Pagalvojau, kad galbūt tinkamiausia būtų trumpai pristatyti Nacionalinį vėžio institutą, paskui pateikti faktus apie jo naikinimą o galiausiai suformuoti klausimus, kodėl jis naikinamas, ignoruojant ir pažeidžiant galiojantį Nacionalinio vėžio instituto įstatymą.
Nacionalinis vėžio institutas yra savarankiška, specializuota gydymo įstaiga įtvirtinta atskiru Nacionalinio vėžio instituto įstatymu 2014-04-17 Nr. XII-838 (galiojanti suvestinė redakcija nuo 2021-08-01; buvo keistas NVI statusas iš biudžetinės įstaigos į viešąją bei papildyta nauju steigėju).
Trys steigėjai: SAM, ŠMSM, VU. 2-ame įstatymo straipsnyje pateikti veiklos tikslai. Ypač atkreiptinas dėmesys į 2 str. 6 punktą – teikti aukščiausio lygio specializuotas ir individualizuotas onkologijos asmens sveikatos priežiūros paslaugas Lietuvos ir užsienio gyventojams ir 7 punktą – tvarkyti populiacinį Vėžio registrą. Jo tikslas – užtikrinti piktybinių navikų registraciją visoje Lietuvoje.
Šie duomenys itin reikšmingi sveikatos priežiūros paslaugų planavimui, onkologijos srities politikos formavimui ir įgyvendinimui, resursų paskirstymui. Nuo 2008 m. NVI yra visateisis Europos vėžio institutų organizacijos (EVIO=OECI) narys, dalyvaujantis šios organizacijos veikloje. 2013-03-14 Briuselyje NVI buvo akredituotas, kaip onkologines paslaugas teikianti bei mokslinius tyrimus atliekanti įstaiga, kuri atitinka visus onkologijos srities institutų europinius standartus.
Reakreditacijos procedūros NVI įvykdytos 2018 m. ir 2023 m. NVI iki 2028-08-16 reakredituotas, kaip klinikinis ir mokslinių tyrimų vėžio centras. Tai reiškia, kad NVI atitinka klinikinius ir mokslinius onkologijos srities institutų europinius standartus, kuriuos vertino Europos vėžio institutų organizacijos ekspertai.
NVI naikinimas akivaizdžiai atsispindi 2024-10-31 patvirtintoje Nacionalinio vėžio instituto – NVI klinikinės veiklos perdavimo Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikoms – VUL Santaros klinikos sutartyje, NVI direktoriaus Valdo Pečeliūno raštuose steigėjams ir LR Vyriausybės 2024-11-27 priimtame nutarime Nr. 1012, kuriais koreguojami ir NVI įstatai (iki šiol vadovautasi LR Vyriausybės 2022-11-30 NVI įstatais patvirtintais nutarimu Nr. 1191).
V. Pečeliūnas teikia 2024-10-31 sutartus NVI įstatų keitimus, kuriuose koreguojant 13 punktą ir 15 punkto 7 papunktį, sunaikinama NVI klinikinė veikla – t. y. iš NVI veiklos rūšių išbraukiama (13 punktas): 1. specializuotų ligoninių veikla; 2. odontologijos praktikos veikla; 3. trumpalaikio apgyvendinimo veikla, nes nebebus teikiamos ne tik stacionarinės asmens sveikatos priežiūros paslaugos, bet ir dienos chirurgijos paslaugos.
Dėl 15.7 punkto NVI direktorius teigia, kad po NVI klinikinės veiklos perdavimo Santaros klinikoms, NVI asmens sveikatos priežiūros licencija bus tikslinama, joje paliekant biobanko, laboratorinės diagnostikos veiklas ir veiklas, susijusias su klinikiniais tyrimais ambulatorinėje asmens sveikatos priežiūroje.
Siūloma pakeisti NVI įstatų 15.7 papunktį, išbraukiant nuostatas, kad NVI turi teisę teikti specifiškai antrines ir tretines asmens sveikatos priežiūros paslaugas. 13 punkto pakeitimai: Nr. 1012, 2024-11-27, paskelbta TAR 2024-11-28, i. k. 2024-20792; 15.7 papunkčio pakeitimai: Nr. 1012, 2024-11-27, paskelbta TAR 2024-11-28, i. k. 2024-20792. Atkreiptinas dėmesys, kad nutarimu pavedama LR sveikatos apsaugos ministerijai užtikrinti, kad Nacionalinio vėžio instituto visuotinio dalininkų susirinkimo patvirtinta Nacionalinio vėžio instituto klinikinės veiklos perdavimo sutartis būtų perduota Viešajai įstaigai Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikoms iki 2024 m. gruodžio 31 d.
Klausimai galėtų būti tokie:
1. Kodėl ignoruojant ir pažeidžiant NVI įstatymą, naikinama specializuota NVI klinikinė veikla, kuriai iki 2028 m. suteikta europinė akreditacija?
2. Kodėl ignoruojant ir pažeidžiant NVI įstatymą 2024-10-31 priimama NVI klinikinės veiklos perdavimo VUL Santaros klinikoms sutartis? Kokiu įstatyminiu pagrindu NVI Mokslo taryboje ir visuotiniame dalininkų susirinkime priimami tokie sprendimai?
3. Kodėl nueinanti laikinoji Vyriausybė, ignoruojant ir pažeidžiant NVI įstatymą, 2024-11-27 posėdyje priima NVI įstatų pakeitimus prieštaraujančius galiojančiam įstatymui?
4. NVI įstatymo 2 str. 7 punktas įgalioja NVI, kaip aukščiausio lygio specializuotas ir individualizuotas onkologijos asmens sveikatos priežiūros paslaugas teikiančią įstaigą tvarkyti ir populiacinį Vėžio registrą.
Kas atsakys už šios išskirtinai svarbios funkcijos sunaikinimą ir nepataisomą registro išbalansavimą?
5. Kodėl neatsižvelgiama ir neįvertinama tokių jungimų Lietuvoje skaudžios pasekmės? Kaune onkologinę ligoninę prijungus prie Kauno klinikų padidėjo eilės, pablogėjo diagnostika ir gydymas, padidėjo sunkių onkologinių ligų skaičius, išaugo mirtingumas, buvo prarasta daug specialistų, o įsisteigusių privačių onkologinių kabinėtų ar klinikų paslaugų įkainiai daugumai žmonių yra neįperkami. Negi to siekiama ir Vilniuje? Ar taip tiesiog tenkinami kažkieno merkantiliniai interesai?
6. Kodėl NVI, kuri neturi įsiskolinimų, kuri turi naujausią moderniausią medicininę įrangą, jungiama prie įstaigos turinčios milijonines skolas, daug nugyventos medicinos įrangos, kurios taisymui ar naujos įsigijimui tiesiog neturi lėšų? Ar šiuo jungimu tiesiog nebandoma spręsti VUL Santaros klinikų finansinių problemų, onkologinių ligonių gyvybių, tyrimų ir gydymo sąskaita?
7. Ar nesenas Žalgirio klinikų apgailėtinas prijungimo pavyzdys prie VUL Santaros klinikų ir jau minėtas Onkologinės ligoninės prijungimas prie Kauno klinikų, kaip ir kitos sveikatos „reformų“ neigiamos pasekmės dar netapo pamokomis, kaip negalima daryti?
8. Kodėl toliau vykdoma gydymo įstaigų centralizacija, kurios kaina sumokėta tūkstančiais žmonių gyvybių ir likimų?
9. O kodėl neatliekamas priešingas veiksmas ir Santaros klinikų keli onkologiniai skyriai neintegruojami į NVI? Tai atitiktų ir onkologinių ligonių, ir NVI personalo interesus, tai atitiktų ir galiojantį NVI įstatymą, ir Europos vėžio institutų organizacijos siekius bei dvasią, ir tarptautinius standartus.
pozicija.org