Beje, tai atitiktų formuojamą LRT portalo pasaulėžiūrinę liniją, tad pateiktas interviu montažas gali atspindėti labiau redakcinį lūkestį negu tikrovę. Programos juk dar nėra.
Bet spręskite patys.
Štai ŠSMM atstovė sako, kad tarp lytiškumo ugdymo ir lytinio švietimo nėra jokio skirtumo.
„Tas lytiškumas suprantamas kažkaip keistai, sunkiai suprantamas skirtumas tarp dviejų sąvokų“, – sako I. Raudienė. Jos teigimu, ministerija ir programos rengėjai nelaiko „lytinio švietimo“ ir „lytinio ugdymo“ skirtingais dalykais“
O štai vienai iš dabartinės SLURŠ programos rengėjų lytiškumo ugdymas – tai lytinio švietimo dalis:
„Tėvai dažnai mano, kad jei vaikams suteikiama informacija apie kontracepciją, tai yra ankstyvų lytinių santykių skatinimas. […]
„[…] sėkmingiausios tos šalys, kur lytiškumo ugdymas integruotas į sveikatos ugdymą ir kur gaunama visapusiška informacija“, – teigia N. Fatkulina. (NB: kad būtų aiškiau – sveikatos ugdymas yra susijęs su sveikos gyvensenos įgūdžių formavimu, bet ne su dorinių, vertybinių nuostatų ugdymu, nors būtent tai yra švietimo sistemos priedermė).
Atnaujintą programą rengusiai ekspertei lytiškumo ugdymas ir yra lytinis švietimas:
Jei žiūrėtume į lytiškumą, sprendimo priėmimą, kada pradėti lytinius santykius, tai lytiškumo ugdymo programos pasakoja, kada ir kaip apsisaugoti, kas yra saugus seksas ir nėštumas, o šita programa daugiau orientuota, kad tas klausimas net neiškiltų.
Jei nesigaudo ŠSMM specialistai, tai kaip gaudysis programą turintys taikyti švietimo sistemos dalyviai?
Neatsitiktinai jau įprasta praktika, kad ŠSMM atsisako vertinti, ar švietimo sistemai individualių veikėjų siūlomos lytiškumo ugdymo ir rengimo programos atitinka SLURŠ turinį ir vertybinius kriterijus.
Variantai du: arba neturi kompetencijos, arba nusiplauna rankas kaip Poncijus Pilotas.
Beje, straipsnyje teigiama, kad ritasi mažiau nei teigiama, ir kad į naują programą „buvo įdėtos visos kompetencijos, siekiniai ir žinios būtent iš SLURŠ programos“.
Atkreipiu dėmesį, kad SLURŠ programa buvo paremta susilaikymo nuo lytinių santykių ankstyvame amžiuje modeliu, todėl jos 20.5. punktas draudė kontracepcijos naudojimą (vartojimą) pateikti kaip lygiavertę susilaikymo nuo lytinių santykių iki pilnametystės alternatyvą.
Minėtoje publikacijoje ŠSMM specialistai net tris (!) kartus šaltu veidu sako, kad pagal naująją programą bus mokoma apie kontracepciją. Kitaip tariant, vadovaujamasi ne lytinių santykių atidėjimo, bet lytinių santykių pasekmių mažinimo (žalos išvengimo) modeliu:
„ŠMSM atstovė sako, kad lytinio ugdymo užsiėmimuose bus mokoma ne vien apie kontracepciją.“
„Jos teigimu, programos kūrėjai laikėsi nuostatos, kad apie lytiškumą moksleiviams reikėtų aiškinti pagal poreikį, todėl, pavyzdžiui, apie kontracepciją bus aiškinama vyresnėse klasėse.“
„Tėvai dažnai mano, kad jei vaikams suteikiama informacija apie kontracepciją, tai yra ankstyvų lytinių santykių skatinimas. […]
Jos teigimu, programos kūrėjai laikėsi nuostatos, kad apie lytiškumą moksleiviams reikėtų aiškinti pagal poreikį, todėl, pavyzdžiui, apie kontracepciją bus aiškinama vyresnėse klasėse.“
Beje, nesivarginkite kritiškai komentuoti po LRT publikacija. Bičiulis ką tik informavo, kad LRT komentarą ištrynė. Ne šiaip žmogaus iš gatvės, o kultūringo edukologo. Geriau komentuokit čia, leisiu ir „biškį“ necenzūrinius.