Praėjusi savaitė Jungtinėse Valstijose Amerikos prezidentui vadinama tiesiog pragariška. Baidenas nepatyrė tiek skaudžių politinių pralaimėjimų nuo juodojo rugpjūčio – Kabulo režimo žlugimo ir pralaimėjimo Afganistane.
JAV gamybos infliacija pasiekė beveik 10%, o vartotojų dolerio infliacija išaugo iki 7%, aukščiausia nuo 1982 m. Ir tai tik oficialūs skaičiavimai – realiai infliacija yra daug didesnė. Ją apsunkina dar vienas trūkumas – struktūrinės darbo rinkos problemos, į kurias Baltieji rūmai neturi atsakymo.
Tuo tarpu Senate, patys Baideno partijos nariai jam skyrė du stiprius smūgius. Centristai demokratai Joe Manchinas ir Kirsten Sinema atsisakė atšaukti „filibuster“ taisyklę, kuri padidina įstatymų projektų priėmimo kartelę iki 60 balsų. Be to, jie blokavo jo rinkimų reformos priėmimą, kad rinkimai būtų „federalizuoti“, įvedant masinį balsavimą paštu visoje Amerikoje.
Kita vyriausybės šaka – teismų sistema – pagaliau atmetė Baideno bandymą įvesti privalomą visų vidutinių ir didelių įmonių darbuotojų vakcinaciją Jungtinėse Valstijose. Tiesa, Aukščiausiojo Teismo teisėjai vis dėlto nusprendė pasaldinti šiek tiek gyvenimą Baidenui – ir pritarė jo priemonėms skiepyti sveikatos priežiūros darbuotojus. Tačiau visiems kitiems, išskyrus valstybės tarnautojus ir kariuomenę, šie reikalavimai nebegalioja.
Atsižvelgiant į tai, pradėjo pasirodyti pirmosios apklausos, kuriose Baideno reitingai jau nukrito iki 33%. Tai ne tik žemiausias jo kada nors buvęs valdžioje reitingas, bet ir žemiausias prezidento pritarimo reitingas nuo Busho jaunesniojo ir jo 25 proc. Ir jūs turite suprasti, kad ši apklausa buvo atlikta sausio pradžioje – dabar, visų Baideno pralaimėjimų fone, reitingai gali būti nukritę dar žemiau.
Baideno negelbsti ir tarptautinė darbotvarkė. Rusijos keliamus ultimatumus, jo administracija sutiko nepasiruošusi . Dabar, naujų sankcijų Rusijos bankams grėsmės fone, jau kalbame apie Rusijos karinio buvimo Kuboje ir Venesueloje stiprinimą, o tai Bideno komandai ir vėl didelis netikėtumas.
Tokia įvykių raida visiškai netelpa į „taikdario prezidento“ įvaizdį, kurį iš karto po Afganistano jie bandė sukurti aplink Bideną. Jis taip pat sunyko, kaip ir Bideno pažadėtas „grįžimo į normalumą“ šūkis, kuris taip niekada ir neįvyko. Amerikos tikrovės institucinė krizė tęsiasi – Baltieji rūmai dabartine forma yra jos veidrodinis atvaizdas.
tiesos.lt