Aktualijos

Rusija praranda kontrolę, arba Kaip europiečiai Putiną išmetė iš dujų rinkos

Written by admin · 1 min read

Rublis krenta kartu su naftos kainomis ir Rusija nuosekliai žengia recesijos link. Ilgalaikis šios išteklių gigantės politinis ginklas gerokai silpsta – dujų eksportas stringa. Europos pirkėjai ieško naujų tiekėjų.

Šiomis dienomis Kremliaus vadovą Vladimirą Putiną pasiekia prastos naujienos. Dėl naftos kainų nuolydžio bei Vakarų sankcijų Rusijos energijos bei žaliavų tiekėjams atėjo išbandymų metas. Ekonomistai blogina augimo prognozes, reitingų agentūra „Fitch“ nuleido šalies kredito reitingą iki BBB – itin žemo – lygmens.

 

Neseniai visus šokiravo Rusijos ekonomikos ministro pavaduotojo siaubą kelianti prognozė. Atsižvelgdamas į stulbinantį rublio krytį, jis paskaičiavo, kad kovą–balandį, palyginti su pernai metais, infliacija augs 15–17 procentų.

Dujų eksportas nukrito į žemiausią lygį per pastaruosius dešimt metų

Dabar ir efektyviausiam Putino užsienio politikos ginklui – dujų eksportui – iškilo didelis pavojus. Iki šiol spręsdamas konfliktines situacijas jis visuomet galėjo paspausti oponentus užuomina, kad užsuks dujų kranelį. Bet tam atėjo pabaiga.

Praėjusiais metais Rusija patiekė mažiausiai gamtinių dujų per pastarąjį dešimtmetį. Dujų milžinas „Gazprom“ pernai pardavė Vakarams 195 milijardus kubinių metrų dujų – 10 proc. mažiau nei 2013m.

ES atsisako Rusijos

Cituodamas Rusijos muitinės tarnybos ataskaitą, žinių portalas „Deutsche Wirtschafts Nachrichten“ teigia, kad nuo pernai lapkričio iki šių metų sausio dujų eksporto vertė sumažėjo 16 procentų – iki 50,7 mlrd. eurų. Ir ne vien švelni žiema Europoje sumažino paklausą. Daug svarbesnė priežastis – naujoji „ES ir Ukrainos politika, siekianti sumažinti priklausomybę nuo Rusijos dujų, pradeda duoti vaisius“, –naujienų agentūra „Bloomberg“ cituoja Maksimą Moškovą, Maskvos naftos ir dujų bei banko „Grossbank UBS“ analitiką.

Atsisakyta milijardinio projekto „South stream“

Rusija savo dujoms randa vis mažiau pirkėjų Europoje. Iki šiol trečdalis Europai reikalingų dujų ateidavo iš Rusijos ir pusė jų tekėdavo Ukrainos vamzdynais. Todėl rusai planavo kitus vamzdynus, tokius kaip „South stream“, kurie aplenktų Ukrainą. Bet gruodžio mėnesį prezidentas Putinas netikėtai paskelbė, kad projektas nepasiteisino. Bet tiesa yra ta, kad šis milijardinis projektas buvo tapęs spaudimo svertu ES ir Rusijos derybose Ukrainos krizės fone. Dabar Ukrainos problemą turėtų išspręsti „Turkish stream“ – per Turkiją einantis dujų vamzdynas.

Europiečiai tampa nepriklausomi

Tuo tarpu ES šalys ieško alternatyvių tiekėjų keldamos problemų Rusijos ekonomikai. Birželį Rusija nutraukė dujų tiekimą Ukrainai. Ši vis daugiau dujų gauna iš Vakarų. Kaip rašo „Economist“, Lietuva, neseniai 100 proc. priklausiusi nuo rusiškų dujų, pradėjo importuoti jas iš Norvegijos. Taip Rusija, kaip energijos tiekėjas, vis labiau praranda savo galios pozicijas Europos rinkose. Išties rimta problema šalies kilimui ir klestėjimui, nes naftos ir dujų pramonė sudaro ne mažiau kaip 70 proc. Rusijos eksporto pajamų. Šalies valdžiai ir biudžetui tai duoda beveik pusę visų pajamų. Taigi šiandien Putinas priverstas dairytis savo dujoms alternatyvių pirkėjų.

Iš vokiečių kalbos vertė Linas Šalna

focus.de