Aktualijos

Ramūnas Alaunis: Pasiruošimas karui prieš Iraną II: Kas surengė atakas prieš Saudo Arabijos naftos bendroves? Kodėl apkaltintas Iranas?

Written by Redakcija · 12 min read

2019 rugsėjo 14 d. didelio masto operacijoje 18 savižudiškų bepiločių skraidyklių ir 7 sparnuotųjų raketų sudavė smūgį dviems strateginėms Saudo Arabijos valstybinėms „Aramco“ kompanijos – Abkaiko (Abqaiq) naftos perdirbimo įmonei ir Churaiso (Khurais) naftos gavybos kompleksui Saudo Arabijos rytų provincijoje.

Dėl šių atakų „Aramco“ naftos eksporto pajėgumai sumažėjo daugiau nei perpus, o naftos kainos tarptautinėse rinkose staigiai trumpam pakilo iki 19.5 procentų už barelį. Todėl žiniasklaidoje pasirodė pranešimų, kad tai galėjo būti Saudo Arabijos suplanuota karinė provokacija siekiant finansų rinkose pasipelnyti iš trumpam pakilusios naftos kainos.  Antroji žiniasklaidoje vyravusi atakų versija kėlė prielaidą, kad nuo atakų sąmoningai neapsaugojo JAV gamybos oro gynybines sistemos, kad būtų galima už atakas apkaltinti Iraną. Tad šio straipsnio tikslas panagrinėti, kuri šalis galėjo įvykdyti atakas ir kodėl Saudo Arabijai ir jos sąjungininkams buvo naudinga apkaltinti Iraną.   

Po savižudiškų bepiločių skraidyklių ir sparnuotųjų raketų atakų prieš Saudo Arabijos strateginę naftos perdirbimo įmonę ir naftos gavybos kompleksą Saudo Arabijos rytų provincijoje atsakomybę greitai prisiėmė Jemeno Husių sukilėlių karinė vadovybė operaciją įvardindama kodiniu pavadinimu „Operacija Atgrasymo Balansas 2“ (Operation Deterrent Balance 2) ir teigė, kad operacija buvo atsakas į Saudo Arabijos vadovaujamos koalicijos apgultį ir oro atakas vykdomas Jemene.

Abkaikas yra Saudo Arabijos naftos infrastruktūros pagrindas. Čia perdirbama daugiau nei pusė Saudo Arabijos naftos

 Saudo Arab nafta  2019 rugsėjo 14 d. dešimt savižudiškų išmaniųjų dronų ir sparnuotųjų raketų sudavė smūgį dviems strateginėms Saudo Arabijos valstybinėms „Aramco“ kompanijos naftos perdirbimo įmonėms esančioms rytinėje provincijoje Abkaiko ir Khurais vietovėje

https://youtu.be/2PF8bvYWGNo

https://youtu.be/_PRuK2HwW4c

Tai reikšmingiausias Jemeno sukilėlių išpuolis prieš Saudo Arabijos monarchiją.

 „Operacija „Deterrent Balance 2 “ buvo įvykdyta po kruopščios žvalgybinės operacijos ir išankstinio garbingų ir laisvų žmonių stebėjimo ir bendradarbiavimo Saudo Arabijoje“, – pareiškime teigė Brig. Generolas Yahya Sarie, įspėdamas, kad „būsimos operacijos plėsis toliau ir bus skausmingesnės“.

Abkaiko ir Churaiso naftos gavybos įrenginiai, kuriuos valdo „Saudi Aramco“ yra nutolę daugiau nei 1,100 km. atstumu nuo Jemeno Husių (Houti) sukilėlių kontroliuojamų teritorijų šiaurės vakarų Jemene.

 

Husiu sukilėlių karinis atstovas Yahya Sarie teigė, kad buvo naudojamos naujos bepilotės skraidyklės. Tai galėjo būti tolimojo nuotolio „Samad-3“, kurį 2019 liepos 7 d. oficialiai pristatė Jemeno Aukščiausioji Politinė Taryba ir pavadino buvusio Tarybos prezidento Saleho Ali Al-Samado vardu, kuris buvo nužudytas 2018 metais per Saudo Arabijos vadovaujamos koalicijos dronų atakas.

2019 liepos 7 d. Jemeno Aukščiausioji Politinė Taryba oficialiai pristatė savižudiškas bepilotes atakos skraidykles pavadintas buvusio Tarybos prezidento Saleho Ali Al-Samado vardu

https://youtu.be/ygnl4AVmJo8

Parodos metu Jemeno Husių sukilėliai pirmą kartą demonstravo savo sparnuotąją raketą „Quds-1“, preciziškai valdomą taktinę balistinę raketą „Badir-F“, bei nepilotuojamas skraidykles (dronus) „Samad-1“, „Samad-3“ ir „Qasef-2K“. Taip pat buvo eksponuojamos kai kurios senesnės ginklų sistemos.

 

2018 metais per Saudo Arabijos vadovaujamos koalicijos smūgius nužudytas Jemeno Aukščiausiosios Politinės Tarybos prezidentas Salehas Ali Al-Samadas

https://www.youtube.com/watch?v=ygnl4AVmJo8

 

Tą pačią savižudišką bepilotę skraidyklę „Samad-3“ Husių sukilėlių  naudojo smogdami Abu Dabio tarptautiniam oro uostui 2018 metų liepos 26 dieną.

2018 m. Jemeno sukilėlių ataka naudojant  prieš Saudo Arabijos Abu Dabio oro uostą

https://www.youtube.com/watch?v=9AStoTP3g2I

 

2019 rugpjūčio 17 Jemeno Husių sukilėliai įvykdė pirmąją tokio pobūdžio operaciją „Operation Deterrent Balance 1“ naudodami 10 bepiločių skraidyklių prieš Šaibajaus naftos gavybos telkinius Pietryčių Saudo Arabijoje netoli bendros sienos su Jungtiniais Arabų Emyratais. Naftos telkinys buvo atakuotas, tačiau žala buvo labai nedidelė.

 

Jemeno sukilėlių raketinius ginklus galima suskirstyti į tris kategorijas. Pirmajai kategorijai priklauso senosios daugiausia TSRS gamybos (Scud) raketų atsargos; Antrajai – raketos  naudojant skirtingų šalių panašias raketines atsargines dalis, tačiau jos surenkamos ir pristatomos kaip „Jemeno gamybos“. Trečiajai priklauso naujausios technologijos ginklai, kuriai dalį raketinių komponentų Jemeno sukilėliams tiekia Iranas ir Hezbollah.

 

Saudo Arabija ir JAV išpuoliais apkaltino Iraną

 

Saudo Arabija ir JAV pateikia skirtingą versiją tvirtindamos, kad atakos kilo ne iš Jemeno pusės ir buvo įvykdytos Irano gamybos bepilotėmis skraidyklėmis ir sparnuotosiomis raketomis.

 

Saudo Arabija ir JAV atmeta Jemeno Husių sukilėlių tvirtinimus ir dėl atakų apkaltino Iraną. JAV valstybės sekretorius Mike’as Pompeo apibūdindamas įvykius kaip „karo veiksmą“, aiškiai pareiškė, kad Iranas, o ne Jemeno Husių sukilėliai įvykdė karinę operaciją ir paprašė visų tautų „vienareikšmiškai pasmerkti Irano išpuolį“.

 

Savo ruožtu Iranas griežtai paneigė bet kokį dalyvavimą atakose ir pakartojo Jemeno teisę gintis nuo užsienio agresijos.

 

Saudo Arabijos Gynybos ministerijos atstovas pulkininkas Turki Al-Malki žiniasklaidai atskleidė bepiločių skraidyklių ir raketų nuolaužas, kurios, jo teigimu, buvo paleistos iš šiaurės ar šiaurės vakarų. Žurnalistams jis sakė, kad atakos buvo „neabejotinai remiamos Irano“. Tačiau jis taip pat nesugebėjo aiškiai pasakyti, kad skraidyklės ir sparnuotosios raketos buvo paleistos iš Irano teritorijos.

 

JAV tyrėjai teigia, kad Saudo Arabijos pareigūnai atkūrė „nesugadintą schemos plokštę“ iš sparnuotosios raketos paimtos iš sprogimo vietos. JAV bando tai susieti su Iranu. JAV tyrėjai kelia prielaidą, kad raketos pilnos sprogmenų plokštė perskrido per Irano, Irako ir Saudo Arabijos oro erdvę, paskui trenkėsi į žemę ir stebuklingai liko „nesugadinta“.

 

Tačiau, paviešinti įrodymai neleidžia manyti, kad išpuoliai kilo iš Irano ar per Irako teritoriją.

 

Kodėl Saudo Arabijos neapsaugojo JAV gamybos oro gynybos sistemos „Patriot“?

Wall Street Journal rašė, kad „Saudo Arabija ir JAV nenumatė galimų atakų iš Irano pusės. Saudo Arabija ir JAV daugiausia dėmesio skyrė pietinėms Saudo Arabijos sienoms su Jemenu, kur Saudo Arabija kovoja su Irano remiamais Husių sukilėliais“ ir teigė, kad „išpuoliai kilo iš Irano teritorijos šiaurinėje Persijos įlankos dalyje…“

…Oro gynybos aprėptis lėmė, kad Saudo Arabijos rytinis flangas buvo paliktas beveik neapsaugotas nei JAV, nei Saudo oro gynybos sistemų… Akivaizdus aklasis taškas taip pat lėmė Saudo Arabijos grėsmę, nepaisant kasmet išleidžiamų milijardų savo gynybos biudžetui.

Visas Persijos įlankos strateginės JAV ir jos sąjungininkų karinės vadavietės ir kariniai įrenginiai yra pagrįsti būtent „numatomais“ smūgiais iš Irano. Saudo Arabijos oro gynybą koordinuoja Saudo Arabijos Karališkosios Oro Gynybos Pajėgos.

Saudo Arabijos rytinis flangas besiribojantis su Persijos įlankos šalimis saugomas JAV „Patriot“ oro gynybos sistema yra būtent labiausiai militarizuotas.

Persijos įlanka yra viena labiausiai militarizuotų ir radarais stebimų regionų pasaulyje, kur JAV tiekiamos radarų sistemos ir raketos nukreiptos į Iraną yra dislokuotos ne tik Saudo Arabijos teritorijoje, bet ir kitose Persijos įlankos kaimyninėse šalyse, bei JAV laivuose, kuriuose įrengta anti-balistinių raketų oro gynybos sistema „Aegis“.

Per pastaruosius metus Saudo Arabija turinti trečiąjį pagal dydį karinį biudžetą pasaulyje (82,9 mlrd. $) išleido milijardus dolerių, kad pastatytų šešis batalionus JAV gamybos „Patriot“ oro gynybines sistemas su raketomis „žemė – oras“ ir joms skirtais radarais.

Deja, kaip rodo patirtis, šių modernių oro gynybos sistemų nepakanka pagrindiniams infrastruktūros objektams apsaugoti.

Jemeno Husių sukilėlių paleistų raketų smūgiai privertę stabdyti pusę Saudo Arabijos naftos gavybos bendrovių darbo, kurie atskleidė Saudo Arabijos oro gynybos trūkumus. Kaip rodo įvykdytos atakos, strateginiai taikiniai buvo kruopščiai atrinkti turint išsamių žinių apie naftos perdirbimo procesą.

Klausimas, kaip galėjo nutikti, kad Saudo Arabijos saugumą užtikrinti naudojama pažangiausia JAV ginkluotės ir oro gynybos sistema savo sausumos ir jūrų radarais nesugebėjo aptikti beveik dvi dešimtys sparnuotųjų raketų ir savižudiškų bepiločių skraidyklių? 

Už 2019 rugsėjo 14 d. atakas atsakomybę prisiėmė Jemeno Husių sukilėliai. Anot jų, sukilėlių pajėgos paleido „Qasef-3“ ir „Samad-3“ bepilotes skraidykles, taip pat kai kurias paslaptingas „reaktyvines bepilotes skraidykles“, paleistas iš trijų skirtingų pozicijų. Sukilėlių atstovas  pridūrė, kad atakos buvo atsakas į Saudo Arabijos vykdomą agresiją prieš Jemeną ir perspėjo, kad atakų ateityje bus dar daugiau.

Saudo Arabija ir JAV kol kas tiesiogiai nepasako, kad tariamos atakos buvo paleistos iš Irano teritorijos, tačiau Lietuvos korporatyvinė žiniasklaida ir LRT jau spekuliuoja šia tema naudodamos Vakarų anoniminius šaltinius, kad už atakas yra atsakingas Iranas.

Jei yra konkrečių įrodymų apie Irano dalyvavimą atakose, šie įrodymai turėtų būti prieinami JAV radarų duomenyse surinktuose Persijos įlankoje. Jungtinėms Valstijoms beveik neįmanoma nepastebėti radarais vykdomo išpuolio.

Saudo Arabijos Gynybos ministerijos atstovas pul. Turki Al-Maliki oro gynybos nesėkmę paaiškino tuo, kad bepilotės skraidyklės ir sparnuotosios raketos atskrido iš šiaurinės Saudo Arabijos pusės nuo Irano, o jos oro gynybos radarai buvo orientuoti į Jemeno pusę pietuose.

Tuo pačiu metu pul. Al-Maliki spaudos konferencijoje prieštaravo savo teiginiams, teigdamas, kad Jemeno Husių sukilėliai neturėjo galimybių pulti iš pietų už 700 km.

Pul. Al-Malikis taip ir nesugebėjo atsakyti į klausimą, kodėl nesuveikė JAV gamybos oro gynybos sistema „Patriot“. Saudo Arabijos atstovas net neminėjo kiek bepiločių skraidyklių ir sparnuotųjų raketų buvo perimta rugsėjo 14 dieną. Jis tik rodė į anksčiau perimtas balistines raketas ir bepilotes skraidykles, tačiau nenurodė kiek buvo bepiločių skraidyklių ir raketų perimta būtent 2019 rugsėjo 14 dieną.

Saudo Arabijos Gynybos ministerijos pul. Al-Maliki spaudos konferencija

https://youtu.be/BjSpFGb_5uE

Kiti pranešimai atkreipia dėmesį į tai, kad sparnuotosios raketos ir bepilotės skraidyklės skrido nedideliame aukštyje, todėl „Patriot“ radaro sistema negalėjo jų aptikti ir sunaikinti.

Deja, JAV „Raytheon“ bendrovėje pagaminta mobilioji oro gynybos sistema „Patriot“ yra specialiai sukurta „taktinėms balistinėms raketoms, žemai skraidančioms sparnuotosioms raketoms ir orlaiviams perimti“. 2019 gegužės mėnesį buvo pranešta, kad JAV išsiųs į Artimuosius Rytus daugiau oro gynybos sistemų „Patriot“ dėl Irano keliamos grėsmės.

„Remiantis Konfliktų Ginkluotės Tyrimais (Conflict Armament Research), sukilėliai skraidino bepilotes skraidykles į Saudo Arabijos „Patriot“ raketų baterijų radarų blokus, išjungdami juos, kurie leido Husių sukilėliams nekliudomai šaudyti balistines raketas į Saudo Arabiją.“

Šioje ataskaitoje duodama suprasti (be konkrečių įrodymų), kad „Patriot“ oro gynybinė sistema rugsėjo 14 dieną galėjo visai nesuveikti, t.y. būti „išjungta“. O tai rodo, kad 18 bepiločių skraidyklių ir 7 sparnuotosios raketos nebuvo aptiktos ir perimtos.

Duomenys apie raketų ir bepiločių skraidyklių perėmimą vykdant ankstesnius išpuolius prieš Saudo Arabiją yra reguliariai pateikiami. Tačiau nebuvo paskelbta jokių „oficialių“ duomenų – kiek bepiločių skraidyklių ir sparnuotųjų raketų buvo perimta 2019 rugsėjo 14 dieną.

JAV valstybės sekretorius Mike Pompeo suskubo ginti „Patriot“ sistemos reputaciją. Vizito Saudo Arabijoje metu Pompeo sakė, kad „oro gynybos sistemos visame pasaulyje turi nevienodą sėkmę. Kai kurios iš geriausių (oro gynybos sistemų) pasaulyje ne visada pasirenka (skraidančius) objektus. Mes norime stengtis užtikrinti, kad būtų sukurta tokia infrastruktūra ir ištekliai, kad tokios atakos būtų mažiau sėkmingos, nei atrodo ši. Tai tikrai tas atvejis “, – per vizitą Saudo Arabijoje sakė M. Pompeo.

Tačiau, tai nebuvo pirmas kartas, kai Saudo Arabijoje dislokuotos JAV gamybos oro gynybos sistemos „Patriot“ neapsaugojo nuo atakų. Buvo daugybė incidentų atvejų, susijusių su „Patriot“ oro gynybinės sistemos raketomis, kurios sugedo, netinkamai veikė ar net grįžo sprogti netoli paleidimo įrenginių vietos. Per pastaruosius metus Husių sukilėliai įvykdė dešimtis sėkmingų bepiločių skraidyklių ir sparnuotųjų raketų atakų Saudo Arabijos teritorijoje, nukreipdami jas į oro uostus, karines stovyklas, naftos infrastruktūros objektus ir net į Saudo Arabijos sostinę Rijadą. Tačiau tai nepadėjo Saudo Arabijai atremti šių atakų.

Vienas iš plačiausių tokių incidentų įvyko 2018 m. kovo 25 dieną, kai mažiausiai penkios  „Patriot“ raketos nuskriejo nežinia kur, netinkamai veikė ar sprogo ore per Saudo Arabijos bandymą atremti Jemeno Husių sukilėlių atakas, kurie prieš Saudo Arabiją naudojo balistines raketas „Burqan-2H“.

https://youtu.be/YS4i2InVB-Y

Daugybė JAV „Patriot“ oro gynybos sistemų Saudo Arabijos arsenale yra skirtos numušti priešo lėktuvus ar trumpojo nuotolio balistines raketas. „Patriot“ sistema teikia „taškinę gynybą“, t.y. vieno objekto ar ribotos teritorijos gynybą, (ang. point-defense), o ne plačios teritorijos apsaugą.

Reikėtų pažymėti, kad „Patriot“ oro gynybinė sistema iš pradžių buvo sukurta numušti lėktuvus, o ne raketas ar bepilotes skraidykles.

Vėliau „Patriot“ įgijo balistinių raketų pajėgumą, kai raketa ir sistema buvo atnaujinta, pavadinus ją Patriot PAC-2.

Persijos įlankos karo metu (1991 m.) „Patriot“ raketų realus sėkmės procentas buvo apie 9 procentus. Ilgą laiką JAV kariuomenės vadovybė slėpė šiuos faktus ir teigė, kad „Patriot“ sėkmės procentas buvo 90 proc. Tačiau vėliau tikrąjį sėkmės procentą įvertino  nepriklausomi tyrėjai. Nuo to laiko „Patriot“ oro gynybinė sistema daugybė kartų buvo atnaujinama.

1995, 1996 ir 2000 m. „Patriot“ oro gynybinei sistemai buvo atlikti trys pagrindiniai patobulinimai, žinomi kaip PAC-3 konfigūracijos etapai, siekiant padidinti jos anti-balistinių raketų galimybes. „Patriot“ sistema buvo atlikta daugybę sistemos ir programinės įrangos patobulinimų, sistema gavo naują radarą ir naują raketą, kuri buvo visiškai suprojektuota balistiniams taikiniams ir sistema buvo pavadinta Patriot PAC-3 (MIM-104F).

Būtent ši „Patriot“ PAC-3 konfigūracija sudaro Saudo Arabijos oro gynybos pajėgų branduolį. Šiaurinę Saudo Arabijos sieną saugo 88 „Patriot“ oro gynybos sistemos baterijų (bateriją sudaro penkios sistemos dalys): 52 iš jų yra PAC-3 versijos, 36 – PAC-2 versijos.

Kita galima Saudo Arabijos nesugebėjimo apsaugoti savo naftos infrastruktūros objektus nuo raketų ir bepiločių skraidyklių priežastis yra ta, kad Saudo Arabijai trūksta daugiasluoksnės priešraketinės gynybos (ang. layered missile defenses, sutr. ALTBMD), apimančios artimojo nuotolio, tolimojo nuotolio gynybos sistemas ir elektronines karo sistemas, galinčias atremti mišrias tokio tipo atakas.

Pavyzdžiui, Rusija kariaudama Sirijoje prieš teroristus sujungia savo tolimojo nuotolio S-300 ir S-400 oro gynybos sistemas su artimojo ir vidutinio nuotolio raketinėmis oro gynybos sistemomis „Pantsir“ ir „Tor“, skirtomis numušti taikinius skrendančius mažesniais atstumais.

„Patriot“ sistema Lietuvoje buvo dislokuota 2017 m. liepos 11–22 dienomis Šiaulių apskrityje vykusioms pratyboms „Tobruq legacy 2017“ („Tobruko palikimas 2017“). Per jas kariai treniravosi užtikrinti Lietuvos oro gynybą.

https://youtu.be/03ETcJHWPjY

Lenkija jau anksčiau pasirašė susitarimą su JAV bendrove „Raytheon Co‘s Patriot“ pirkti modernią oro erdvės gynybos sistemą „Patriot“. Tuo tarpu Lietuva 2017 spalio pabaigoje už įsigijo iš Norvegijos vidutinio nuotolio oro gynybos sistemas NASAMS.

Kodėl apkaltintas Iranas?

LRT valstybinis transliuotojas pranešė esą JAV prezidentas Donaldas Trumpas „neskuba velti savo šalies į karą su Iranu“, ar esą „JAV prezidentas Donaldas Trumpas „ne taip labai norėjo, kad Iranas būtų laikomas kaltininku“, tartum tai priklausytų nuo norų, o ne nuo įrodymų.

Žinios apie JAV patarėjo nacionalinio saugumo klausimais Johno Boltono pasitraukimą daugeliui tiek JAV, tiek Vakarų Europoje suteikė viltį, kad toliau nebus palaikoma agresyvi JAV užsienio politika Irano atžvilgiu, kurios ypač laikėsi J. Boltonas.

Tačiau JAV užsienio politikoje dešimtmečius trunkanti priešprieša prieš Iraną yra JAV galingo pramoninio finansinio bankinio elito specialiųjų interesų tikslas. JAV patarėjas Johnas Boltonas yra tik tarpininkas tarp šių JAV pramoninio finansinio bankinio elito specialiųjų interesų, vyriausybės ir visuomenės, o ne politikos formuotojas

J. Boltono atleidimas iš JAV prezidento Trumpo patarėjo nacionalinio saugumo klausimais labiau skirtas suformuoti visuomenei apgaulingą nuomonę, kad JAV užsienio politikoje Irano atžvilgiu įvyko esminis pokytis ir JAV/NATO karo prieš Iraną labai tikėtina bus išvengta. Tačiau būtent praėjus vos kelioms dienoms po J. Boltono atsistatydinimo Saudo Arabijos ir JAV oro gynybos sistemos „nepastebėjo“, ar „nesugebėjo“ įveikti Jemeno Husių sukilėlių paleistų sparnuotųjų raketų ar bepiločių skraidyklių, o už atakas JAV ir jų sąjungininkė Saudo Arabija iš kart be tyrimo apkaltino Iraną.

Tikėti JAV užsienio politikos pokyčiais Irano atžvilgiu neleidžia ir tai, kad po Jemeno Husių sukilėlių atakų Saudo Arabijoje JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė, kad siunčia į Persijos įlanką papildomas karines pajegas ir oro, bei priešraketinės gynybos sistemas. JAV prezidentas D. Trumpas paskelbė naujų ekonominių sankcijų Irano Nacionaliniam Bankui, kurios turi paralyžiuoti Irano finansų sistemą,

Sankcijos buvo įvestos po to, kai buvo atleistas D.Trumpo patarėjas nacionalinio saugumo klausimais J. Boltonas, o jo vietą užėmė Robertas C. O’Brienas, kuris įsitraukęs į savo naują vaidmenį administracijoje jau svarsto griežtesnį JAV įsikišimą į Irano ekonomiką, kuris pritaria papildomų JAV pajėgų siuntimui į Persijos įlanką ir JAV kariniams smūgiams nukreiptiems į Irano ginklų saugyklas ir galimus naftos įrenginius.

Tą patį, kad JAV nekeis savo agresyviai karingos užsienio politikos Irano atžvilgiu patvirtina ir JAV užsienio politikos dokumentai, kuriuose siūlomos taikos su Iranu schemos, kurios vėliau sabotuojamos, dėl taikos nesėkmės apkaltinamas Iranas, o visos nesėkmės išnaudojamos pateisinti platesniam kariniam konfliktui su Iranu.

Karas prieš Iraną yra senas JAV tikslas. Vos tik Donaldas Trumpas buvo inauguruotas JAV prezidentu 2017 vasario mėnesio pradžioje prezidento Trumpo Nacionalinio saugumo patarėjas gen. Michaelis Flynnas apkaltino Iraną remiant Jemeno Husių sukilėlius, kurie užpuolė Saudo Arabijos karo laivą.

Dar 2009 metais JAV „idėjų kalvė“ Brookingso Institutas politiniame dokumente pavadinimu „Kuris kelias (veda) į Persiją? Naujos Amerikos Strategijos Irano link pasirinkimo galimybės.” (ang. „Which Path to Persia? Options for a New American Strategy Toward Iran“) išsamiai išdėstė būdus kaip išprovokuoti karą ir pakeisti režimą Irane. 

…Bet kuri karinė operacija prieš Iraną greičiausiai bus labai nepopuliari visame pasaulyje ir pareikalaus tinkamo tarptautinio konteksto – tiek siekiant užtikrinti logistinę paramą, kurios prireiks operacijai, tiek sumažinant jos grįžtamąjį ryšį.

Brookingso Instituto dokumente išdėstyta, kaip JAV galėtų pasirodyti pasauliui kaip taikos kūrėja ir vaizduoti „labai gero susitarimo“ su Iranu išdavystę, kaip pretekstą priverstiniam JAV kariniam atsakui:

„Geriausias būdas sumažinti tarptautinį nesutarimą ir maksimaliai padidinti paramą yra smogti (Iranui) tik tada, kai plačiai išplatintas įsitikinimas, kad Iraniečiams buvo duotas, tačiau vėliau atmestas geras pasiūlymas, toks geras, kad vienintelis (Irano) režimas pasiryžo įsigyti branduolinių ginklų ir įsigyti jų dėl klaidingų priežasčių sulaužytų susitarimą.“

Vėliau taip ir įvyko. Tuometinio JAV prezidento B. Obamos administracija pasiūlė ir 2015 metais pasirašė Jungtinį Išsamių Veiksmų Planą (JCPOA) su Iranu, žinomą kaip „Irano susitarimą “. Irano susitarimas iš tiesų leido atrodyti taip, tarsi JAV rimtai norėtų skatinti taiką su Iranu ir Iranui suteikė „labai gerą pasiūlymą“.

Tačiau kaip planavo Brookingso Instituto politikos formuotojai, išrinkus JAV prezidentą Donaldą Trumpą, Vakarų žiniasklaida pradėjo kaltinti Iraną, kad šis nesilaiko Vašingtono „labai gero susitarimo“. Tad 2018 metų gegužės 8 dieną JAV prezidentas D. Trumpas paskelbė, kad JAV galutinai traukiasi iš 2015 metais pasirašyto Irano susitarimo. Tuo pačiu D. Trumpas ne tik nutraukė istorinį B. Obamos ir Irano Branduolinį susitarimą, bet ir pridėjo naujas 143 sankcijas prieš Iraną.

Jemeno sukilėlių išpuolis, tai atsakas prieš Saudo Arabijos ir jos karinės koalicijos vykdomą karinę agresiją prieš Jemeną

Jemeno liaudis, be abejo, net ir pagal tarptautinę teisę turi teisę ginklu gintis nuo Saudo Arabijos ir Persijos šalių karinės agresijos. Jemeno sukilėlių įsitikinimu išpuoliai prieš nekarinį taikinį naftos gavybos objektą, prisidedantį prie Saudo Arabijos karinės galios yra visiškai teisėti.

Nuo 2015 m. Saudo Arabijos kariuomenė ir jos regioniniai sąjungininkai Jemene numetė mažiausiai 50,000 bombų ir raketų. Žuvo daugiau nei 15,000 vaikų, moterų ir vyrų. Bombarduojamos fermos, ligoninės ir mokyklos. Nuolatiniai kasdieniai išpuoliai sukėlė didžiausią humanitarinę krizę XXI amžiuje. Išplito cholera, netinkama mityba ir badas persekioja dešimtis tūkstančius Jemeno šeimų. Dėl Saudo Arabijos karinės agresijos  Jemene kas 10 minučių miršta po vaiką.

JAV/Saudo Arabijos karas prieš Jemeno sukilėlius nukreiptas prieš Iraną

JAV/Saudo Arabijos karas prieš Jemeno Husių sukilėlius kilęs dėl geopolitinių priežasčių taip pat nukreiptas galimai būsimam karui prieš Iraną. JAV siekia kontroliuoti Adeno įlanką, Jemeno administruojamas Sokotros salas, Bab el Mandebo sąsiaurį, esantį tarp Jemeno ir Arabų pusiasalio turintį didelę strateginę reikšmę tarptautinei jūrų prekybai ir naftos gabenimui, nes per čia eina pagrindiniai jūrų keliai iš Persijos įlankos per Sueco kanalą iš kur galima per Viduržemio ir Raudonąją jūrą, Indijos vandenyną pasiekti Pietų Aziją, Tolimuosius Rytus, Rytų Afriką ir Australiją. Saudo Arabija akivaizdžiai bijo, kad Jemenas gali tapti Irano sąjungininku ir kad tai gali sužadinti naują sukilimą Arabijos pusiasalyje prieš Saudo Arabijos dinastija. O JAV bijo, kad Jemene neįsitvirtintų Rusija, Kinija ar Iranas ir neperimtų Adeno įlankos ar Bab Al-Mandebo sąsiaurio kontrolės.

Izraelis taip pat susirūpinęs anti-Amerikietiška Jemeno sukilėlių Husiu valdžia, kadangi Jemeno kontrolės praradimas užkirstų kelią Izraelio karo laivams per Raudonąją jūrą patekti į Indijos vandenyną ir užkirstų kelią Izraelio povandeniams laivams lengvai patekti į Persijos įlanką Iranui atgrasinti. Tad dabar vykstantis Saudo Arabijos karas prieš Jemeną tarnauja JAV ir Izraelio interesams.

Išvados

Daugumas viešai prieinamų šaltinių įrodo, kad Jemeno Husių sukilėliai turi karinius pajėgumus – bepilotes skraidykles ir sparnuotąsias raketas, (nesvarbu kieno gamybos Jemeno ar tai Irano), kuriais gali smogti į bet kurį Saudo Arabijoje esantį strateginį taikinį siekiant atsakyti į Saudo Arabijos ir jos sąjungininkų Vašingtono ir Londono vykdomą karinę agresiją prieš Jemeną. Todėl labai tikėtina, kad išpuolius prieš Saudo Arabijos strateginius naftos objektus įvykdė būtent Jemeno Husių sukilėliai, o ne Iranas. Jemeno Husių sukilėlių konvencinio karo atakos nebuvo atremtos dėl galimai neefektyviai veikiančios Saudo Arabijoje dislokuotos JAV gamybos oro gynybinės sistemos „Patriot“. JAV šias karines Husių sukilėlių atakas ir Saudo Arabijos oro gynybinių sistemų nesėkmes išnaudojo toliau daryti spaudimą Iranui. Kuo toliau, tuo akivaizdžiau matyti, kad JAV karo prieš Iraną tikimybė ir toliau lieka pakankamai didelė.