Mums rašo

Aurelija Babinskienė. Tolerancijos testas

Written by Redakcija · 3 min read

Ortopedijos įmonės dėl pacientų varžosi ir ne visai etiškais būdais 

Valstybinė ligonių kasa (VLK) yra sudariusi sutartis su 19 ortopedijos įmonių, kurios gamina galūnių protezus. Dažnai tenka išgirsti, kad šios įmonės tarp savęs konkuruoja, net ir ne visai etiškais būdais. Kaip žmogui susigaudyti, kur kreiptis, kai dar neatėjus laikui, kai galima užsisakyti protezą (kartais ir prieš pusę metų) jį viena po kitos pradeda lankyti ortopedijos įmonės ir visos žada aukso kalnus. Liko skolingas

Vilniuje gyvenantis Pijus pasakoja, kad pas jo mamą Šiauliuose apsilankė bene trijų ortopedijos įmonių atstovai ir visi įtikinėjo, kad sūnus turėtų gamintis protezą pas juos. Nepadėjo net aiškinimas, kad šis tėvų namuose jau senokai negyvena. Pijus sako, kad mamą tokie vizitai labai vargina – kai kurių įmonių atstovai būna labai įkyrūs, žada dovanėles, jei gaminsis protezą pas juos. Tiesa, yra ir tokių, kurie kultūringai prisistato, pagiria ankstesnių gamintojų padarytus protezus ir atsiprašę išvažiuoja. Pijus stebisi, iš kur tos įmonės žino jo kontaktus ir jei nekviestos važiuoja į namus, ar nepažeidžia jo teisės į asmens duomenų privatumą. Dėl onkologinės ligos kojos netekęs jaunuolis sako daug metų bendradarbiaujantis su vienu protezuotoju, kai ateina laikas naujam protezui, pats kreipiasi į jį. 

Toks ortopedijos įmonių puolimas itin skaudžiai palietė joniškietį Algį Tverijoną – paaiškėjo, kad jis vienai ortopedijos įmonei skolingas per 1300 eurų. A. Tverijonas pasakoja, kad atvažiavę tos įmonės atstovai įkyriai siūlė užsisakyti protezą pas juos, nors jis jau buvo susitaręs su protezuotoju, su kuriuo jau ne vienus metus bendrauja. Įmonės atstovai to tarsi negirdėjo, aiškino, kad jis protezo negali gaminti ir pan. Pagaliau A. Tverijonas nusileido – sako nemokėjęs pasakyti „ne“. Naujasis protezas Algiui netiko, maža to, netrukus sulūžo. Vyras jį grąžino. Po kurio laiko gavo laišką, informuojantį apie didžiulę skolą. 

Konkurencija labai negraži

Ortopedijos ir reabilitacijos paslaugų teikėjų asociacijos vadovė, gydytoja reabilitologė Rūta Garšvienė sako, kad situacija, kai pacientus namuose viena po kitos pradeda lankyti ortopedijos įmonės, labai gerai pažįstama. 

„Aš pati konsultuoju pacientus ir jie pasakoja, kad net ir trijų ar daugiau įmonių atstovai atvažiuoja į namus ir kiekvienas įtikinėja gamintis protezą pas juos, žada vos ne auksinį protezą padaryti. Kartais ir meluoja, kad, tarkim, dirba toje įmonėje, kurioje žmogus prieš tai protezavosi ir pan., – sako R. Garšvienė. – Tai yra labai negraži konkurencija. Įmonės, kurios esame Ortopedijos ir reabilitacijos paslaugų teikėjų asociacijoje, pasirašėme etikos kodeksą, bet prisisteigė daug mažų įmonėlių. Mes prašome, kad būtų griežtinamas sutarčių su įmonėmis pasirašymas, bet Konkurencijos taryba liepia užtikrinti konkurenciją. Net jei vyksta teisminis procesas su įmonėmis ir tuo metu nutraukiama sutartis, vėliau ji vėl pasirašoma. Labai tikiuosi, kad su nauja ministerijos vadovybe pavyks kažkaip tuos klausimus nors pradėti spręsti. Su šita nepavyko“, – sako R. Garšvienė. 

Ji pabrėžia, kad artėjant laikui, kada galima įsigyti naują protezą, VLK išsiunčia asmeniui laišką, kuriuo informuoja apie šią galimybę. Kol pacientas nėra gavęs tokio laiško, protezas neturi būti gaminamas. Deja, įmonės važiuoja pas žmones dar gerokai anksčiau, nei jie yra gavę tą laišką. Taip pat įmonė negali pradėti gaminti protezo, jei tas laiškas yra atiduotas kitai įmonei. 

„Noriu pabrėžti, kad šeimininkas šioje situacijoje yra pacientas. Jis pats sprendžia, kur jam užsisakyti protezą“, – teigia R. Garšvienė. Jos ragina domėtis, kaip dirba įmonės, kokia jų patirtis, reputacija ir nebijoti skųstis. Jaunesni žmonės dažnai būna susižinoję, internete pasižiūrėję, kaip kokia įmonė dirba ir jų taip lengvai neapgausi. „Deja, pacientai priima į namus, patiki, tačiau kai siūloma kreiptis į prokuratūrą ar kitur, jie savo skundus atsiima“, – apgailestauja Ortopedijos ir reabilitacijos paslaugų teikėjų asociacijos vadovė.

Asmuo pats renkasi įmonę 

„Norėtume paaiškinti, kad galūnių protezai gali būti skiriami, kai apdraustasis pats kreipiasi į gydytoją specialistą dėl konsultacijos. Pirminius galūnių protezus gali skirti gydytojų konsiliumas, kurio sudėtyje turi būti ne mažiau kaip vienas fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas. Nuolatinius galūnės protezus gali skirti tik fizinės medicinos ir reabilitacijos gydytojas“, – sako VLK Medicinos priemonių kompensavimo skyriaus vedėjas Giedrius Baranauskas. 

Paskyręs pirminį ar nuolatinį galūnių protezą, gydantysis gydytojas arba gydytojų konsiliumas apdraustąjį informuoja apie šių priemonių kompensavimo tvarką ir pateikia jam ortopedijos įmonių, sudariusių sutartis su VLK, sąrašą. Taip pat šių įmonių sąrašas, veiklos adresai, kontaktiniai telefono numeriai ir elektroninio pašto adresai skelbiami VLK interneto svetainėje http://www.vlk.lt/veikla/veiklos-sritys/ortopedijos-priemoniu-kompensavimas/sutartys-su-imonemis. Atsižvelgiant į gautą informaciją, apdraustasis turi pasirinkti ortopedijos įmonę, kurioje nori užsisakyti galūnės protezą. G. Baranauskas atkreipia dėmesį, kad VLK savo internetinėje svetainėje skelbia informaciją ir apie ortopedijos įmonių, sudariusių sutartį su VLK, gaminamų galūnių protezų modelius, kiekius, pacientų skundus. „Galūnių protezai yra gaminami individualiai pagal antropometrinius paciento duomenis, todėl labai svarbu pasirinkti ortopedijos įmonę, kuri gamina kokybiškus galūnių protezus“, – teigia VLK atstovas.

Apdraustųjų skundai dėl ortopedijos techninių priemonių kokybės, jų išdavimo ar neišdavimo, garantinio aptarnavimo teikiami ortopedijos įmonei ir nagrinėjami jos vadovo nustatyta tvarka. Ortopedijos įmonė skundo kopiją ir atsakymą į jį per 3 darbo dienas nuo atsakymo išsiuntimo apdraustajam dienos turi persiųsti Valstybinei akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybai prie Sveikatos apsaugos ministerijos ir (ar) VLK.