Aktualijos

„Northwest Herald“: „Gyvenimas po ekstradicijos“ – Karolio Venckaus apžvalga

Written by Biciulystė Siūlo · 3 min read

„Northwest Herald“: „Gyvenimas po ekstradicijos“ – Karolio Venckaus apžvalga

Ankstų lapkričio penktosios rytą, praleidusi beveik dvejus metus JAV federaliniame kalėjime, Neringa Venckienė buvo iškviesta į teismą – kalėjimą ji paliko žinodama, kad nebesugrįš.

„Kadangi Aukščiausiasis Teismas nepriėmė mano skundo, aš žinojau, kad daugiau nebebus teismo posėdžių“, – teigė Neringa Venckienė, buvusi Lietuvos teisėja, galimai atskleidusi pedofilų tinklą, kurio auka tapo jos dukterėčia – pabėgusi į Jungtines Valstijas ji apsigyveno Crystal Lake mieste.

„Aš paprašiau vieno iš kalėjimo prižiūrėtojų patikrinti savo kompiuteryje ir jis man pasakė, kad grįžimo laikas nenurodytas. Iškart supratau, kad būsiu išduota tą dieną“.

Su „Northwest Herald“ N.Venckienė bendravo elektroniniais laiškais ir išsamiai aprašė, ką patyrė nuo to laiko, kai buvo išduota iš JAV, taip pat papasakojo apie savo gyvenimą sugrįžus į Lietuvą.

Nesuteikus galimybės svarstyti jos politinį prieglobstį N. Venckienė lapkričio 6 d. buvo grąžinta į tėvynę. Jos šeimos nariai, įskaitant ir sūnų, Mchenry gyventoją Karolį Venckų, ilgą laiką baiminosi dėl politinio persekiojimo, jeigu buvusi teisėja bus sugrąžinta į Lietuvą, kur jos laukia dešimtys kaltinimų, įskaitant šnipinėjimą ir melagingų parodymų pateikimą.

„Aš išsiunčiau atsisveikinimo žinutę Karoliui, šeimos nariams ir draugams. Vėlai vakare buvau įsodinta į lėktuvą, skrendantį į Varšuvą, Lenkiją, ir tada automobiliu nuvežta į kalėjimą Lietuvoje, – teigė Venckienė. – Mes ten atvykome tik kitą dieną, vėlai vakare“.

„Northwest Herald“ priminė savo skaitytojams ir apie kito teisėjo nužudymą, kuris, kai kurių manymu, tvirkino Venckienės dukterėčią, ir apie Venckienės brolio, kuris pateikė pirmuosius kaltinimus pedofilija ir taip pat buvo įtariamas nužudymu, mirtį.

Venckienė persikėlė į Crystal Lake miestą su savo sūnumi 2013 metais, po to, kai ji galimai atskleidė pedofilų tinklą, skriaudusį jos 4 metų dukterėčią.

„Anksčiau Venckienei buvo suteikta dukterėčios globa, tačiau vėliau jai buvo nurodyta grąžinti mergaitę motinai“, – Valstijos Departamentui rašė vienas iš jos imigracijos advokatų Markas Deividsonas. Nors Venckienė bandė, kaip teigia Deividsonas, „įvykdyti taikų mergaitės perdavimą“, mergaitė atsisakė palikti Venckienę, bijodama tolimesnės prievartos prieš ją.

Per šokiruojantį 2012 metų gegužės policijos šturmą, kurio didžioji dalis buvo nufilmuota, Lietuvos policija per prievartą atplėšė mergaitę nuo buvusios teisėjos rankų ir ją išnešė, be batų, į baltą automobilį su užtamsintais langais.

Venckienė teigė neturinti jokių kontaktų su savo dukterėčia.

„Nuo gegužės 17 dienos, kuomet mano dukterėčia buvo paimta per prievartą, aš jos daugiau nemačiau, – sakė Venckienė. – Apie ją aš galvoju kasdien – ar ji gyva, ir jeigu ji gyva, kaip ji laikosi, ar viskas jai gerai. Aš apie ją absoliučiai nieko nežinau“.

Grąžinta į Lietuvą Venckienė buvo paleista iš kalėjimo už 10 000 eurų užstatą, o Vilniaus apygardos teismas jai paskyrė intensyvią priežiūrą, pranešė LRT žinios.

„Nors aš buvau paleista iš kalėjimo, mano dokumentai buvo paimti, reikėjo sumokėti 10 000 užstatą, man buvo uždėta apykojė. Tokios priemonės yra beveik negirdėtos, – teigė Venckienė. – Aš praleidau dvidešimt vieną mėnesį JAV kalėjime, Lietuvoje buvau sulaikyta dar dviem mėnesiams (nors ir paleista prieš laiką) už „nusikaltimus“, už kuriuos laisvės atėmimas iš viso neskiriamas.“

Nuo jos sugrįžimo žmonės su Venckiene elgėsi gerai, tačiau su valdžia yra kita situacija, pasakojo Venckienė.

„Po ekstradicijos iš Jungtinių Valstijų Lietuvos valdžios rankos yra surištos, jie nebegali pateikti papildomų kaltinimų man. Aš maniau, kad dabar jie laikysis įstatymų, pasakys tiesą visuomenei. Bet jie ir toliau meluoja žiniasklaidoje, – teigia ji. – Prokurorai vis užsimena apie naujus kaltinimus, jie meluoja ir apie kaltinimus, kuriuos JAV privertė juos panaikinti“.

Venckienė turėjo galimybę perskaityti savo bylos duomenis ir mano, kad Lietuvos Vyriausybė pateikė JAV melagingą informaciją.

„Lietuvos valdžia taip pat atsisakė pateikti įrašą, kaip mano dukterėčia buvo paimta – su neva mano padarytais nusikaltimais, – teigia Venckienė. – Paviešinti šį video prašiau daugelį kartų. Manau, Lietuvos valdžia bijo, kad tas įrašas parodys, kas yra tikrieji nusikaltėliai“.

Vaizdo įrašai prieš pat policijos pareigūnams atimant mergaitę iš Venckienės rankų buvo patalpinti internete adresu FreeNeringa.com

Vaizdo įraše matyti maža mergaitė, sėdinti ant Venckienės kelių, mergaitė rankomis apsikabinusi Venckienę ir besimeldžianti. Kambarys pilnas pašalinių žmonių.

Po keleto sekundžių Lietuvos pareigūnai išdaužia Venckienės durų stiklą ir įeina į namus. Lauke šimtai žmonių – apsupę namą, jie protestuoja prieš mergaitės perdavimą. Žmonės buvo nutempti policijos.

„Man, kaip ir daugeliui kitų žmonių, vaikų seksualinis išnaudojimas yra vienas baisiausių nusikaltimų, – teigia Venckienė. – Mergaitė buvo mano dukterėčia, kurią aš be galo mylėjau, ir man atrodo, ji iki paskutinės minutės tikėjo, kad aš galiu ją išgelbėti. Aš paaukojau viską: ramų gyvenimą, savo karjerą. Bet aš negalėjau ignoruoti to, kas darėsi. Karolis ir aš pabėgome į Ameriką tik po jos paėmimo, kai jau nebebuvo galima nieko padaryti, kad jai padėtume“.

Dabar, atskirti per daugiau negu 5 000 mylių, K. Venckus ir N. Venckienė toliau kasdien kalbasi ir tikisi greitai susitikti.

„Aš dažnai galvoju apie savo šeimos narius ir draugus Jungtinėse Valstijoje, bet labiausiai pasiilgau savo sūnaus, – sakė Venckienė. – Aš žinau, kad vieną dieną galėsiu su jais ir Karoliu susitikti JAV arba Europoje“.