Iki Vytauto Didžiojo karūnavimo 600 metų Jubiliejaus liko 9 metai
LIETUVOS SĄJŪDŽIO VILNIAUS SKYRIAUS TARYBA
Jo Ekscelencijai Lietuvos Vyskupų Konferencijos Pirmininkui Gintarui Grušui
Jo Ekscelencijai LR Prezidentui Gitanui Nausėdai
LR Seimo Pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen
LR Ministrei Pirmininkei Ingridai ŠimonyteiLR Seimo Pirmininkės pavaduotojui Pauliui Saudargui
LR Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto Pirmininkui Laurynui Kasčiūnui
LR Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nariams
LR Seimo Laisvės kovų ir Valstybės istorinės atminties komisijos Pirmininkei Paulei Kuzmickienei
LR Seimo Laisvės kovų ir Valstybės istorinės atminties komisijos nariams
Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio tarybos prezidiumo Pirmininkui Giedriui Gataveckui
Lietuvos Laisvės Kovotojų sąjungos garbės Pirminikui Jonui Burokui
Lietuvos Laisvės kovotojams
1941 m. Birželio Sukilimo dalyvių giminėms ir artimiesiems
Pasaulio Lietuvių Bendruomenės Pirmininkei Daliai Henkei
LR Seimo nariams
Pasaulio Lietuvių Bendruomenės Seimo nariams
Europos Parlamento nariams
LIETUVOS ŽMONĖMS
Žiniasklaidai
DĖL 1941 METŲ BIRŽELIO SUKILIMO 80-mečio PAMINĖJIMO
Vilnius, 2021-05-05
Dar kartą rašome Jums kaip ir daugelis kitų tikėdamiesi, kad būsime išgirsti.
PAŽYMIME, kad SUKILĖLIAI, ATLIKĘ PRIESAIKĄ TĖVYNEI, IŠĖJO AMŽINYBĖN. TEGUL JŲ TEISĖJU BUS AUKŠČIAUSIAS.
Dar kartą KONSTATUOJAME, kad Lietuvos vadovai ir politikai per 30 metų neįvykdė SUKILĖLIŲ paskutinio prašymo teisiniu aktu įteisinti 1941 m Birželio 23 dienos Nepriklausomybės atstatymo Deklaraciją.
2020-09-02 RAŠĖME: TODĖL DAR KARTĄ visų laisvę mylinčių ir už ją gyvybes paaukojusių Lietuvos žmonių vardu PRAŠOME:
2021 metus paskelbti Birželio Sukilimo metais.
1941m. birželio 23 d. Laikinosios vyriausybės pasauliui paskelbtą pareiškimą
„Nepriklausomybės atstatymo deklaravimas“ pripažinti Lietuvos Respublikos teisės aktu.
ATKREIPIAME DĖMESĮ, kad visi laiškai buvo rašomi, adresuojami ir pristatomi Jums, bet atsakymų nesulaukdavome.
ŽINOME, kad institucijos turi aukštos kvalifikacijos speciaslistų ir pilnai suprato apie daugybės organizacijų laiškuose keliamus klausimus ir problemas. Visi žinojo, kad buvo sukilimo 70- metis, 75-metis, kad kiekvienais metais paminėjimai vyksta ir kad artėja SUKILIMO 80–metis.
ATKREIPIAME DĖMESĮ, kad LR Seimas 2000 metų rugsėjo 12 d. 11:21:47 NUTARĖ „Priimti 1941 m. birželio 23 d. Lietuvos Laikinosios vyriausybės priimto ir paskelbto pareiškimo „Nepriklausomybės atstatymo deklaravimas „Pripažinimo Lietuvos valstybės teisės aktu įstatymą“. Tačiau LR Seimas nebaigė šio priimto įstatymo įforminimo procedūrų.
PRIMENAME, kad 2013-03-07 Prezidentė D. Grybauskaitė priėmė 1941 m. Birželio 22–28 dienų sukilimo, Vietinės rinktinės, Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio, Lietuvos Laisvės Kovotojų sąjungos, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštienės Birutės karininkų šeimų moterų sąjungos, Lietuvos kariuomenės Vilniaus įgulos karininkų Ramovės, Krašto apsaugos bičiulių klubo ir Sąjūdžio atstovų delegaciją. Susitikime buvo prašoma įteisinti 1941-06-23 dienos Nepriklausomybės atstatymo Deklaraciją. Panašūs susitikimai 2013-04-10 d. vyko su Seimo Pirmininku V. Gedvilu ir 2013-05-07 su Ministru Pirmininku A. Butkevičiumi. Dalyviai Prezidentei, Seimo Pirmininkui ir Ministrui Pirmininkui įteikė specialiai dedikuotas knygas „Lietuvių tautos SUKILIMAS 1941 m. Birželio 22–28 d.“ Ši knyga turėjo priminti apie sukilėlių tarnystę Lietuvai, didvyrišką kovą ir auką Tėvynei. Susitikimų dalyviai prašė jų 1941 metų Birželio 23 d. Nepriklausomybės atstatymo Deklaraciją įteisinti Įstatymu. Panašūs prašymai teikiami nuolat, tačiau NEREAGUOJAMA.
VISIEMS ŽINOMA, kad kiekvienais metais birželio 23 dieną visuomeninės organizacijos organizuoja prie Seimo ir kitose vietose Birželio Sukilimo paminėjimus.
Apie aukščiau paminėtus renginius žiniasklaida, elektroninės svetainės, internetai ir daugelis asmeniškai plačiai skleisdavo informaciją.
Iki Sukilimo aštuoniasdešimtmečio liko 7 savaitės.
Visiems svarbiems jubiliejams, iškilioms datoms, asmenims paminėti iš anksto sudaromos komisijos, skiriamos lėšos. AIŠKU, kad Lietuvos aukščiausios ir atsakingiausios institucijos dar nieko nepadarė dėl Birželio Sukilimo aštuoniasdešimtmečio minėjimo.
PATIKĖKIME, kad visuomeninės organizacijos ir Laisvės kovotojai kažkokiu būdu, kaip gūdžiais sovietmečio laikais, paminės Birželio Sukilimo aštuoniasdešimtmečio jubiliejų.
Laisvės kovotojai, sukilėlių giminės ir artimieji žinos, kad Lietuvos valdžia ir politikai iš anksto nesirengė, neįregistravo įstatymo projekto dėl 1941m. birželio 23 d. Laikinosios vyriausybės pareiškimą „Nepriklausomybės atstatymo deklaravimas“ pripažinti Lietuvos Respublikos teisės aktu, nebendravo su visuomeninėmis organizacijomis, studentais, moksleiviais, ignoravo valstybės mastu iškilmingai paminėti Birželio Sukilimo 80-ties metų jubiliejų.
PRIDEDAME Lietuvos Sąjūdžio Vilniaus skyriaus tarybos dokumentus:
Priedas Nr. 1 Pareiškimas Paminėkime 1941 metų Birželio 22-28 d. Sukilimą, 2020-09-02
Priedas Nr. 2 Dėl 1941 metų Birželio 22-28 d. Sukilimo paminėjimo, 2021-01-03
Priedas Nr. 3 Dėl 1941 metų Birželio 22-28 d. Sukilimo paminėjimo, 2021-01-12
Priedas Nr. 4 Dėl 1941 metų Birželio 22-28 d. Sukilimo 80-mečio paminėjimo, 2021-04-06
Tarybos pirmininkas L. Kerosierius
Pirmininko pirmasis pavaduotojas A. Budriūnas
Pirmininko pavaduotoja R. Jakučiūnienė
Pirmininko pavaduotojas P. Gvazdauskas
Pirmininko pavaduotojas V. Jakubonis
Pirmininko pavaduotojas H. Martinkėnas
Tarybos nariai: A. Adamkovičius, G. Adomaitis, A. Akelaitis, V. Aleksynas, A. Augulis, G. Aukštikalnis, A. Budriūnas, J. Česnavičius, P. Dirsė, S. Eidukonis, K. Garšva, A. Gelumbauskaitė, L. Grigienė, P. Gvazdauskas, V. Jakubonis, R. Jakučiūnienė, V. Jankūnas, A. Juknevičius, A. Kaziukonis, L. Kerosierius, J. Kuoras, Z. Mataitis, H. Martinkėnas, K. Milius, E. Mirončikienė, V. Rizgelis, G. Rotomskienė, L. Veličkaitė, G. Uogintas, B. Zaviša, S. Žilinskas
Pasiteiravimui: L. Kerosierius tel 8674 38465,
Adresas korespondencijai L. Kerosieriui Iki pareikalavimo, Centrinis paštas, Vilnius,
el. p. vilnius@sajudis.com www.sajudis.com
PRIEDAS Nr. 1
Iki Vytauto Didžiojo karūnavimo 600 metų Jubiliejaus liko 9 metai
LIETUVOS SĄJŪDŽIO VILNIAUS SKYRIAUS TARYBA
Jo Ekscelencijai Lietuvos Vyskupų Konferencijos Pirmininkui Gintarui Grušui
Jo Ekscelencijai LR Prezidentui Gitanui Nausėdai
LR Seimo Pirmininkui Viktorui Pranckiečiui
LR Ministrui Pirmininkui Sauliui Skverneliui
Pasaulio Lietuvių Bendruomenės Pirmininkei Daliai Henkei
LR Seimo nariams
LR Vyriausybės nariams
Pasaulio Lietuvių Bendruomenės Seimo nariams
Europos Parlamento nariams
LIETUVOS ŽMONĖMS
Žiniasklaidai
P A R E I Š K I M A S
PAMINĖKIME 1941 metų BIRŽELIO 22-28 d. SUKILIMĄ
Vilnius, 2020-09-02
1940 m. birželio 15 d. SSRS okupavus ir tų pačių metų rugpjūčio 3d. aneksavus Lietuvą, prasidėjo masinis krašto gyventojų terorizavimas bei naikinimas. 1941 m. birželio 14 d. iš Lietuvos į tolimuosius SSRS regionus buvo ištremta daugiau, nei 18000 šalies žmonių, masiškai buvo teisiami, niekinami ir žudomi žmonės.
Nepriklausomybės praradimas ir minėti faktai tapo paskata 1941 m. birželio 22 dieną įsižiebti Tautos (kitaip Birželio) sukilimui, kurio liepsna apėmė visą Lietuvą.
Birželio 23 d., per Kauno Radiofoną visam pasauliui buvo ištransliuota garsioji Deklaracija, skelbusi apie Nepriklausomybės atstatymą visoje Lietuvoje.
Sukilimo metu buvo išlaisvinta Lietuva nuo sovietų. Išsivadavimo kovose žuvo daugiau, nei du tūkstančiai Lietuvos žmonių.
Sukilėliai kovojo ir prieš sovietus, ir prieš nacius.
Mūsų pareiga tai prisiminti ir gerbti!
PRISIMINKIME, kad LR Seimas 2000 metų rugsėjo 12 d. 11:21:47 NUTARĖ „Priimti 1941 m. birželio 23 d. Lietuvos Laikinosios vyriausybės priimto ir paskelbto pareiškimo „Nepriklausomybės atstatymo deklaravimas „Pripažinimo Lietuvos valstybės teisės aktu įstatymą“. Tačiau LR Seimas nebaigė šio priimto įstatymo įforminimo procedūrų.
Per pastaruosius 29 atkurtos Nepriklausomybės metus daugelis patriotinių bei visuomeninių organizacijų ne kartą kreipėsi į Lietuvos aukščiausias institucijas reikalaudamos, kad šis tautos valią išreiškęs dokumentas „Nepriklausomybės atstatymo deklaravimas“ būtų pripažintas Lietuvos Respublikos teisės aktu.
KONSTATUOJAME, kad 2013-03-07 Prezidentė D. Grybauskaitė priėmė 1941 m. Birželio 22–28 dienų sukilimo, Vietinės rinktinės, Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio, Lietuvos Laisvės Kovotojų sąjungos, Lietuvos Didžiosios Kunigaikštienės Birutės karininkų šeimų moterų sąjungos, Lietuvos kariuomenės Vilniaus įgulos karininkų Ramovės, Krašto apsaugos bičiulių klubo ir Sąjūdžio atstovų delegaciją. Susitikime buvo prašoma įteisinti 1941-06-23 dienos Nepriklausomybės atstatymo Deklaraciją. Panašūs susitikimai 2013-04-10 d. vyko su Seimo Pirmininku V. Gedvilu ir 2013-05-07 su Ministru Pirmininku A. Butkevičiumi. Dalyviai Prezidentei, Seimo Pirmininkui ir Ministrui Pirmininkui įteikė specialiai dedikuotas knygas „Lietuvių tautos SUKILIMAS 1941 m. Birželio 22–28 d.“ Ši knyga turėjo priminti apie sukilėlių tarnystę Lietuvai, didvyrišką kovą ir auką Tėvynei. Susitikimų dalyviai prašė jų 1941 metų Birželio 23 d. Nepriklausomybės atstatymo Deklaraciją įteisinti Įstatymu. Panašūs prašymai teikiami nuolat, tačiau NEREAGUOJAMA.
ŽINOMA, kad pastaraisiais metais birželio 23 dieną prie Seimo vyksta mitingai, kuriuose prašoma įteisinti 1941 metų Birželio 23 dienos Nepriklausomybės atstatymo deklaraciją. 2020 metais šią iškilmingą datą pagerbti ir pažymėti Vilniuje birželio 23 dieną buvo suorganizuoti 2 renginiai: 16 val. Nepriklausomybės aikštėje – iniciatorius Kęstutis Balčiūnas Lietuvos Laisvės kovotojų sąjungos valdybos narys. 18 val. T. Kosciuškos g. Nr. 1, kur 1941 metais prasidėjo sukilimas – organizatorius Sakalas Gorodeckis 1941 Biržėlio sukilėlių kuopos vado Stasio Gorodeckio sūnus.
Visuose organizuojamuose renginiuose prašoma įteisinti 1941-06-23 dienos Nepriklausomybės atstatymo Deklaraciją.
Deja, mūsų išrinktoji valdžia į tai nereaguoja. Dar daugiau – tyliai pritardama, leidžia tyčiotis iš tautai šventų dalykų!
2021 Birželio 22 dieną sukanka 80 metų, kai prasidėjo Birželio Sukilimas.
PRAŠOME:
2021 metus paskelbti Birželio Sukilimo metais.
Visų laisvę mylinčių ir už ją gyvybes paaukojusių Lietuvos žmonių vardu prašome 1941m. birželio 23 d. Laikinosios vyriausybės pasauliui paskelbtą pareiškimą „Nepriklausomybės atstatymo deklaravimas“ pripažinti Lietuvos Respublikos teisės aktu.
Tarybos pirmininkas L. Kerosierius
Pirmininko pirmasis pavaduotojas, atsakingas sekretorius A. Budriūnas
Pirmininko pavaduotoja R. Jakučiūnienė
Tarybos nariai: A. Adamkovičius, G. Adomaitis, A. Akelaitis, V. Aleksynas, A. Ambrazas, A. Augulis, G. Aukštikalnis, K. Balčiūnas, A. Budriūnas, L. Bukauskienė, N. Butkuvienė, J. Česnavičius, P. Dirsė, S. Eidukonis, K. Garšva, A. Gelumbauskaitė, L. Grigienė, P. Gvazdauskas, V. Jakubonis, R. Jakučiūnienė, V. Jankūnas, A. Juknevičius, V. Kapkan, A. Kaziukonis, L. Kerosierius, J. Kuoras, A. Markūnienė, Z. Mataitis, H. Martinkėnas, K. Milius, E. Mirončikienė, G. Ratkutė, V. Rizgelis, G. Rotomskienė, M. Sidaravičius, R. Simonaitis, A. Vaičiūnas, L. Veličkaitė, G. Uogintas, B. Zaviša, S. Žilinskas
Pasiteiravimui: L. Kerosierius tel 8674 38465, G. Adomaitis tel 8611 30131
Adresas korespondencijai L. Kerosieriui Iki pareikalavimo, Centrinis paštas, Vilnius,
- p. vilnius@sajudis.com www.sajudis.com
PRIEDAS Nr. 2
Iki Vytauto Didžiojo karūnavimo 600 metų Jubiliejaus liko 9 metai
LIETUVOS SĄJŪDŽIO VILNIAUS SKYRIAUS TARYBA
Jo Ekscelencijai Lietuvos Vyskupų Konferencijos Pirmininkui Gintarui Grušui
Jo Ekscelencijai LR Prezidentui Gitanui Nausėdai
LR Seimo Pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen
LR Ministrei Pirmininkei Ingridai Šimonytei
LR Seimo Pirmininkės pavaduotojui Pauliui Saudargui
LR Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto Pirmininkui Laurynui Kasčiūnui
LR Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nariams
LR Seimo Laisvės kovų ir Valstybės istorinės atminties komisijos Pirmininkui
Valdui Rakučiui
LR Seimo Laisvės kovų ir Valstybės istorinės atminties komisijos nariams
Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio tarybos prezidiumo Pirmininkui Giedriui Gataveckui
Lietuvos Laisvės Kovotojų sąjungos garbės Pirminikui Jonui Burokui
Lietuvos Laisvės kovotojams
Pasaulio Lietuvių Bendruomenės Pirmininkei Daliai Henkei
LR Seimo nariams
Pasaulio Lietuvių Bendruomenės Seimo nariams
Europos Parlamento nariams
LIETUVOS ŽMONĖMS
Žiniasklaidai
Dėl 1941 metų BIRŽELIO 22-28 d. SUKILIMO paminėjimo
Vilnius, 2021-01-03
2020-08-02 kreipėmės į Lietuvos vadovus ir atsakingas institucijas laišku “PAMINĖKIME 1941 metų BIRŽELIO 22-28 d. SUKILIMĄ” (pridedame) .
Esame gavę kai kurių atsakymų dėl mūsų prašymo. Tačiau iki šiol neteko gauti jokio galutinio atsakymo dėl 2021 metų paskelbimo Birželio sukilimo metais ir 1941 metų birželio 23 dienos DEKLARACIJOS paskelbkimo teisės aktu.
ŽINOMA, kad su panašiais prašymais daugelis organzacijų į Jus kreipėsi daug kartų – tačiau prašymai nebuvo tenkinami.
PRIMENAME, kad 1939-08-23 Maskvoje Ribentropas ir Molotovas pasirašo nepuolimo sutartį ir slaptą papildomą protokolą. Šiuo protokolu Lietuva su Vilniaus sritimi atiteko Vokietijos interesų sferai.
1939-09-01 pradedamas Antrasis Pasaulinis karas siekiant užvaldyti pasaulį.
1939-09-01 Vokietija iš vakarų, o SSSR 1939-09-17 iš rytų puola Lenkiją ir nugalėję 1939 09 28 pasirašo jos teritorijos tarpusavio dalybos sutartį. Nugalėtojai Lietuvos Brastoje (Brest – Litovske, dab. Breste ) bendru paradu atšventė pergalę. Pažymėtina, kad tą pačią dieną Ribentropas ir Molotovas pasirašo slaptą papildomą protokolą: „Lietuva, išskyrus pietinę Suvalkiją, perduodama į Sovietų sąjungos interesų sferą mainais už Liublino ir Varšuvos vaivadijų dalį“.
1939 m. spalio pradžioje sovietai su vokiečiais pradeda derybas, kad SSSR atiduosianti Vilnių Lietuvai, kuri už tai turėsianti perleisti Vokietijai pietinę Suvalkiją.
1940-06-15 SSSR okupuoja Lietuvą.
1941-01-10 Šelenbergas ir Molotovas pasirašo trečią slaptą protokolą, pagal kurį Vokietija pardavė Sovietų sąjungai Suvalkiją už 7,5 mln. JAV dolerių.
1940-06-15 sovietai okupavę ir aneksavę Lietuvą prieš Lietuvos gyventojus pradėjo masinius terorus: sovietinės valdžios įvedimas, partijų uždraudimas, žmonių šnipinėjimas, supriešinimas ir persekiojimas, teismai, įkalinimai, žudynės, tremtys.1940.06.15-1941-06-22 buvo įkalinta , nužudyta, ištremta 23000 žmonių.
Nepriklausomybės praradimas ir minėti faktai tapo paskata 1941 m. birželio 22 dieną įsižiebti Tautos (kitaip Birželio) sukilimui, kurio liepsna apėmė visą Lietuvą.
Birželio 23 d., per Kauno Radiofoną visam pasauliui buvo ištransliuota garsioji Deklaracija, skelbusi apie Nepriklausomybės atstatymą visoje Lietuvoje.
Sukilimo metu buvo išlaisvinta Lietuva nuo sovietų. Išsivadavimo kovose žuvo daugiau nei du tūkstančiai Lietuvos žmonių. Sukilėliai kovojo ir prieš sovietus, ir prieš nacius.
Nacių Vokietijos okupacijos metu 1941.06.22-1944.07. buvo įkalinta, išvežta į koncentracijos stovyklas 29500 žmonių, nužudyta 240 000 žmonių (iš jų apie 200 tūkst. žydų), išvežta priverstiniams darbams į Vokietiją 60 tūkst. žmonių.
Stalino-Hitlerio suokalbio pasekmėje išnaikinta trečdalis tautos, padaryta žalos maždaug už 830 milijardų JAV dolerių.
SUKILĖLIAI, ATLIKĘ PRIESAIKĄ TĖVYNEI, IŠĖJO AMŽINYBĖN. TEGUL JŲ TEISĖJU BUS AUKŠČIAUSIAS. Lietuvos vadovai ir politikai per 30 metų neįvykdė SUKILĖLIŲ paskutinio prašymo teisiniu aktu įteisinti 1941 m Birželio 23 dienos Nepriklausomybės atstatymo Deklaraciją.
TODĖL DAR KARTĄ visų laisvę mylinčių ir už ją gyvybes paaukojusių Lietuvos žmonių vardu PRAŠOME:
2021 metus paskelbti Birželio Sukilimo metais.
1941m. birželio 23 d. Laikinosios vyriausybės pasauliui paskelbtą pareiškimą
„Nepriklausomybės atstatymo deklaravimas“ pripažinti Lietuvos Respublikos teisės aktu.
Tarybos pirmininkas L. Kerosierius
Pirmininko pirmasis pavaduotojas, atsakingas sekretorius A. Budriūnas
Pirmininko pavaduotoja R. Jakučiūnienė
Tarybos nariai: A. Adamkovičius, G. Adomaitis, A. Akelaitis, V. Aleksynas, A. Augulis, G. Aukštikalnis, K. Balčiūnas, A. Budriūnas, L. Bukauskienė, N. Butkuvienė, J. Česnavičius, P. Dirsė, S. Eidukonis, K. Garšva, A. Gelumbauskaitė, L. Grigienė, P. Gvazdauskas, V. Jakubonis, R. Jakučiūnienė, V. Jankūnas, A. Juknevičius, V. Kapkan, A. Kaziukonis, L. Kerosierius, J. Kuoras, A. Markūnienė, Z. Mataitis, H. Martinkėnas, K. Milius, E. Mirončikienė, G. Ratkutė, V. Rizgelis, G. Rotomskienė, M. Sidaravičius, R. Simonaitis, A. Vaičiūnas, L. Veličkaitė, G. Uogintas, B. Zaviša, S. Žilinskas
Pasiteiravimui: L. Kerosierius tel 8674 38465,
Adresas korespondencijai L. Kerosieriui Iki pareikalavimo, Centrinis paštas, Vilnius,
el. p. vilnius@sajudis.com www.sajudis.com
PRIEDAS Nr. 3
Iki Vytauto Didžiojo karūnavimo 600 metų Jubiliejaus liko 9 metai
LIETUVOS SĄJŪDŽIO VILNIAUS SKYRIAUS TARYBA
Jo Ekscelencijai Lietuvos Vyskupų Konferencijos Pirmininkui Gintarui Grušui
Jo Ekscelencijai LR Prezidentui Gitanui Nausėdai
LR Seimo Pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen
LR Ministrei Pirmininkei Ingridai Šimonytei
LR Seimo Pirmininkės pavaduotojui Pauliui Saudargui
LR Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto Pirmininkui Laurynui Kasčiūnui
LR Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nariams
LR Seimo Laisvės kovų ir Valstybės istorinės atminties komisijos Pirmininkui Valdui Rakučiui
LR Seimo Laisvės kovų ir Valstybės istorinės atminties komisijos nariams
Lietuvos Laisvės Kovos Sąjūdžio tarybos prezidiumo Pirmininkui Giedriui Gataveckui
Lietuvos Laisvės Kovotojų sąjungos garbės Pirminikui Jonui Burokui
Lietuvos Laisvės kovotojams
Pasaulio Lietuvių Bendruomenės Pirmininkei Daliai Henkei
LR Seimo nariams
Pasaulio Lietuvių Bendruomenės Seimo nariams
Europos Parlamento nariams
LIETUVOS ŽMONĖMS
Žiniasklaidai
Dėl 1941 metų BIRŽELIO 22-28 d. SUKILIMO paminėjimo
Vilnius, 2021-01-12
2021-01-03 rašėme Jums laišką „Dėl 1941 metų BIRŽELIO 22-28 d. SUKILIMO paminėjimo“. Dėl šio laiško esame gavę įvairių atsiliepimų. LR Seimo Laisvės kovų ir Valstybės istorinės atminties komisijos Pirmininkas Valdas Rakutis aiškino, kad 2021 metus paskelbti Birželio Sukilimo metais nėra galimybės, nes Seime procedūros turėjo būti pradėtos prieš pusmetį. Komisijos pirmininkas aiškindamas, kad komisija rengs sukilimo paminėjimo planą prašė pateikti pasiūlymus.
Iki šiol aukščiausiose valstybės ir politikos sluoksniuose nebuvo bandoma atvirai kalbėti ir tartis su laisvės kovotojais ir visuomeninėmis organizacijomis.
ŽINOMA, kad Birželio Sukilimas prasidėjo birželio 22 dieną ir tęsėsi iki tol kol vokiečių kariuomenė atvykdavo į sukilimo vietas. Taigi sukilimas truko neilgiau kaip 1 savaitę.
PAŽYMĖTINA, kad 1941 metų BIRŽELIO 23 d. SUKILIMO DEKLARACIJA buvo svarbiausias sukilimo dokumentas. Šio dokumento vokiečiai nepripažino. Po sukilimo vokiečiai nuginklavo sukilėlius ir kviesdavo į savo kariuomenės dalinius – sukilėliai atsisakė dalyvauti vokiečių kariuomenės daliniuose.
ŽINOMA, kad apie sukilimą yra pateikta labai daug svarbios informacijos.
Eilė visuomeninių organizacijų ir Laisvės kovotojai Birželio sukilimo klausimams skiria ypatingą dėmesį.
Visų visuomeninių organizacijų pagrindinis tikslas yra 1941m. birželio 23 d. Laikinosios vyriausybės pasauliui paskelbtą pareiškimą „Nepriklausomybės atstatymo deklaravimas“ pripažinti Lietuvos Respublikos teisės aktu. Todėl prašome Seimo narių grupę nors 30 žmonių įregistruoti įstatymo projektą dėl Deklaracijos įteisinimo įstatymu pagal veikiančias procedūras. Jeigu rengiant projektą reikėtų pagalbos mūsų atstovai dalyvautų. Svarstant projektą komitetuose, komisijose ir Seimo posėdžiuose mūsų atstovai dalyvaus. 2021-01-07 Seimo kanceliarijai užregistravome LR Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto ir LR Seimo Laisvės kovų ir Valstybės istorinės atminties komisijos nariams atspausdintas 2021-01-03 dienos dokumentas Dėl 1941 metų BIRŽELIO 22-28 d. SUKILIMO paminėjimo.
2021 metais Lietuvoje švenčiamas Birželio sukilimo 80-ties metų jubiliejus, todėl prašome:
- Surinkti visų organizacijų kreipimusis ir prašymus dėl DEKLARACIJOS įteisinimo teisės aktu ir paskelbti dokumentų rinkinį.
- Surinkti teismų dokumentus Lietuvoje ir užsieniuose, kuriuose būtų pateikta teistų sukilėlių arba organizacijų dalyvavusių sukilime teismų medžiagas ir paskelbti rinkinį.
- Parengti leidinį įvardijant žuvusius sukilėlius sukilimo metu ir nuteistus.
- Surasti sukilėlių gimines ir artimuosius paprašyti pateikti atsiliepimus ir pakviesti dalyvauti renginiuose.
- Sukilimo 80 metų jubiliejaus minėjimas turėtų būti organizuotas Kaune Žalgirio arenoje arba Vilniuje sporto ir pramogų rūmuose pakviečiant Laisvės kovotojų sukilėlių gimines ir artimuosius, studentus, moksleivius ir pedagogus, kariuomenės, laivyno, policijos, savanorių ir visuomenės atstovus.
ATKREIPTINAS DĖMESYS, kad mažai žinoma ir viešinama sukilimo medžiaga Vilniuje. Todėl prašome pasinaudoti 1941 Birželio sukilėlio kuopos vado Stasio Gorodeckio sūnaus Sakalo Gorodeckio surinktą medžiagą apie sukilimą Vilniuje.
Kiek mums žinoma, stebint viešumą ir patiems dalyvaujant, LR Krašto apsaugos ministerija dalinai finansavo Užupio bendruomenės 2020 metais vykdytą projektą „1941 birželio sukilimo kovų vietų istorinis įamžinimas Vilniuje“. Šio projekto metu buvo nustatytos bei patikslintos Birželio sukilimo kovų vietos Vilniaus mieste, dalyvių pavardės, aptartos ir su kūrėjais išdiskutuotos galimos įamžinimo vietos bei idėjos. Siūlome šį atskleistų faktų įdirbį realizuoti konkrečiomis įpaminklinimo formomis.Manome, kad bent dalį šių idėjų panaudojant, galima būtų iškilmingai paminėti Birželio sukilimo 80-metį Lietuvos sostinėje.
Detaliau informaciją galėtų suteikti projekto vadovas – Sakalas Gorodeckis, dalyviai – dr. Donatas Brandišauskas, dr. Arūnas Bubnys, Vidmantas Valiušaitis, Valdas Striužas, Algimantas Lekevičius, Rapolas Gorodeckis, Gleb Divov, skulptorius Kęstutis Musteikis, dizaineris – Vaidotas Skolevičius, fotografas ir leidėjas – Klaudijus Driskius. Viešai prieinama projekto metu publikuota informacija:
http://alkas.lt/2020/06/25/vilniuje-paminetas-1941-m-birzelio-sukilimas-video/
https://www.facebook.com/98267697715/videos/449266289430327
http://alkas.lt/2020/06/21/a-bubnys-1941-m-birzelio-sukilimas-vilniuje/
https://www.facebook.com/98267697715/videos/675858673297724
https://www.facebook.com/98267697715/videos/429502671390243
Leonas Kerosierius
Lietuvos Sąjūdžio Vilniaus skyriaus tarybos pirmininkas
Pasiteiravimui: L. Kerosierius tel 8674 38465,
Adresas korespondencijai L. Kerosieriui Iki pareikalavimo, Centrinis paštas, Vilnius,
el. p. vilnius@sajudis.com www.sajudis.com
PRIEDAS Nr. 4
Iki Vytauto Didžiojo karūnavimo 600 metų Jubiliejaus liko 9 metai
LIETUVOS SĄJŪDŽIO VILNIAUS SKYRIAUS TARYBA
Jo Ekscelencijai Lietuvos Vyskupų Konferencijos Pirmininkui Gintarui Grušui
Jo Ekscelencijai LR Prezidentui Gitanui Nausėdai
LR Seimo Pirmininkei Viktorijai Čmilytei-Nielsen
LR Ministrei Pirmininkei Ingridai Šimonytei
LR Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto Pirmininkui Laurynui Kasčiūnui
LR Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nariams
LR Seimo Laisvės kovų ir Valstybės istorinės atminties komisijos Pirmininkei
Paulei Kuzmickienei
LR Seimo Laisvės kovų ir Valstybės istorinės atminties komisijos nariams
Lietuvos Laisvės kovotojams
1941 metų Birželio Sukilimo dalyvių giminėms ir artimiesiems
Pasaulio Lietuvių Bendruomenės Pirmininkei Daliai Henkei
LR Seimo nariams
Pasaulio Lietuvių Bendruomenės Seimo nariams
Europos Parlamento nariams
LIETUVOS ŽMONĖMS
Žiniasklaidai
Dėl 1941 metų BIRŽELIO 22-28 d. SUKILIMO 80-mečio paminėjimo
Vilnius, 2021-04-06
Daugelis organizacijų daugybę kartų kreipėsi į aukščiausius Lietuvos pareigūnus, institucijas, visuomenę, kad tinkamai būtų paminėtas 1941 metų Birželio Sukilimas.
Apie tai 2021-01-03 rašėme Jums laišką (pridedame) ir prašėme:
SUKILĖLIAI, ATLIKĘ PRIESAIKĄ TĖVYNEI, IŠĖJO AMŽINYBĖN. TEGUL JŲ TEISĖJU BUS AUKŠČIAUSIAS. Lietuvos vadovai ir politikai per 30 metų neįvykdė SUKILĖLIŲ paskutinio prašymo teisiniu aktu įteisinti 1941 m Birželio 23 dienos Nepriklausomybės atstatymo Deklaraciją.
TODĖL DAR KARTĄ visų laisvę mylinčių ir už ją gyvybes paaukojusių Lietuvos žmonių vardu PRAŠOME:
2021 metus paskelbti Birželio Sukilimo metais.
1941m. birželio 23 d. Laikinosios vyriausybės pasauliui paskelbtą pareiškimą
„Nepriklausomybės atstatymo deklaravimas“ pripažinti Lietuvos Respublikos teisės aktu.
PRIMENAME, kad 2020-06-23 d. 16 val prie LR Seimo Nepriklausomybės aikštėje ir 18 val prie namo Nr. 3 Tado Kastiuškos gatvėje Vilniuje vyko 1941 metų Biržėlio sukilimo paminėjimo mitingai. Šiuose mitinguose buvo primenama tų laikų įvykiai ir prašoma tinkamai 2021 metais paminėti Birželio sukilimo aštuoniasdešimtmetį.
ATKREIPIAME DĖMESĮ, kad iki šiol į abiejų mitingų dalyvių prašymus, į daugybę kreipimųsi ir laiškų į atsakingiausius pareigūnus, politikus ir institucijas, kad iškilmingai valstybės mastu būtų paminėtas Birželio Sukilimo aštuoniasdešimtmetis niekas tinkamai nereagavo. Neteko girdėti, kad Seimo nariai būtų iniciavę įstatymo projektą teisiniu aktu įteisinti 1941 m Birželio 23 dienos Nepriklausomybės atstatymo Deklaraciją. Tai labai lengva padaryti atsiradus nors 40 Seimo narių iniciatyvinei grupei. Niekur neskelbiama kokius renginius organizuos Seimas ir Vyriausybė 2021 metais.
PRAŠOME Seimo vadovybę ir Seimo narius, valstybės institucijų vadovus ir pareigūnus ĮSIKLAUSYTI į 2020-06-23 d. mitingų ir daugybę po to sekusių organizacijų prašymus 1941m. birželio 23 d. Laikinosios vyriausybės pasauliui paskelbtą pareiškimą „Nepriklausomybės atstatymo deklaravimas“ pripažinti Lietuvos Respublikos teisės aktu.
Tarybos pirmininkas L. Kerosierius
Pirmininko pirmasis pavaduotojas A. Budriūnas
Pirmininko pavaduotoja R. Jakučiūnienė
Pirmininko pavaduotojas P. Gvazdauskas
Pirmininko pavaduotojas V. Jakubonis
Pirmininko pavaduotojas H. Martinkėnas
Tarybos nariai: A. Adamkovičius, G. Adomaitis, A. Akelaitis, V. Aleksynas, A. Augulis, G. Aukštikalnis, A. Budriūnas, J. Česnavičius, P. Dirsė, S. Eidukonis, K. Garšva, A. Gelumbauskaitė, L. Grigienė, P. Gvazdauskas, V. Jakubonis, R. Jakučiūnienė, V. Jankūnas, A. Juknevičius, A. Kaziukonis, L. Kerosierius, J. Kuoras, Z. Mataitis, H. Martinkėnas, K. Milius, E. Mirončikienė, V. Rizgelis, G. Rotomskienė, L. Veličkaitė, G. Uogintas, B. Zaviša, S. Žilinskas
Pasiteiravimui: L. Kerosierius tel 8674 38465,
Adresas korespondencijai L. Kerosieriui Iki pareikalavimo, Centrinis paštas, Vilnius,
el. p. vilnius@sajudis.com www.sajudis.com