Pirmosios nepriklausomybės laikais Šiauliuose gyveno ne viena originali moteris. Tokios buvo Stanislava Jakševičiūtė-Venclauskienė, Ona Gruzdytė-Bugailiškienė, Zofija Lukauskaitė-Jasaitienė, Rozalija Maleikaitė-Sondeckienė, seserys Šalkauskaitės, Zuzana Arlauskaitė-Mikšienė. Dauguma iš jų buvo žinomų šiauliečių žmonos ar dukros, socialiai aprūpintos, jų buitis buvo sutvarkyta. Rodos, galėjo gyventi prabangiai, tačiau jų žvilgsnis krypo ne į puošmenas ar iškilmes, bet į visuomenei reikalingus darbus. Šios moterys buvo idealistės, savo energiją skyrė tautos reikalams.
Šį kartą pasirinkome atskleisti mažiau žinomos tarpukario pedagogės, visuomenininkės Eugenijos Čepulytės-Klupšienės (1897-1989) kultūrinę darbuotę. E. Klupšienė gyveno ir dirbo Šiauliuose istoriniais įvykiais turtingu XX a. pirmos pusės laikotarpiu. Gimtajame mieste praėjo svarbiausi Eugenijos metai. Čia brendo jos gyvenimo patirtys ir nuostatos.
Ji – pirmųjų respublikos metų pedagogė, visuomenininkė. Darbavosi daugelyje miesto švietimo, labdaros draugijų, komitetų, buvo jų reikalų vedėja, suvažiavimų delegatė, pirmosios tarybos narė, vėliau viena iš nedaugelio Lietuvos moterų, bandžiusių kandidatuoti į 4-ąjį respublikos Seimą. Tačiau 1944 m. į Vakarus pasitraukusios E. Klupšienės vardas sovietmečiu buvo išstumtas iš miesto atminties.
Jaunystė. Pedagogų visuomenininkų šeima
Eugenija gimė 1897 m. vasario 4 d. Antano Čepulevičiaus, buvusio miesto burmistro sūnaus, geležinkelio tarnautojo ir Onos Limantaitės šeimoje. Mama – Ona Limantaitė – taip pat šiaulietė, kilusi iš smulkių bajorų. Šeimoje Eugenija buvo vyriausia. Dar augo jaunėlė Marija. O brolis Leonas mirė jaunas. Tėvai leido į mokslus abi dukteris. Apie gimnazistės Eugenijos Čepulytės visuomeninę veiklą nėra žinoma, ji atsiskleidė vėlesniais gyvenimo dešimtmečiais.
Po Pirmojo pasaulinio karo iš buvusių imperijos miestų – Peterburgo, Vitebsko, Voronežo jauni inteligentai grįžta į Šiaulius. Eugenijos tėvai grįžta iš Vitebsko. Ten Eugenija baigė mokslus karo metais evakuotoje mergaičių gimnazijoje ir po to dar trejus metus dirbo geležinkelio valdyboje, kartu dalyvavo lietuvių veikloje.
Grįžo į gimtąjį miestą su atgimstančios tautos laisvės viltimis, nusiteikę įsijungti į kultūrinį švietėjišką darbą. Tai buvo metas, kai reikėjo kurti ir valstybę, ir naują nepriklausomą Šiaulių miestą, ir jauną šeimą. Lemtinga vieta – toji gimnazija. Čia bermontiados metais susitiko du jauni inteligentai Eugenija Čepulytė ir Antanas Klupšas. Susituokė 1920 m. 1921-1922 m. gimė du Klupšų pametinukai Pajauta Meilutė Eugenija ir Vaidevutis Antanas.
Antanas Klupšas – iš Lygumų valsčiaus smulkiųjų bajorų. Mykolo ir Vaclovo Biržiškų laikų gimnazistas, vėliau – Peterburgo universiteto absolventas. Pedagogo darbo patirties įgavo dirbdamas gimnazijose Lenkijos didmiestyje Lodzėje. Griūvant imperijai, jis grįžo į Lietuvą, dalyvavo istorinėje Vilniaus konferencijoje 1917 m. A. Klupšui pirmajam teko vadovauti naujai lietuviškai gimnazijai Šiauliuose. Jį vertėtų vadinti vakarietiško tipo pedagogu. Ta proga norėtume kiek pakoreguoti duomenis apie šią asmenybę, nes esama painiavos leidiniuose, kuriuose minimas A. Klupšas. Klaidingos žinios apie tariamą jo tėvo direktoriavimą. A. Klupšo tėvas Vincentas tuomet jau buvo garbingo amžiaus ir gyveno Šiaulių pašonėje, Smilgių dvare. Jis mirė apie 1924 m., o motina – 1933 m. Juliaus Janonio gimnazijos istorijoje A. Klupšas, kaip šios mokyklos auklėtinis, nėra minimas, nors baigė ją 1902 m.
Jaunavedžiams nebuvo kada džiaugtis savo pačių laime. 1919 m. rugsėjo 29 d. kartu su kitais mokytojais teko ginti gimnaziją nuo bermontininkų išpuolio. Eugenijai tuomet buvo 23 metai. Atsiminimuose aprašoma, kaip ji kartu su Ona Bugailiškiene ir Stase Orvidaite buvo apstumdytos ir muštos ritmeisterio fon Platteno. Sužeistas direktorius A. Klupšas. Tuose įvykiuose dalyvavo ir Eugenijos mama Ona Čepulienė, kuri buvo leitenanto partrenkta ir spardyta. Dideliu vargu pavyko ją išplėšti iš vokiečių nagų ir valstiečio arkliais nuvežti namo. Ir tuomet gimnazijoje suskambėjo atgimimo daina ,,Lietuviais esame mes gimę“. Naujoji šiauliečių karta ją pakartojo 1989 – aisiais, naujojo atgimimo laikais….
Jau 1919 m. pavasarį išleista pirmutinė gimnazistų laida.
Tuometinė mergaičių gimnazija buvo atvira įvairiausiems visuomenės poreikiams. Mokykloje ne kartą vyko jaunųjų šaulių ir skautų, jaunalietuvių, esperantininkų renginiai, ,,Putpelės“ ir žydų ,,Tarbut“ draugijų vakarai, Vilniui remti draugijos Šiaulių skyriaus susirinkimai. Juose turėjo savo žodį abu Klupšai.
Jie kūrė naujo tipo inteligentų šeimą, abu įsijungė į miesto ir šalies interesų srautą, A. Klupšas minimas tarp veiklesnių Lietuvos valstiečių liaudininkų skyriaus atstovų. 1929 ir 1934 m. jis tapo Šiaulių apskrities žemės ūkio tarybos pirmininku, priklausė Žemės ūkio rūmams, skaitė paskaitas ūkininkams ir jaunimui, o Eugenija tapo viena iš visuomeniškiausių miesto moterų. Minima, kad ji 1919 m. buvo išrinkta į miesto tarybą.
E.Klupšienė mokytojavo miesto pradžios mokyklose, o vakarais dirbo kaip gimnazijos raštininkė. Artima pedagogikai buvo ir E. Klupšienės veikla ,,Lietuvos vaiko“ (įk. 1926 m.) ir ,,Motinos ir vaiko“ (1930 m.) draugijose.
Eugenija Klupšienė – neeilinės šeimos moteris: daug reiškė žinomo pedagogo ir valdininko žmonos, direktorienės statusas. Jos padėtis buvo kitoniška nei kitų ano meto mokytojų. Šeimoje Eugenija ir Antanas Klupšai – savarankiškos asmenybės, skirtingo charakterio, bendroje veikloje papildę vienas kitą. E. Klupšienės padėtis teikė visokių galimybių ir progų garsėti labdaros institucijose, užsiimti aukštuomenės damų veikla. Ji rinkosi globėjos ir visuomenininkės vaidmenis. Nebuvo vien namų moteris, o labiau – viešumos žmogus.
Pedagogės, organizatorės gabumus ji atskleidė dalyvaudama ir kitose visuomeninėse veiklose: organizavo moterų šaulių būrius ir ilgą laiką buvo šaulių būrio ir rinktinės vadovybės narė. Ilgametė šaulių moterų Centro tarybos narė. Veikė ir skautų organizacijoje. Šalia įžymiųjų šaulių. ji laikėsi kukliai, nesiveržė į priekį. Peliksas Bugailiškis, Šiaulių kraštotyros draugijos vadovas, E. Klupšienę vadino šios veiklos žinove. Vienintelė moteris, ne vienerius metus rinkta į šios draugijos valdybą. Ji buvo draugijos iždininkė. 1933 m. ji prisidėjo rengiant antrąjį respublikos kraštotyrininkų suvažiavimą Šiauliuose.
Šaulystė ir skautystė
Veikla šaulių ir skautų organizacijose – svarbi E. Klupšienės profesinės ir visuomeninės veiklos dalis. Šiauliuose buvo populiari šaulių vadė, ilgametė Lietuvos moterų šaulių tarybos narė. Skautų organizacijoje ji globojo jaunuosius skautus.
Šiauliai buvo viso šauliško moterų darbo Lietuvoje lopšys. Tai buvo pirmoji moterų rinktinė Šaulių sąjungoje. 1928 m. sausio 13 d. įkurtas Šiaulių miesto moterų šaulių skyrius. Po metų vyko pirmasis VII rinktinės moterų šaulių skyrių atstovių suvažiavimas. Šaulės rengė sanitarijos kursus, meno vakarus, savišvietos kursus, plėtojo labdaringą veiklą, mokėsi tautinių šokių ir pratimų.
E. Klupšienė, kaip skelbta 4-to dešimtmečio spaudoje, aktyviai dalyvavo šauliško darbo vadyboje: pirmininkavo renginiuose, padėjo organizuoti stovyklas ir labdaros renginius. Buvo užmegzti ryšiai su Latvijos aizsargėmis.
Šiaulietės įsipareigojo organizuoti 1931 m. pirmąjį visos Lietuvos šaulių moterų suvažiavimą. Jame E. Klupšienė pristatė VII rinktinės šaulių moterų valdybos veiklą.
1932 m., šaulių organizacijos 10-mečio proga, kartu su būriu kitų nusipelniusių šaulių jai įteikiamas Šaulio žvaigždės ordinas.
Skautybės tradicijas pratęsė Klupšų dukra Pajauta ir jos vyras Tadas Tallat-Kelpšos. Šiaulių mergaičių gimnazijoje Pajauta (Juta) priklausė ,,Gabijos’’ skaučių draugovei. Jai vadovavo mokytoja Bistramienė. Deja, išvykę gyventi į JAV Tallat-Kelpšos tokiai veiklai jau neturėjo laiko. Klupšų proanūkiai – Kristina, Tomas ir Lina taip pat buvo skautai, dalyvaudavo lietuvių skautų stovyklose. Vienoje stovykloje Tomas susipažino su būsima žmona Daina. O Lina savo išrinktąjį Povilą sutiko Lietuvių Jaunimo Kongrese Australijoje.
Žingsnis į politinę areną
Dar vienas E. Klupšienės drąsus žingsnis – bandymas eiti į didžiąją politiką. Šią temą išsamiai išgvildeno V. Jurėnienė monografijoje „Lietuvių moterų judėjimas XIX amžiaus pabaigoje – XX amžiaus pirmojoje pusėje“ (Vilnius, 2006).
1936 m. Lietuvos Moterų taryba Kaune iškėlė dvi kandidates – Sofiją Čiurlionienę ir E. Klupšienę. Pirmajai atsisakius, liko vienintelė E. Klupšienė. Rinkimų reklamoje buvo skelbiama, kad ji aktyvi visuomenininkė, skautė, šaulė, moterų draugijų narė. Už E. Klupšienę rinkimuose balsavo 5 590 rinkėjų. Nesitikėta, kad ji bus konkurentė kandidatams vyrams. Į seimą buvo išrinkti S. Putvinskis ir V. Kurkauskas (5 857 balsai).
Moterų Tarybos pirmininkė V. Lozoraitienė įteikė ministrui pirmininkui protestą dėl rinkimų rezultatų. Esą, balsų skaičiuotojai klastojo rinkėjų balsus: moterų atstovė turėjo didelį pasisekimą ir būtų išrinkta, jei ne piktos valios žmonės, išmetę apie 3 000 E. Klupšienės balsų kortelių.
Oficialioji vyriausybės opinija nebuvo palanki moterims, jos laikytos dar nesubrendusios politinei karjerai. Teberibojo patriarchalinės kultūros nubrėžtos galimybių ribos. Moterys buvo kreipiamos motinų, namų šeimininkių vaidmenims, geriausiu atveju – kultūros ir labdaros veiklai.
Esperantininkų lyderė
Miesto esperantininkų veiklos istorijoje E. Klupšienei priklauso taip pat išskirtinė vieta. Ji vadinama iniciatore, judintoja, pirmininke.
Su tarptautinės kalbos pagrindais Eugenija susipažino jaunystėje, bet kur – nėra tiksliai žinoma. Tuometinėje Rusijos imperijoje esperanto kalbos entuziastų buvo itin gausus būrys. Ją mokėjo daugelis valstybės įstaigų (pašto, geležinkelio, policijos ir kt.) tarnautojų. Artimoje kaimynystėje Pagyžių g. gyveno pirmieji, nuo 1890 m. žinomi esperantininkai: pašto tarnautojas V. Griniovas, gydytojas S. Lukaševičius. Tarpukariu čia gyveno daktaras, bibliofilas, esperantininkas A. Kamberis. Galima spėti, kad ir tarp gimnazijos pedagogų Šiauliuose ar Vitebske, kuriame esperantininkų organizacija susikūrė jau 1909 m., buvo tos kalbos žinovų.
1923 m. Lietuvos esperantininkų sąjunga pasiūlė mokytojai E. Klupšienei įsteigti esperanto grupę ir organizuoti tarptautinės kalbos kursus. Duomenų apie jos veiklą esperanto draugijoje Šiauliuose yra R. Rutkausko studijoje „Rūta kėlė viltį“ (Šiauliai, 2007)
1925 m. lapkričio 15 d. pirmajame Lietuvos esperanto sąjungos šiauliečių grupės susirinkime buvo išrinkta pirmoji valdyba, kurią sudarė pirmininkas, mokytojas lotynistas Petras Galskis, pavaduotojas Rafailas Zakašanskis ir kiti. Kolektyvas šį momentą, įsisteigus bendraminčių grupei, užfiksavo fotografijoje. Priekyje – sėdi Rafailas Zakašanskis ir E. Klupšienė.
Esperanto draugijos veikla tuometinėje miesto kultūros erdvėje buvo plačiašakė. Čia rinkosi įvairiausių profesijų ir pažiūrų žmonės. Marga to meto esperantininkų veiklos panorama: pasauliniai kongresai, paskaitos Povilo Višinskio liaudies universitete, kursai, koncertai, literatūriniai teismai, parodos ir kelionės. Vienas iš to laikotarpio įdomių veiklos akcentų – dailininko G. Bagdonavičiaus sukurtas atvirukas ,,Vivu, Esperanto!“
Esperanto veikla Šiauliuose sklido iš kelių židinių. Vienas iš jų – ,,Aušros“ kraštotyros muziejus, kur spietėsi E. Klupšienės bendraminčiai inteligentai Č. Liutikas, B. Tarvydas, V. Zdzichauskas, V. Vaitekūnas, V. Rubaževičius, J. Mezginis, M. Grubys, K. Vitkauskas, A. Kamberis, S. V. Pašakarnis, J. Žmudskis ir kt.
Tiesa, buvo tarpukario esperantininkų organizacijoje pakilimų ir stabtelėjimų. 1932 m. spauda rašė apie šiauliečių neveiklumą. Sąstingį išjudinti pasiūlė E. Klupšienei. 1932 m. pabaigoje ji tampa pirmininke. 1934 m. kartu su kitais šiauliečiais dalyvavo pirmajame Lietuvos esperantininkų kongrese. Paskutiniai jos pėdsakai esperanto baruose matomi 1940 m. sueigoje, kurioje ji vėl išrenkama į draugijos valdybą, o Mergaičių gimnazijoje surengta paskutinė prieškario esperantiškų leidinių paroda.
Apie esperanto kalbos pomėgį užatlantėje E. Klupšienės palikuoniai jau neužsimena.
Permainų metai
Paskutiniai ikikariniai metai šeimos gyvenime atnešė didelių permainų. 1938 m. A. Klupšas buvo pašalintas iš Mergaičių gimnazijos direktoriaus pareigų ir išvyko mokytojauti į Joniškio gimnaziją. Deja, neilgam. 1939 m. Smilgių ūkio nuosavybės teises jis perdavė dukrai Pajautai, kuri tuomet mokėsi Žemės ūkio akademijoje Dotnuvoje. Žemė iš dalies buvo įkeista už melioracijos darbus.
1940 m. liepą, vos atėjus sovietams, jis mirė. Jo kapo epitafijoje užrašyta: ,,Brangus lietuvi, ilsėkis ramiai / Tave suprato laisvės vaikai“. Šie drąsūs gimnazistų lūpomis ištarti žodžiai įraše išliko iki mūsų dienų. Jie atskamba lyg aidas, nes ir direktorius A. Klupšas daugelį metų į moksleivius kreipdavosi: ,,Šviesusis jaunime“.
Našlė Eugenija rūpinosi žeme, paliktais dvarais dvareliais… Artimieji atsimena jos pasakojimus apie ūkio darbus, kuriuos jai teko dirbti karo metais. Vokiečių laikais ji pati surinkdavo pieną iš Smilgių, Voveriškių ir Čigonų kaimų ir veždavo į pieno punktą. Dar ir šiandien vietiniai gyventojai pamena vežimaičiu riedančią Klupšienę su skėčiu rankoje. Karo metais Eugenijai reikėjo sunkiai kovoti dėl kelių arklių, kuriuos valdžia norėjo konfiskuoti. Vokietmečiu ji šelpė lietuvius kalėjimuose ir kacetuose (naciai taip vadino koncentracijos stovyklas). Bet užteko dėmesio šeimoje prijaukintai stirnai.
Gyvenimas Vakaruose
E. Klupšienė su sūnumi Vaidevučiu ir dukros Pajautos šeima pasitraukė iš Lietuvos 1944 m. vasarą. Pusmetį gyveno pabėgėlių stovyklose Vokietijoje. Treji metai prabėgo ,,La prairie“ ir ,,Du pare“ Vakarų Šveicarijoje, Iverdono mieste, Juros kalnuose ir Vevė miestelyje prie Ženevos ežero. Pabėgėlių stovyklose E. Klupšienė mokė vaikus. Tuo metu Šveicarijoje lietuvių buvo apie pusę tūkstančio, vėliau jie buvo iškeliami į kitus kraštus.
1948 m. E. Klupšienės šeima apsigyveno pietvakarių Prancūzijoje, Charente regione Champagne-de-Blanzac (dab. Champagne-Vigny). Žentas T. Tallat Kelpša dirbo lietuvio diplomato E. Turausko fermoje.
Tolesnis kelias vedė į Kanadą, į Torontą. Ten anksčiau emigravo sūnus Vaidevutis, o 1951 m. gavusi iškvietimą, apsigyveno ir pati E. Klupšienė.
Su pokario pabėgėlių banga pasitraukė ir šaulių vado Vl. Putvinskio dukros. E. Klupšienė tęsė bičiulystę su Sofija Mantautiene–Marcinkevičiene ir Emilija Pūtvyte. Iki gilios senatvės bendrauta su bendražygiais – šiauliečio teisininko, kariškio, Šiaulių apskrities viršininko Kosto Kalendros ir muziko Povilo Matiuko šeimomis.
Kanadoje E. Klupšienė dalyvavo lietuvių bendruomenės veikloje. Ji – Toronto šaulių klubo steigėja. Šaulių rinktinės Kanadoje metraštyje 1954-1984 rašoma, kad prie oficialaus Sąjungos atkūrimo 1954 m. daug prisidėjo organizacinio branduolio vicepirmininkė ir įgaliotinė Kanadoje E. Čepulytė-Klupšienė.
1955 m. E. Klupšienė persikėlė į JAV ir daug metų gyveno dukros šeimoje, iki Pajautos mirties.
Gyvenimas Amerikoje nelepino. Nebuvo lengva susitvarkyti naują buitį. Panašiai kaip ir dabarties emigrantams, reikėjo užsidirbti lėšų pragyventi – E. Klupšienė dirbo namų tvarkytoja, globojo vaikus.
Būdama toli už Atlanto, su anūkais nuolat prisimindavo gyvenimą Šiauliuose. Labai mylėjo ir ilgėjosi savo gimtinės. Jos anūkas Vikis Klupšas, gyvenantis Kanadoje, prisimena, kad vakare močiutė ne pasakas sekdavo, o kalbėdavo apie savo gyvenimą Lietuvoje. Ryšys su gimtuoju kraštu nenutrūko, susirašinėjo su seserimi Marija Kukliene ir su pusseserėmis Čepulytėmis Lietuvoje. Laiškuose vis prisimindavo gimtąjį miestą, jo žmones. Karčiai užsimindavo apie vienišumą, senatvės negalias ir kad šalyje, kurioje ji gyvena, reikalingi tik jauni ir sveiki. Bet nenustojo vilties, kad Lietuva atgaus nepriklausomybę.
Senatvėje apsigyveno Jurgio Matulaičio slaugos namuose Putname, Connecticut valstijoje. Ten gyvenimo saulėlydį pasitiko ir jos bičiuliai Mantautai, poetė Gražina Tulauskaitė-Babrauskienė.
E. Klupšienė mirė atgimstant Lietuvai, 1989 m. rugsėjį. Palaidota Putname, Marijos Nekaltojo Prasidėjimo seserų vienuolyno Dangaus Vartų kapinėse. Ten ilsisi ir jos dukra Pajauta su žentu.
Nuotraukoje: Eugenija Čepulytė jaunystėje. Šiauliai, apie 1919 m. Iš Vitos Matusaitienės asmeninio archyvo (JAV).
Nijolė PETRAITYTĖ – Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos bibliotekininkė