Šalis, kurioje gyvename

Justina GAFUROVA. Loterijos JAV vizai nebebus

Written by Biciulystė Siūlo · 3 min read

JAV prezidento Donaldo Trampo (Donald Trump) užmojis per pusę sumažinti imigraciją virsta kūnu. Prezidentas pritaria Senato parengtam planui keisti žaliųjų kortelių išdavimo tvarką, o dvidešimt metų organizuojamą loteriją šiai vizai laimėti iš viso ketina panaikinti. Vietoj atsitiktine tvarka atrenkamų asmenų JAV kviestų į savo šalį tik kvalifikuotus specialistus. Tokie pokyčiai neabejotinai paliestų ir Lietuvą.

Kasmet apie 55 tūkst. asmenų loterijos būdu patenka į JAV. Laimė kasmet nusišypso ir apie 300 lietuvių. „Vakaro žinių“ kalbinta Diana Jakubaitytė, kad laimėjo žaliąją kortelę, sužinojo 2014 m. ir šiuo metu jau gyvena San Franciske. Pirmą kartą į JAV atvykusi dar 2012 m. su studentų programa pusei metų, jauna mergina sako niekuomet nesitikėjusi laimėti šioje loterijoje ir gyventi toli už Atlanto per daug nenorėjo.

Tačiau šiandien ji save galėtų vadinti meilės emigrante. „Mano draugas, etapais gyvenęs ir dirbęs Amerikoje ketverius metus, visada norėjo ten sugrįžti, todėl užpildė žaliosios kortelės loterijos anketą už save ir už mane. Paradoksalu, tačiau loteriją laimėjau aš“, – su šypsena pasakoja Diana.

Nors visuomenėje ši loterija apipinta gandais ir neretas mano, kad laimėti joje yra utopija, Diana tvirtina, jog jos šeimoje sėkmė nusišypso ne pirmą kartą. Mat 2012 m. jos sesuo taip pat dalyvavo loterijoje ir, sunku patikėti, laimėjo žaliąją kortelę.

Kad pasibaigus loterijai atsivėrė JAV durys, loterijos dalyviai sužino elektroniniu būdu – tereikia patikrinti savo loterijos anketos numerį loterijos svetainėje. Tuomet reikia nurodyti visą informaciją, kur laimėtojas gyveno pastaruosius 10 metų ir ar buvo susidūręs su nusikalstama veikla. Tuomet laukia interviu ambasadoje. „Interviu vietą gali pasirinkti tau artimiausioje ambasadoje. Pavyzdžiui, aš tuo metu, kai vyko procesai, gyvenau Londone, tad galėjau pasirinkti negrįžti į Lietuvą ir interviu vykti į Amerikos ambasadą Anglijoje“,  – sako Diana.

Sužinojus savo interviu datą, privalu apsilankyti pas gydytoją. Sveikatos apžiūrai reikia registruotis kuo arčiau interviu ambasadoje datos, nes nuo gydytojo apžiūros dienos turi lygiai pusę metų išskristi į Ameriką (tiek galioja laikina viza). Pasak Dianos, gydytojo apžiūra yra interviu ambasadoje dalis, todėl labai svarbu nepraleisti nė vieno iš šių etapų. Praleidus bent vieną interviu beveik neįmanoma užsiregistruoti kitu laiku. Tai reiškia, kad, deja, praradai savo galimybę laimėti žaliąją kortelę.

Tad paskutinis ir lemiamas žingsnis – interviu ambasadoje, kur reikia pateikti visus reikalingus dokumentų originalus ir jų kopijas. Diana įsitikinusi, viskas, ką sakai, kaip elgiesi ir kas parašyta dokumentuose, lems, ar gausi žaliąją kortelę, ar ne. Ambasados konsulo sprendimas yra paskutinis ir lemiamas: „Jeigu ambasadoje interviu būna sėkmingas, iš tavęs iš karto paims pasą tave ambasadoje klausinėjęs žmogus. Tuomet pasą tau atsiųs registruotu paštu per 30 dienų kartu su dokumentų paketu, kurį gali atplėšti tik muitinės darbuotojas Amerikos oro uoste. Po paso grąžinimo turi apie pusę metų išskristi į Ameriką, nes tik tiek galioja laikina viza pase.“

Tačiau iš pirmo žvilgsnio gana sudėtingas procesas, Dianos manymu, lengvoji kelionės dalis. Nors loterijoje ji laimėjo jau prieš keletą metų, JAV žemę, kaip teisėta gyventoja, ji pasiekė tik šiemet: „Laimėjus žaliąją kortelę ir svarstant apie išvykimą į Ameriką, reikėjo pradėti galvoti, kaip gauti darbo vizą mano vaikinui. Šis procesas galėjo užtrukti apie penkerius metus ir nėra garantijos, kad ne sutuoktinis turės galimybę vizą gauti. Mums labai pasisekė, kad vienas iš mano vaikino kompanijos biurų yra San Fransiske ir kompanija sutiko finansuoti jo vizą, tad į JAV galėjome atvykti kartu.“

Jauna mergina iš Lietuvos, o dabar visateisė San Fransisko gyventoja Diana sako po kelių mėnesių čia net neįsivaizduojanti, kad galėtų gyventi kitoje Amerikos vietoje. Tačiau ateityje jos planuose – grįžimas į Tėvynę. „San Franciskas labai mažas jaukus miestas, pilnas jaunų profesionalų, geriausių pasaulyje technologijų kompanijų, karjeros galimybių ir pozityvios aplinkos. Tačiau kad ir kaip gerai čia būtų, JAV niekada nebus mano namais. Amerika tikrai yra galimybių šalis gabiems žmonėms, tačiau čia kartu turi būti pasiruošęs susidurti su vertybių stoka dėl per didelės vartotojiškos visuomenės ir rinkodaros formuojamos masių nuomonės. Niekada nesvarsčiau apie galimybę prašyti pilietybės. Jeigu po 10 metų nuspręsiu, kad noriu pasilikti čia ilgiau, manau, prasitęsiu žaliąją kortelę“, – atvirai sako Diana.

————–
Linas Kojala, Rytų Europos studijų centro vadovas, politologas:

– Tokie siūlomi pokyčiai yra paties prezidento prieš rinkimus duotų pažadų įgyvendinimas – jis žadėjo kovoti su imigracija ir sumažinti atvykėlių srautus. Tad nereikia stebėtis, kad jis pateikė šį siūlymą tokiu metu, kai jo reitingai yra šiek tiek smukę. Jis nori mobilizuoti tą rinkėjų dalį, kuri balsavo už jį ir tikisi labai konkrečių sprendimų.

Kokią įtaką pokyčiai galėtų turėti, spėti dar sudėtinga. Kritikai sakytų, kad JAV turi būti atvira naujos darbo jėgos judėjimui ir netrukdyti šiam procesui. Juolab kad tai yra vienas iš ekonominio augimo variklių. Kai kurie senatoriai iš atskirų valstijų kritikuoja šį sprendimą, nes esama valstijų, kurių ekonomika labai priklauso nuo imigrantų. Ir sumažėjus jų srautams, akivaizdu, valstija patirtų gana didelę žalą.

Kita vertus, galima sakyti, kad tai yra Australijos ar Kanados sistemos perėmimas, kada sukuriama sistema, kai imigracija nėra užkardoma, tiesiog pradedama aktyviau reguliuoti ir nusitaikoma pirmiausia į tuos žmones, kurie kvalifikuoti ir mokantys anglų kalbą. Nes loterija yra loterija. Jos pagrindas ir yra toks, kad joje dalyvauti gali bet kuris žmogus. Tačiau toks nekontroliavimas ir buvo pagrindinis D.Trampo argumentas, kodėl loterijos reikėtų atsisakyti.

Šiuo metu atsiranda šiokia tokia nežinomybė, nes neaišku, kokį efektą gali turėti toks sprendimas. Juolab kad kalbama ir apie platesnę imigracijos reformą, kuri gali turėti įvairių pasekmių. Kol nebus priimti konkretūs sprendimai, galbūt kai kurie žmonės bus priversti permąstyti savo sprendimus dalyvauti loterijoje, o kol sprendimai nepriimti, gali pakilti norinčiųjų dalyvauti loterijoje skaičius, kol neatsirado apribojimų.

D.Trampo pagrindinis rinkimų šūkis buvo prieš globalizaciją ar atvirumą, kuris neleidžia tam tikram rinkėjų segmentui susikurti savo šalyje normalių gyvenimo sąlygų. Tai, be abejo, savaime nėra blogas dalykas. Viską lemia ne šūkiai, o konkretūs sprendimai. Kol kas matome, kad prezidentui nėra lengva priimti didelę dalį pažadėtų sprendimų, jis susiduria su pasipriešinimu.

respublika.lt