Slapti Valstybės saugumo departamento (VSD) dokumentai atskleidžia, kas inicijavo neteisėtą susidorojimą su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) prie Vidaus reikalų ministerijos vadovais generolu Vitalijumi Gailiumi ir majoru Vytautu Giržadu. Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nariai siūlo atlikti parlamentinį tyrimą dėl VSD generalinio direktoriaus pavaduotojo Romualdo Vaišnoro veiksmų.
Generalinė prokuratūra: Giržadas nepadarė jokio nusikaltimo
Apšmeižtas ir iš darbo išmestas Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) prie Vidaus reikalų ministerijos direktoriaus pavaduotojas majoras Vytautas Giržadas po metų triumfuoja. Skandalingas tyrimas, kas nutekino informaciją apie artėjančią banko „Snoras“ griūtį, subliūško, o Generalinė prokuratūra majorui V. Giržadui panaikino įtarimus dėl piktnaudžiavimo ir dokumento klastojimo. Prokuratūra pabrėžia, kad V. Giržadas nepadarė jokio nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo. Specialiųjų tyrimų tarnybai nurodyta tęsti tyrimą, nustatant tikrąjį asmenį, nutekinusį informaciją.
„Sprendimas priimtas įvertinus visus turimus duomenis ir nutarus, kad tose aplinkybėse nėra nusikaltimo požymių“, – sako Generalinės prokuratūros įgaliota atstovė Elena Martinonienė.
„Kadangi man nebuvo skirta jokia kardomoji priemonė, tai rodo, kad jau pačioj pradžioj prokuroras galvojo, kad įtarimas formuojamas silpnas gana, ką ir parodė dabar objektyvios aplinkybės ir priimtas nutarimas panaikint tuos įtarimus“, – LNK „Alfa“ savaitei“ sakė buvęs Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos direktoriaus pavaduotojas majoras V. Giržadas.
Paaiškėjo susidorojimo autorius
„Šituo baudžiamuoju persekiojimu buvo siekta, kad V. Giržadas, kaip vienas profesionaliausių operatyvinės veiklos ir baudžiamojo proceso specialistų, tyrėjų būtų nušalintas nuo galimybės per keletą dienų nustatyti asmenis, kas galų gale nutekino tą informaciją“, – sako buvęs Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos direktorius, Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas generolas V. Gailius.
FNTT vadovo pavaduotojas majoras V. Giržadas ir jį užstojęs tarnybos direktorius generolas V. Gailius atleisti pernai vasarį, panaikinus leidimą dirbti su slapta informacija. Pareigūnus atleidęs tuometis vidaus reikalų ministras Raimundas Palaitis rėmėsi Valstybės saugumo departamento (VSD) teikimu.
Dabar aiškėja, kad už Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos vadovų neteisėto atleidimo slypi vieno VSD vadovų interesai. Paaiškėjo, kad tyrimas prieš pareigūnus pradėtas pagal Valstybės saugumo departamento generalinio direktoriaus pavaduotojo R. Vaišnoro surašytą tarnybinį pranešimą „Dėl gautos informacijos“. Šiame slaptame rašte saugumo direktoriui, su kuriuo susipažino ir LNK „Alfa“ savaitė“ bei Alfa.lt, R.Vaišnoras neva atpasakoja pokalbį su V. Gailiumi. Saugumietis rašo, kad pokalbis jam pasirodė įtartinas. Tai ir tapo vieninteliu tariamu FNTT vadovų kaltės įrodymu.
„Šito asmens melaginga, suklastota pažyma buvo pagrindas ne tik pradėti šitą ikiteisminį tyrimą, bet padaryti ir kitus nusikaltimus Lietuvos piliečių atžvilgiu, vykdyti neteisėtus operatyvinius veiksmus, taikyti baudžiamojo proceso prievartos priemones bei nuslėpti kitų asmenų padarytus nusikaltimus“, – sakė generolas V. Gailius.
Siūloma atlikti parlamentinį tyrimą
Byla V. Giržadui susiūta baltais siūlais, nei telefoninių skambučių analizė, nei kratos, nei sekimas nepatvirtino saugumiečio R. Vaišnoro prielaidų, kad majoras V. Giržadas bendravo su žurnalistu ir nutekino informaciją apie „Snorą“. Ketvirtadienį Specialiųjų tyrimų tarnyboje majoras V. Giržadas apklaustas jau kaip liudytojas.
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto nariai tikina, kad dabar atsakomybę turėtų prisiimti pažymą sukurpęs saugumo veikėjas.
„Turi būti pagrįsta, pagrįsta realiais dalykais, ne prielaidomis, ne spėliojimais, bet realiais dalykais. Kiek tame buvo realumo, tai aš manau, kad Valstybės saugumo departamento vadovai dabartiniai irgi turi galimybę tai įvertinti“, – sakė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys Arvydas Anušauskas.
„Reikėtų, kad atsakytų tie, kurie pateikė šitą falsifikuotą pažymą, o po to nuo jos viskas ir prasidėjo, bet kol kas mūsų valstybės saugumo departamentas ir toliau lieka valstybė valstybėje“, – teigia Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narys Valdas Vasiliauskas.
„Dabar sulaukus tokios baigties iš tikrųjų labai logiška būtų ir aš siūlysiu Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui, kad mums pateiktų, būtų pateikta visa informacija, visa medžiaga ir dėl VSD pažymų“, – pareiškė Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto narė Rasa Juknevičienė.
Perėmė FNTT
Atleidus V. Gailių su V. Giržadu, naujuoju Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos direktoriumi paskirtas būtent tam pačiam R. Vaišnorui artimas Kęstutis Jucevičius.
Be to, išaiškėjo ir tai, kad majoras V. Giržadas organizavo net kelis tyrimus, kurie tiesiogiai lietė VSD vieno vadovų R. Vaišnoro aplinkos interesus.
Vilniaus apygardos administracinis teismas jau yra pripažinęs, kad tiek V. Gailius, tiek V. Giržadas atleisti neteisėtai.
Neturtinės žalos V. Gailiui priteisti 25 000 litų, V. Giržadui – 20 000 litų. Keliskart didesnės sumos priteistos už priverstinę pravaikštą. Pareigūnai tikisi palankaus ir aukštesnės instancijos teismo sprendimo.
„Vietoj to, kad aš dirbčiau valstybei šiuo atveju, o jeigu viskas bus taip ir taps taip, kad teismas priims man palankų sprendimą, tai įsivaizduokit vieno asmens neatsakingo sprendimo pasekmės yra finansiniai nuostoliai valstybei“, – apgailestavo majoras V. Giržadas.
„Dėl kompensacijų, be abejo, teks mokėti Vidaus reikalų ministerijai. Vienareikšmiškai, tai yra ta situacija, kuri yra buvusi prieš tai, nes grąžinimų į darbą yra buvę labai daug ir reikėjo kompensuoti neteisingus priimtus sprendimus“, – aiškino vidaus reikalų ministras Dailis Alfonsas Barakauskas.
Teismas: Vaišnoras turi būti tiriamas
Generolas V. Gailius jau du kartus kreipėsi į Generalinę prokuratūrą prašydamas pradėti VSD generalinio direktoriaus pavaduotojo R. Vaišnoro baudžiamąjį persekiojimą. Tačiau prokurorai jo skundus atmetė. Teismas jau du kartus konstatavo, kad tai padaryta nepagrįstai ir aukštas saugumo pareigūnas turi būti tiriamas.
R.Vaišnoras ne kartą minėtas ir neteisėtų politikų, žurnalistų, verslininkų sekimo skandaluose. Politikai užsimena, kad šie pokalbiai, tikėtina, teikiami prezidentūrai, dėl to R. Vaišnoras, nepaisant skandalų, kol kas išvengdavo atsakomybės.
Vyriausybės užkulisiuose svarstoma iš viso panaikinti dabartinės sudėties Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą, jos funkcijas perduodant policijai arba Specialiųjų tyrimų tarnybai ir Mokesčių inspekcijai.
alfa.lt, tiesos.lt