Aktualijos

Justina GAFUROVA. Pedofilijos skandalo atgarsiai: I.Vėgėlė sureagavo į kalbas apie suteiktą teisinę pagalbą aukoms

Written by Redakcija · 5 min read

Prieš savaitę Seime gautas Generalinės prokurorės prašymas panaikinti teisinę neliečiamybę dabar jau buvusiam Seimo nariui Kristijonui Bartoševičiui. Buvo paviešinta, kad vyksta ikiteisminis tyrimas dėl mažamečio ir nepilnamečio prievartavimo bei jaunesnio nei 16 m. asmens tvirkinimo. Visuomenei iškilo daug klausimų. Svarstoma, kas ir kiek galėjo žinoti apie tris mėnesius vykstantį tyrimą iki informacijai tampant viešai. O dabar pasigirdo gandų, jog advokatas Ignas Vėgėlė galėjo būti aukų kreipimosi į teisėsaugą organizatorius.nuotr.

Ignas Vėgėlė sako, jog ir kaip teisininkas, ir kaip pilietis negalėtų tylėti, žinodamas, jog vykdomas nusikaltimas. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Tokią teoriją viešai iškėlė žurnalistas Vytautas Bruveris, straipsnyje rašęs, jog I.Vėgėlė galėjo žinoti apie vykstantį ikiteisminį tyrimą dėl pedofilijos. Savo tekste jis atskleidžia, kad „valdančiųjų viršūnėse netgi sklando versija, jog „šis advokatas bei jo šalininkai galėjo organizuoti ar paskatinti galimų K.Bartoševičiaus aukų kreipimąsi į teisėsaugą ir dabar tai pavers savo rinkimų kampanijos varikliu (lrytas.lt).”

– Kaip vertinate tokius jums viešai išsakytus kaltinimus?,– „Vakaro žinios” paklausė Igno Vėgėlės.

– Nenorėčiau komentuoti žurnalisto išsigalvojimų, prielaidų ar manymo. Bet galiu atsakyti: jeigu man būtų žinomi faktai, net ne kaip teisininkas, bet kaip pilietis, negalėčiau nutylėti ir jų neperduoti tyrimui. Negalėčiau būti ponu Linu Slušniu, kuris, žinodamas faktus, to nepadarė. Galiu V.Bruveriui atsakyti aiškiai: taip, jeigu man būtų tokie faktai žinomi, būtų nusikalstama juos nuslėpti. Jeigu žurnalistas galvoja, kad juos reikėtų slėpti, kaip tai darė L.Slušnys… Būtų nepadoru, o tam tikrais atvejais ir nusikalstama. O išsigalvojimai, kad kažkas kažko siekia, yra tik bandymai lipdyti įvairias etiketes. Esu jų turėjęs begalę.

– Kaip vertinate prokuratūros strategiją šioje byloje?

– Pasitikiu prokuratūra ir manau, kad ji daro tai, ką turi daryti. Mes daug ko, kas yra byloje, nežinome. Mano supratimu, jeigu Generalinė prokuratūra kreipėsi į Seimą dėl Seimo nario teisinės neliečiamybės panaikinimo, turėjo tam tikrų faktų. Linkėčiau palaukti, kol prokuratūra atliks būtinus procesinius veiksmus ir priims sprendimus. Suprantu, kad visuomenei tai labai rūpi, bet tokiems procesams reikia laiko. Prokuratūra negali per dvi dienas atlikti tam tikrų veiksmų.

– Kilus skandalui, buvo sušauktas konservatorių prezidiumas, po kurio iškelta idėja atsisakyti Seimo narių teisinės neliečiamybės. Kaip vertintumėte tokius teisės aktų pakeitimus?

– Nesuprantu tokio atsako į problemą. Kaip tai sprendžia galimos pedofilijos klausimą? Jeigu problema yra ta, kad galimai vyko vaikų tvirkinimas ar net baisesni dalykai, pirmiausia reikėtų padėti aukoms. Vietoje to, kalbama apie Seimo nario apsaugą. Bet Seimo narys jau atsisakė mandato. Kam spręsti tai, kas neatliepia žmonių lūkesčių šioje situacijoje? Konservatoriai turėtų kreiptis į teisininkus, bendrauti su Teisingumo ministerija ir paskirti tokio pobūdžio aukoms valstybės garantuojamą teisinę pagalbą, kuri būtų rinkos vertės ir suteiktų žmonėms galimybę rinkamai gintis. Dabartinė partijos reakcija yra visiškai neatitinkanti situacijos.

– Visuomenininkas Andrius Tapinas prieš kelias dienos pasidalijo jūsų siųstu dokumentu dėl paramos „Teisės ir ekonomikos tyrimų centrui”, svarstydamas, kad taip renkate finansavimą savo rinkiminei kampanijai. Koks iš tiesų šio naujo centro tikslas?

– Jeigu A.Tapinas kalba apie tai, kad kažkas renka pinigus rinkimų kampanijai, rekomenduočiau tokiam asmeniui pasižiūrėti į savo kišenes.

Dėl centro galiu pasakyti tiek, kad gaunu labai daug žmonių užklausų. Problemų ratas didžiulis ir aš neturiu pajėgumų visą tai suvaldyti fiziškai. Pavienių žmonių problemų, žinoma, neišspręsiu, tam yra advokatai ir jų padėjėjai. Bet svarbu spręsti sistemines problemas.

Pavyzdžiui, iki šiol tiksliai niekas ir nepasakė, kodėl išgyvenome tokį didelį elektros kainų šuolį. Iš pradžių buvo sakoma, kad kalta Rusija, bet dabar kainos krenta, nors karas tebevyksta.

Dar viena svarbi tema – kodėl iki šiol nesuvaldyta infliacija. Yra daugybė klausimų, kurie aktualūs visai visuomenei. Mano noras yra suburti specialistų komandą, kuri tirtų tuos klausimus ir tai viešintų.

– Visgi, apie dalyvavimą rinkimuose galvojate?

– Sunku atsakyti. Nenoriu skubinti įvykių. Yra daug dedamųjų, nuo kurių priklauso tas sprendimas.

Taip pat yra ir asmeninės priežastys. Puikiai žinau, kad tam reikėtų atsisakyti daug asmeninės laisvės ir įsipareigoti. O kai yra tiek visko pridaryta, turbūt reikėtų bent pusės kadencijos, kad Lietuvos teisinę sistemą būtų galima bent kiek pataisyti pagal sveiką protą. Tai bus didžiulė užduotis ateinantiems politikams. Mane nuteikia pozityviai jau vien mintis, kad žmonės nebeišrinks tų pačių politikų, kurie tiek kankino visuomenę.

– Ar prieš pusantrų metų, sakydamas stulbinančią kalbą advokatų visuotiniame susirinkime, galvojote apie politinį kelią?

– Tuo metu net sapnuose nebuvo tokie dalykai. Tuo metu buvau Advokatų tarybos pirmininkas. Buvau žinomas tarp teisininkų, mane pažinojo nemaža dalis politikų, ypač dirbančių teisingumo srityje. Mano viltis buvo, kad mane išgirs ir į tai, ką sakau, atkreips dėmesį būtent ši žmonių grupė. O kad mane išgirs ne tie keli tūkstančiai, o milijonas ar net daugiau žmonių, numatyti nebuvo įmanoma.

Galima pasakyti kalbą, o kai sulauki didžiulės reakcijos, galima nuleisti galvą ir sakyti, kad suklydai. Po tos kalbos keli mėnesiai buvo vienas sudėtingiausių mano gyvenimo laikotarpių, kai per visus žiniasklaidos kanalus, išskyrus kai kuriuos – jūs esate ta išimtis – buvo vykdomas didžiulis puolimas. Tokio puolimo nesu jautęs, buvo spaudimas daromas mano šeimai, vaikams. Bet aš nepasidaviau ir su bendraminčiais toliau kovojau prieš neteisybę, kurią mačiau.

– Yra partija, kuriai „prijaučiate”?

– Šiuo metu „prijaučiu” tiems, kurie siekia racionalesnės politikos. Norėčiau pritarti opozicinėms partijoms, bet didžiausia bėda tai, kad jos yra labai susiskaldžiusios. Dėl to neturime tikros opozicijos. Sveikoje demokratinėje sistemoje turi būti stipri opozicija, kuri susivienijusi sugeba bjauriausius valdančiųjų stumiamus klausimus sustabdyti. Lietuvoje šiuo metu neturime to. Todėl šiandien didžiausia Lietuvos bėda yra ne tik dabartinė pozicija, bet ir tokia opozicija, kokia ji yra.

– Labiausiai jums matuojama prezidento kėdė. Ar matote save šalies vadovo pareigose?

– Kol nepriimu sprendimo, nebandau įsivaizduoti. Buvau Advokatų tarybos pirmininkas ir manau, kad turiu gebėjimą valdyti. Žinoma, kad šalyje yra daug daugiau žmonių ir jų problemų ratas yra kitas. Bet daug politikoje bei žmonių gyvenime priklauso nuo prezidento, jo elgsenos ir noro. Dar daugiau priklauso nuo Vyriausybės. Tad matysime. Dar nereikia skubėti su atsakymu.

K.Bartoševičius įtariamas keturių nepilnamečių prievartavimu

Iš Seimo pasitraukusiam Kristijonui Bartoševičiui pareikšti įtarimai dėl seksualinio prievartavimo ir nepilnamečio asmens tvirkinimo (BK 150 str. 3 ir 4 dalys bei 153 str. 1 dalis), jis apklaustas.

„Turimi ikiteisminio tyrimo duomenys leidžia įtarti, kad nusikalstamos veikos buvo įvykdytos įtariamajam esant Seimo nariu. Šiuo metu nukentėjusiais yra pripažinti 4 asmenys, tuo metu buvę mažamečiais arba nepilnamečiais”, – teigiama prokuratūros pranešime spaudai.

Prokuroro nutarimu įtariamajam K.Bartoševičiui paskirtos dvi kardomosios priemonės – rašytinis pasižadėjimas neišvykti su įpareigojimu nebendrauti su nukentėjusiais asmenimis bei dokumentų paėmimas.

Trečiadienį generalinė prokurorė Nida Grunskienė per spaudos konferenciją buvo klausiama ir apie informacijos nutekėjimą. Mat K.Bartoševičius dar iki skandalo spėjo pateikti prašymą atsisakyti Seimo nario mandato.

„Penktadienį (sausio 20 d. – red.past.) kreipiausi į Seimo pirmininkę, turėdama tikslą išsiaiškinti, ar Seimas ketina sušaukti neeilinę Seimo sesiją. Kadangi Seimas į sesiją turėjo rinktis tik kovo 10 dieną, tai gana ilgas laikas, vykstantis ikiteisminis tyrimas negalėjo tiek laukti. Seimo pirmininkė mane informavo, kad neketina sušaukti neeilinės sesijos, todėl informavau, kad raštu kreipsiuosi, jog ji būtų sušaukta, nes ketinu kreiptis į Seimą ir paprašyti panaikinti vieno Seimo nario neliečiamybę, tačiau nei pavardė, nei partija, kuriai priklauso Seimo narys, įvardinta nebuvo.

Seimo pirmininkė mane patikino, kad gavusi raštą ji sušauks neeilinę sesiją, tačiau tai neįvyks greitai, geriausiu atveju po vasario 1 dienos, nes Seimo nariai išvykę, bendrauja su rinkėjais.

Pirmadienį raštas iškeliavo – buvo paprašyta sušaukti neeilinę Seimo sesiją,” – kalbėjo N.Grunskienė. Paklausta, ar informacija apie tyrimą galėjo nutekėti, N.Grunskienė tarė: „Aplinkybes jūs žinote, o išvadas, norėtume, kad pasidarytumėte patys.”respublika.lt