjų ryšių akcija, metanti šešėlį konservatoriams. Juk visuomenei kiekvienas toks parašymas sukelia tam tikras abejones dėl skaidrumo, matyt, toks tikslas ir buvo. Bet net labiau, negu norint mūsų partiją apjuodinti, įžvelgiu puolimą prieš VSD: neva, jie selektyviai pateikė informaciją. Apie vienus pateikė, apie kitus nutylėjo. Juk tame rašte minimas ir ne vienas saugumo darbuotojas – užsimenama apie jų ryšius su verslo struktūromis“, – svarstė J.Razma.

Ramus kaip belgas

Ko gero, ramiausiai situaciją komentavo Laurynas Kasčiūnas. Jis teigė, kad niekaip į tai nereaguosiąs. „Kaip reikėtų reaguoti? Pateiktų faktus, tada, žinoma. O dabar kalba apie nieką“, – sakė politikas. Tačiau būtent L.Kasčiūnui, besikalbant su M.Puidoku, nuo pastarojo kliuvo daugiausia. Mat L.Kasčiūnas liudijo „MG Baltic“ byloje. Po to konservatorių patriarchas Vytautas Landsbergis net siūlė jį pašalinti iš partijos. Tačiau buvo apsiribota veiklos sustabdymu metams. „Patys konservatoriai, matyt, turi dėl jo kažkokių įtarimų. Juk pritaikė jam sankciją“, – teigė M.Puidokas.

Vakar Agnė Bilotaitė ir Žygimantas Pavilionis, kurių pavardes taip pat akcentavo M.Puidokas, telefonu nebuvo pasiekiami.

T.Dapkus: nieko „nešnabždėjau“

Vos pasklidus žiniai apie valstiečių kreipimąsi, R.Juknevičienė pareiškė, kad M.Puidokas tik vykdytojas, o tikrasis iniciatorius – žurnalistas Tomas Dapkus. Primename, kad T.Dapkus ne kartą rašė apie „MG Baltic“. Prezidentė Dalia Grybauskaitė savo privačiame susirašinėjime su tuomečiu liberalų lyderiu Eligijumi Masiuliu net buvo nurodžiusi „patraukti tą skaliką“ (T.Dapkų – aut. past.). Vėliau, tyrimo metu, jam teko liudyti NSGK. Tiek M.Puidokas, tiek pats T. Dapkus griežtai paneigė kaip nors taręsi dėl pavardžių. „Niekada nekalbėjau su T. Dapkumi telefonu, nebuvau ir susitikęs. Bet, skaityti, žinoma, skaičiau, ką jis rašo. Jis yra iškėlęs daug informacijos. Į ją neatsakyta“, – sakė M.Puidokas. T. Dapkus buvo lakoniškas. „Aš čia niekuo dėtas. Skaičiau užduotus klausimus. Apie dalį to, kas ten minima, liudijau Seimo komitete. Labai įdomu – tik tiek galiu pasakyti, lauksime VSD atsakymų. O R.Juknevičienės fantazijų negaliu komentuoti. Ji apskritai su manim  nekalba“, – sakė žurnalistas.

respublika.lt