Tėvynė mūsų

Gintaras Karosas. ŠIMTMEČIO KELIONIŲ PROJEKTAS: PAŽINKIME BALTIJOS DVARUS

Written by Redakcija · 5 min read

baltijos dvarai logoŠ. m. gegužės 17 d. Latvijos 100-mečio informacijos centre Nacionalinėje Latvijos bibliotekoje įvyko bendra visų Baltijos šalių pilių ir dvarų asociacijų spaudos konferencija.  Pristatytas projektas „Pažinkime Baltijos šalių pilis ir dvarus“, skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo ir Latvijos bei Estijos šalių nepriklausomybės paskelbimo šimtmečiams ir Europos kultūros paveldo metams.Net 131 istorinė pilis ir dvaras trijose Baltijos šalyse atvers duris lankytojams šių metų vasarą. Trijų šalių pilių ir dvarų asociacijos susivienijo organizuodamos tarptautinį projektą, padėsiantį vizualizuoti šių šalių dvarų tinklo tankumą, pabrėžti dvarų, kaip kultūrinės, ekonominės ir regioninės raidos variklių, svarbą praeityje ir dabar. Lankytojai laukiami nuo gegužės 24 d. iki rugsėjo 16 d.

Projektą organizuoja Lietuvos pilių ir dvarų asociacija, Latvijos pilių, rūmų ir dvarų asociacija, Estijos dvarų asociacija ir Estijos dvarų mokyklų asociacija.

Švęsdamos Lietuvos valstybės atkūrimo ir Latvijos bei Estijos šalių nepriklausomybės paskelbimo šimtmečius, trijų šalių pilių ir dvarų asociacijos sujungė savo jėgas, taip parodydamos simbolinę Baltijos kelio tąsą.

Baltijos šalių praeitis, taip pat ir dabartis, pilna iššūkius keliančių palikimo ir tarpkultūrinių dialogų prieštaravimų. Viena iš įdomių temų yra dvarų likimas XX amžiuje. Buvę politinės galios, architektūrinės ir kultūrinės didybės nešėjai, – žinomų pasaulio tyrinėtojų, menininkų, rašytojų, mokslininkų ir pan. gimimo ir gyvenimo vietos, – dvarai įgavo naujas funkcijas, o kai kurie buvo apleisti ir nyko (jau nuo 3-iojo dešimtmečio, o dramatiškai – sovietų okupacijos laikotarpiu). Dvarų palikimas labai iš lėto atgimė 9-ajame dešimtmetyje – pirmieji tyrimai ir išsaugojimo darbai 1991 metais nutiesė kelią Baltijos šalių kultūros paveldo aktualizavimui Europos kontekste.

Nuo tada valstybės, savivaldybės, paveldo institucijos, o labiausiai šimtai privačių savininkų ir entuziastų paskyrė savo laiką, išteklius ir jėgas buvusiai dvarų didybei išsaugoti ir atgaivinti. Šiandienos iššūkis yra atkurti dvarų, kaip kaimiškų vietovių ekonominės ir kultūrinės raidos variklių šiuolaikinėje visuomenėje, poziciją.

XXI amžiaus pradžioje dvarų savininkai ir valdytojai susibūrė į nacionalines asociacijas, siekdami dalintis žiniomis, patirtimi ir remti vienas kitą. Šiemet pirmą kartą trijų Baltijos šalių pilių ir dvarų asociacijos susivienijo, kad sukurtų bendrą kelionių „žaidimą“, leisiantį pažinti dvarų tinklo tankumą, atrasti panašumus ir skirtumus, paliudyti pastangas žmonių, sunkiai dirbančių, kad išsaugotų mūsų bendrą kultūros paveldą.

2018-aisiais lankytojams duris atvers daugybė dvarų. Keliautojai kviečiami į dvarus, jau gerai žinomus dėl savo kruopščios restauracijos, dėl įdomių muziejų, puikių paslaugų ar aukšto lygio kultūrinių veiklų. Tačiau verta pažinti ir daugybę kitų – mažų ar didelių, geresnės ar prastesnės būklės dvarų. Visi ir kiekvienas iš jų yra praėjusių laikų liudytojas ir daro įtaką kultūrinei ir ekonominei vietovės raidai.

Pažinimo ir kelionių projekto simbolis yra raktas kaip užuomina į atveriamas pilies ar dvaro duris. Lankytojai rinks simbolinius pilių ir dvarų raktus kaip patirčių ir įspūdžių prisiminimą.

Šis projektas skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo ir Latvijos bei Estijos valstybių paskelbimo šimtmečiams, Europos kultūros paveldo metams paminėti, taip pat ir daugybei asmenų bei institucijų, kurie dirba turėdami svarbią misiją – išsaugoti šį unikalų kultūros paveldą.

Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos prezidentas Gintaras Karosas spaudos konferencijoje Rygoje  pasakė: „Džiaugiamės, kartu su Latvija ir Estija, švęsdami savo tūkstantmetės Lietuvos valstybingumo atstatymo šimtmetį ir tiesdami Baltijos pilių ir dvarų kelią. Kiekviena pilis ar dvaras pasakoja atskirą legendą, o kraštovaizdžio ir architektūrinis paveldas teikia nepakartojamą galimybę grįžti šimtmečius atgal ir pajusti praeities auros dvelksmą“ ir pakvietė keliautojus  patirti nepakartojamų įspūdžių Baltijos šalių lobyne – pilyse ir dvaruose.

Lankytojai pilyse ir dvaruose laukiami nuo gegužės 24 d. iki rugsėjo 16 d.

Gegužės 24 d. 12.00 val. Alantos dvare – kelionių po Lietuvos dvarus pradžios renginys. Simbolinio rakto perdavimas pirmam lankytojui, atversime dvarų duris ir pakviesime domėtis ir keliauti po dvarus visuomenę. 

Gegužės 24–25 d. – atvirų durų dienos 26-iuose Latvijos dvaruose.

KELIONIŲ IR PAŽINIMO PROJEKTO: APLANKYKIME BALTIJOS DVARUS įdomias naujienas ir įvykius Baltijos dvaruose sekite www.facebook.com/visitbalticmanors/ , o nuo gegužės 24 d. ir

www.visitbalticmanors.com

——————-

Papildoma informacija

KELIONIŲ PROJEKTAS: PAŽINKIME BALTIJOS DVARUS

Skirtas Lietuvos valstybės atkūrimo ir Latvijos bei Estijos nepriklausomybės paskelbimo šimtmečiams ir Europos kultūros paveldo metams

2018 m. vasara

Net 131 istorinė pilis ir dvaras trijose Baltijos šalyse atvers duris lankytojams šią vasarą. 2018 m. galimų aplankyti dvarų spektras įspūdingas.

Dalyvaujantys dvarai priklauso NVO sektoriui, privatiems asmenims ir valstybei. Projektas suteikia galimybę aplankyti ne tik muziejus, kultūros centrus, dvarų mokyklas, bet ir daug dvarų, priklausančių privatiems asmenims.

Siekiama suteikti lankytojams ir patiems dvarų savininkams galimybę pažinti, palyginti dvarus ir dalintis jų išsaugojimo ir pritaikymo patirtimi. Keliaujant po istorinius objektus galima atrasti daug įdomių aspektų, čia minime tik keletą.

Pilys ir dvarai turi įvairių sąsajų ne tik su didikais, bajorais, bet ir su karališkomis šeimomis. Daugelyje dvarų galima išgirsti įstabių istorijų apie valdovus, kurie buvo apsistoję arba juose lankėsi. Didikų ir bajorų šeimose santuokos neretai nepaisydavo šalių ribų ir tautybių, suprantama, politinis žemėlapis keitėsi einant šimtmečiams. Taigi, pavyzdžiui, Lietuvos, Latvijos ir Estijos dvarai yra susiję su tokiomis kilmingųjų giminėmis kaip: Uexküllu (Vigala, Ravila dvarai), Buxhoevden (Pädaste dvaras), Ungern-Sternbergu (Suuremõisa dvaras), Švedijos karaliene (Ranka dvaras), žymiu Rygos meru Georgu Armitsteadu (Jaunmoku pilis), didžiaisiais Lietuvos kunigaikščiais (Trakų pilis, Gedimino pilis), Goštautais (Liubavo dvaras), Radvilomis (Biržų pilis, Buivydiškių, Čiobiškio, Jašiūnų, Vasaknų dvarai), Tyzenhauzais (Rokiškio, Paliesiaus), Oginskiais (Plungės dvaras), Renė (Renavo dvaras), Tiškevičiais (Trakų Vokės dvaras) ir daugeliu kitų.

Pilys ir dvarai – įvairių architektūrinių stilių pavyzdžiai nuo viduramžių griuvėsių ar atstatytų pilių iki baroko perlų ar unikalių neoklasikinių, neogotikinių objektų. Išsiskiria Lietuvoje išlikę baroko epochos architektūros pavyzdžiai – Aristavėlės, Kelmės, Kurtuvėnų, Liubavo dvarų pastatai.

Pilys – atakų ir gynybos mūšių liudininkės. Verta paminėti, kad dėl strateginės geografinės pozicijos Lietuvoje ir Latvijoje išliko daugiau ir didesnių pilių nei Estijoje. Projekte dalyvauja įspūdingos Lietuvos pilys – Biržų, Trakų salos, Panemunės.

Architektūriniai stiliai atspindi ne tik savininkų skonį ir turtus, bet ir idėjų, žinių ir poreikių sklaidos raidą. Neretai ir patys savininkai buvo architektūros, sodų ir parkų autoriais.

Tradicinis dvaras buvo ekonominis vienetas – didelė valda ar mažesni dvareliai priklausomai nuo jiems priklausančios žemės ar dvaro industrijų. Žemės reformos Lietuvoje, Latvijoje ir Estijoje 1920–1922 m., o vėliau Sovietų okupacija visiškai pakeitė ekonominę dvarų situaciją. Ribotos pajamos iš žemės ūkio ir reorganizavimas buvo viena iš pagrindinių priežasčių, dėl kurių išsaugoti Baltijos šalių dvarus buvo gerokai sunkiau nei kitose Europos šalyse.

Taisyklės lankytojams:

Pažinimo ir kelionių kampanijos tikslas – atverti pažinimui kuo įvairesnius dvarus ir pilis visą vasarą, todėl atvirų lankymui pilių ir dvarų skaičius kasdien keisis. Svarbu visuomet pasitikrinti, kurios pilys ir dvarai yra atviri tą dieną, kai Jūs keliausite. Informacija apie atvirus dvarus, lankymo laiką, paslaugas ir renginius bus pateikiama www.visitbalticmanors.com.

Lankytojai per kiekvieną vizitą kviečiami rinkti lipdukus keliautojo kortelėje, kurią galima bus gauti kiekvienoje pilyje ar dvare. Visi, surinkę daugiau nei 5 lipdukus savo šalyje ir 10 kaimyninėse, dalyvaus loterijoje prizams laimėti. Prizus dalyvaujančių pilių ir dvarų atstovai įteiks per baigiamąjį renginį.

 

Dalyvaujantys Baltijos šalių pilys ir dvarai

Iš Latvijos: Abgunstes muiža, Alūksnes Jaunāpils, Arendoles muiža, Berķenes muiža, Bīriņupils, Blankenfeldes muiža, Cesvainespils, Cēsupils komplekss, Dikļupils, Dundagaspils, Durbespils, Elejas muižas, Tējas namiņš, Gārsenes muiža, Igatespils, Jaunauces muiža, Jaunmokupils, Jaunpilspils, Kārļa muiža, Kokmuižaspils komplekss, Krāslavas muiža, Krimuldas muiža, Krustpilspils, Lielplatones muiža, Lielvircavas muiža, Limbažupils muiža, Litenes muiža, Lizuma muiža, Lūznavas muiža, Mālpilspils muiža, Mežotnespils, Padures muiža, Preiļu muižas komplekss un parks, Rankas muiža, Skrundas muiža, Smuku muiža, Šlokenbekas muiža, Tukuma pilsētas vēstures muzejs “Pilstornis”, Turaidaspils un pilsmuiža, Ungur muiža, Vadakstes muiža, Varakļānupils, Vecaucespils, Veselavas muiža, Virkas muiža, Zaļā (Zaļenieku) muiža. Iš viso 45.

Iš Estijos: Alatskivi, Anija, Arkna, Aruküla, Aruküla (Koeru), Atla, Cantervilla, Haeska, Illuka, Jäneda, Kassari, Kernu, Kiltsi, Koigi, Kolu, Kostivere, Kukruse, Kumna, Kuremaa, Kärstna, Lasila, Lihula, Loona, Luke, Maidla, Muhupastoraat, Muuga, Olustvere, Palmse, Palupera, Pidula, Pilguse, Puurmani, Raikküla, Ravila, Rogosi, Roosna-Alliku, Räpina, Saka, Sangaste, Suislepa, Suure-Lähtru, Suuremõisa, Taagepera, Triigi, Uderna, Vana Vigala, Vana Võidu, Vasalemma, Vasta, Vihula, Voltveti, Allikukivi veinimõis, Võidula, Vääna. Iš viso 55.

Iš Lietuvos: Abromiškių dvaras, Akmenos dvaras, Alantos dvaras, Aristavėlės dvaras, Aštriosios Kirsnos dvaras, Aukštosios Fredos dvaras, Babtyno-Žemaitkiemio dvaras, Biržų pilis, Bistrampolio dvaras, Buivydiškių dvaras, Čiobiškio dvaras, Dautarų dvaras, Gedimino pilis, Jakiškių dvaras, Jašiūnų dvaras, Kelmės dvaras, Kurtuvėnų dvaras, Liubavo dvaras, Markučių dvaras, Paberžės dvaras, Paliesiaus dvaras, Panemunės pilis, Plungės dvaras, Renavo dvaras, Rokiškio dvaras, Saldutiškio dvaras, Trakų salos pilis, Trakų Vokės dvaras, Vasaknų dvaras, Zyplių dvaras, Žeimių dvaras. Iš viso31.

Kampanijos datos

Lankytojai laukiami nuo gegužės 24 iki rugsėjo 16 dienos.

Pradžios renginys Alantos dvare, Lietuvoje, vyks gegužės 24 d. 12.00 val.

Baigiamasis renginys Latvijoje planuojamas spalio 28 d. 

KELIONIŲ PROJEKTAS: PAŽINKIME BALTIJOS DVARUS

Įdomias naujienas ir įvykius Baltijos dvaruose sekite:

www.visitbalticmanors.com

www.facebook.com/visitbalticmanors/

 

Norėdami gauti daugiau informacijos, susisiekite:

Gintaras Karosas, tel. +370 698 30925, www.dvarai.lt , taip pat

Lietuva, Vilma Dečkutė Žukauskienė, lt@visitbalticmanors.com

Latvia, Ilona Kalnina, lv@visitbalticmanors.com

Estija, Riin Alatalu, ee@visitbalticmanors.com

————–

Gintaras Karosas

Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos prezidentas

tel. +370 698 30925