Seimo narys Povilas Urbšys, komentuodamas naujienų portalui Alfa.lt partijos „Tvarka ir teisingumas“ iniciatyvą sumažinti atsakomybę už korupcijos nusikaltimus, sakė: „Jei kalbame apie politinę korupciją, tai šis įstatymo projektas būtent ir parodo, kiek ji išsikerojusi mūsų valstybės Seime. Taip, kaip praeitais metais Darbo partija bandė naikinti Baudžiamojo kodekso straipsnius, pagal kuriuos jos nariams formuojami kaltinimai (prisidengiant religinėmis bendruomenėmis bandyta panaikinti juridinę atsakomybę partijoms), taip dabar „Tvarka ir teisingumas“ bando panaikinti atsakomybę pagal straipsnį, kur pareikšti įtarimai, su ta partija susijusiems asmenims, t. y. R. Skaisgiriui ir Vidaus reikalų ministerijos buvusiems pareigūnams. Kai klausiame, kaip Lietuvoje atrodo mafija, čia yra akivaizdus pavyzdys – valdžios galios naudojamos tam, kad būtų išvengta atsakomybės už nusikaltimus.
Prekybos poveikiu straipsnis atitinka aukščiausius kovos su korupcija standartus. Keista tai, kad P. Gražulis su K. Komskiu, kalbėdami apie CŽV kalėjimus, šneka apie tai, kad mūsų valstybė korumpuota ir užvaldyta grupuočių, kad joje nėra nė kvapo demokratijos ar teisingumo, tai tokiais projektais jie tą kvapą matyt nori „sugrąžinti“. Savas kvapas turbūt nesmirdi“, – neslėpė savo pasipiktinimo politikas.
P. Urbšio teigimu, aukščiausi politikai, viešai kalba vienaip, tačiau priiminėja visiškai kitokius sprendimus.
„Teko stebėti, kaip buvo balsuojama Darbo partijos siūlytame variante netraukti atsakomybėn partijos kaip juridinio asmens. Nors socialdemokratai ir konservatoriai neišreiškė savo palaikymo, jų pozicija buvo pasyvi, nes kas kas, bet valdžios partijos puikiausiai žino, kaip veikia politinė korupcija, tad jos yra suinteresuotos naikinti straipsnius, kurie joms nenaudingi. Lyg ir kategoriškai pritarti jam negalima, tačiau elgiantis pasyviai sudaromos sąlygos tokiems projektams Seime ir toliau stumtis.
Su Darbo partija bei „Tvarka ir teisingumu“ susijusios korupcinės bylos vienaip ar kitaip socialdemokratus padaro įkaitais. Jie, norėdami bet kuria kaina išlikti valdžioje, turi toleruoti tą situaciją, nors viešai kalba priešingai, tačiau balsavimo metu nėra noro sutrukdyti Seimo kriminalizacijai“, – sakė Seimo narys.
Alfa.lt primena, kad paskutiniame šių metų Seimo posėdyje skubos tvarka bus svarstomos Rolando Pakso vadovaujamos partijos pateiktos Baudžiamojo kodekso pataisos, kurios ne tik sušvelnintų bausmes už kyšininkavimą, bet ir apskritai panaikintų baudžiamąją atsakomybę už prekybą poveikiu.
„Tvarkiečių“ siūlomomis pataisomis Baudžiamojo kodekso straipsnį „Prekyba poveikiu“ siūloma keisti į „Tarpininko kyšininkavimą“, o asmuo, kuris tiesiogiai arba netiesiogiai pasiūlė, pažadėjo ar susitarė duoti kyšį, pagal jį nebūtų baudžiamas – liktų tik bausmė už patį kyšio davimą.
Tad sankcijos grėstų tik tam asmeniui, kuris davė kyšį arba jį priėmė, o sąvokos „tiesiogiai arba netiesiogiai pasiūlė, pažadėjo ar susitarė duoti“ ir „tiesiogiai arba netiesiogiai pažadėjo ar susitarė priimti kyšį“ būtų išbrauktos.
Be to, „tvarkiečiai“ siūlo švelninti bausmes tarpininko kyšininkavimo atveju davus ar paėmus didelės vertės (daugiau kaip 250 MGL, t.y. maždaug 32 tūkst. litų) kyšį. Šiuo metu už tai baudžiama laisvės atėmimu iki septynerių metų, o „tvarkiečiai“ tarp sankcijų siūlo įtraukti baudą, laisvės apribojimą bei areštą. Dar norima išbraukti nuostatą, kad už šias veikas būtų baudžiamas juridinis asmuo.
tiesos.lt