Šis bei tas

Pusryčius pradėti avižine koše

Written by Biciulystė Siūlo · 1 min read

Šiandieną abejonių nekyla, kad kiekvieno žmogaus sveikatai palankios mitybos priešai yra pridėtinis cukrus ir didelis sočiųjų riebalų kiekis. Nėra taip paprasta išsirinkti greitą ir skanų užkandį ar maisto produktą, kuriame nebūtų šių maisto medžiagų pertekliaus. Apie tai, kodėl sveikatai palankių dietų meniu dažniausiai yra avižos, pasakoja sveikos gyvensenos ir mitybos specialistas dr. Artūras Sujeta.1. Energijos atsargos

Pagrindinė maistinė medžiaga, naudojama mūsų kūnuose energijai gauti, yra angliavandeniai. Priklausomai nuo sudėties, angliavandeniai gali labai greitai pakelti gliukozės lygį mūsų kraujyje Aukšto glikeminio indekso angliavandeniai dažnu atveju yra blogas pasirinkimas, norint apsirūpinti energija ilgesniam laikui. O, pvz., avižinė košė turtinga žemo glikeminio indekso angliavandenių, taip pat turi šiek tiek baltymų.

2. Oda

„Journal of Drugs in Dermatology“ žurnale publikuoti tyrimai leidžia vertinti avižas ne tik kaip labai palankų mūsų sveikatai maistą, bet ir kaip naudingą alternatyvą, norint palaikyti sveiką odą. Avižose esančios medžiagos beta-gliukanai leidžia augalams sulaikyti ir neprarasti drėgmės, gali prisidėti prie odos biofizikinių savybių išsaugojimo. O tokios medžiagos, kaip, pavyzdžiui, varis, cinkas, selenas, tiaminas ir niacinas, yra labai svarbūs odos bendrajai būklei.

3. Diabetas

II tipo diabetas yra viena iš pavojingiausių lėtinių neinfekcinių ligų, kurios protrūkį šiuolaikiniame pasaulyje ypač sunku kontroliuoti. Daugybė mokslinių tyrimų vienu iš efektyviausių būdų laiko tinkamą maisto racioną, kuriame gausu žemo glikeminio indekso angliavandenių bei maistinių skaidulų. Toks maistas, kuriame nėra pridėtinio cukraus, leidžia efektyviau kontroliuoti insulino hormono išskyrimą į kraują, kuris yra vienintelis hormonas, mažinantis gliukozės lygį kraujyje, suvartojus vienokio ar kitokio maisto. Žemo glikeminio indekso maistas gali prisidėti prie geresnės gliukozės kontrolės kraujyje.

4. Kūno masės indeksas

Nutukimas ir antsvoris yra pasaulinio lygio sveikatos problema. Atlikti moksliniai tyrimai, publikuoti „Molecular Nutrition and Food Research“, leidžia manyti, kad beta-gliukanai teigiamai veikia cholecistokinino lygį. Šis hormonas yra svarbus alkio kontrolei.

Be to, avižos, turinčios daug maistinių skaidulų, yra ilgiau virškinamos ir leidžia jaustis sočiam ilgesnį laiką.

5. Širdis ir kraujotaka

Daugybė mokslinių tyrimų rodo, kad tirpios vandenyje maistinės skaidulos pagerina kraujo cholesterolio profilį – sumažiną blogąjį, vadinamąjį mažo tankio cholesterolį. Avižos yra turtingos ne tik tirpiomis vandenyje maistinėmis skaidulomis, bet turi kalcio ir kalio, kurie teigiamai veikia kraujo spaudimą.

respublika.lt