Aktualijos

J. Survilaitė. Lietuviškoji išeivija ir jos atminties išsaugojimas

Written by Redakcija · 5 min read

„Alpių lietuviai. Alpenlitauer“ (2005) | sena.lt nuotr.

„Alpių lietuviai. Alpenlitauer“ (2005) | sena.lt nuotr.

Nuo rusų okupacijos ištrūkusi mūsų tautos piliečių dalis buvo ir liks išskirtinė ląstelė, tvirta savo savastimi, santarve ir tolerancija visoms pasaulio tautoms.

Gyvendami užsienyje, pastebime, kad keičiantis LR Vyriausybėms vis labiau LR diplomatai nesidomi iš okupuotos Tėvynės 1944 metais pasitraukusių II-jo pasaulinio karo pabėgėlių – išeivių – istorine veikla.

Dešimtmečiais pasaulio lietuviai su pasibaisėjimu stebime, kaip buvusi režimo komjaunimo sekretorė, o dabar emigrantė, Jūratė Kaspersena (Caspersen) sovietiniu stiliumi savivališkai perdirbinėja Šveicarijos išeivijos bendruomenės (ŠLB) konvencinę/teisinę 1952-02-17d. Ciurice įkurtą istorinę datą.

Pirmosios konvencinės teisinės Lietuvių Bendruomenės įkūrimas 1952-02-17d. neutralioje Šveicarijoje turėjo ypatingus privalomus rėmus, politines taisykles ir konkrečias Įstatų/statutų pareigas ir tikslus kovoje prieš Lietuvos okupaciją, kai 1945/46 m. sovietinis režimas pasaulyje panaikino visas LR diplomatines tarnybas.

Sukūrusi konvencinę/statutinę karo pabėgėlių Lietuvių Bendruomenę Šveicarijos konfederacijoje, ir perėmusi alternatyvią prieš karą LR diplomatijos vestą diplomatinę politką,  Šveicarijos LB užsibrėžė 50 m. tęsti antikomunistinę kovą prieš Lietuvos okupaciją ir įgyvendino reikšmingų pasiekimų:

Išeivijos arvchyvuose galima surasti nemažai tokių faktų… Vieni reikšmingų nuoseklios ŠLB-ės antikomunistinės veiklos darbų buvo ŠLB-nės valdybos kasmetiniai kreipimąsi į JT organizaciją Ženevoje.

Jūratė Caspersen | veidas.lt nuotr.
Jūratė Caspersen | veidas.lt nuotr.