Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vadovaujamame ikiteisminiame tyrime dėl AB „flyLAL – Lithuanian Airlines“ ir su ja susijusių įmonių valdyme dalyvavusių asmenų veikloje galimai padarytų nusikalstamų veikų artėjama link oligarcho Gedimino Žiemelio. Iš pradžių, kol šiam tyrimui vadovavo prokuroras Saulius Verseckas, jis vilkintas, o prokuroras sučiuptas už rankos bandydamas net jį nutraukti. Tačiau vadovavimą tyrimui perdavus prokurorui Gintarui Jasaičiui, jis įgavo pagreitį.
Pradingo dešimtys milijonų
Ikiteisminiame tyrime neseniai baigta finansinė revizija, kurią atliko Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) prie Vidaus reikalų ministerijos specialistės, taip pat jau kelis kartus atlikti poėmiai tiek bankrutuojančioje „flyLAL“, tiek paimti finansiniai dokumentai susijusiose įmonėse – „flyLAL Technics“, „BPC travel“, „Small Planet Airlines“, „BGS“. Apie darytus poėmius ir dokumentų išėmimus Alfa.lt patvirtino Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras G. Jasaitis, dabar vadovaujantis ir organizuojantis šį ikiteisminį tyrimą. Nuo platesnių komentarų prokuroras susilaikė.
Neoficialiai žinoma, kad finansinė revizija yra nepalanki buvusiems „flyLAL“ valdytojams.
Dar 2009 metų sausio 26 dieną Generalinėje prokuratūroje buvo gautas tuomečio susisiekimo ministro Eligijaus Masiulio raštas, prašant pradėti ikiteisminį tyrimą. Susisiekimo ministerijos vadovui kilo įtarimų dėl turto išskaidymo, kadangi privatizavus „Lietuvos avialinijas“ pastarosios pagrindu buvo įkurtos kelios kompanijos, kurių vienos perėmė nekilnojamąjį turtą, vienos vykdė pelningą veiklą, o „flyLAL“, kuri vykdė keleivių pervežimą, didino nuostolius. Kaip anksčiau yra sakęs E. Masiulis, „nors tuometiniai akcininkai ir dengė nuostolius įnešdami pinigus į „flyLAL“, tačiau jau kitą dieną po pinigų įnešimo buvo daromi dideli pervedimai į kitas tai pačiai kompanijai priklausančias įmones“.
Generalinės prokuratūros duomenimis, po „Lietuvos avialinijų“ privatizavimo bendrovės ilgalaikio turto sumažėjo nuo 44 milijonų litų iki 600 tūkstančių litų. Bendrovės piniginių lėšų sumažėjo nuo beveik 23 milijonų litų iki 500 tūkstančių litų.
Tyrimas vilkintas
Iš pradžių, kol šiam tyrimui vadovavo prokuroras Saulius Verseckas, jis vilkintas, o prokuroras sučiuptas už rankos bandydamas net jį nutraukti. Tačiau vadovavimą tyrimui perdavus prokurorui G. Jasaičiui, jis įgavo pagreitį.
Kol bylai vadovavo S. Verseckas, joje net nebuvo skirta finansinė revizija. Net 16 mėnesių šis prokuroras tokiame svarbiame tyrime nesiėmė jokių tyrimo veiksmų. S. Vercecką pričiupo Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Irmantas Mikelionis, kai pastarasis planavo tyrimą išvis nutraukti. S. Verseckui po atlikto tarnybinio tyrimo skirtas papeikimas.
Pastebėtina, kad G. Žiemelis, buvusio vidaus reikalų ministro Vidmanto Žiemelio sūnus, kartu su tėvu turi labai gerų ryšių teisėsaugoje. Kaip Alfa.lt pasakojo buvę Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnai, nemaža dalis teisėsaugos galėjo gauti įvairių nuolaidų skrydžiams, taip pat turėti ir kitokių neskaidrių ryšių.
Ministras pirmininkas Algirdas Butkevičius yra viešai atkreipęs dėmesį, kad Valstybės saugumo departamento pažymos kartais žodis žodin sutapdavo su G. Žiemelio verslo įmonių tekstais. Čia itin yra pasižymėjęs dabartinis VSD Vilniaus apygardos valdybos viršininko pavaduotojas Linas Jurgelaitis. Atkreiptinas dėmesys, kad G. Žiemelio verslo partneriai yra laimėję absoliučią daugumą įslaptintų (neviešųjų) pirkimų VSD, kai Įslaptintų pirkimų komisijai vadovavo Dainius Dabašinskas.
Pastarojo interesų tęsėju laikomas dabartinis VSD generalinio direktoriaus pavaduotojas Romualdas Vaišnoras, tačiau ryšius su juo pats G. Žiemelis neigia. Verslininkas ir jo partneriai taip pat laikosi pozicijos, kad „flyLAL“ bankrotas lemtas neva ekonominių priežasčių ir konflikto su Latvijos oro vežėju „AirBaltic“.
Alfa.lt, Tiesos.lt