Aktualijos

Vidas Rachlevičius. Dvi šalys nesitaiksto su Kinijos užmačiomis Pietų Kinijos jūroje – koks bus šios atsakas?

Written by Biciulystė Siūlo · 1 min read

Vidas Rachlevičius. Dvi šalys nesitaiksto su Kinijos užmačiomis Pietų Kinijos jūroje – koks bus šios atsakas?

Vakar iš Portsmuto į pirmąją 7 mėnesius truksiančią operatyvinę misiją išplaukė naujojo Britanijos laivyno flagmano, lėktuvnešio HMS Queen Elizabeth vadovaujama smogiamoji laivyno grupė – Carrier Strike Group.

Tai – galingiausias britų laivyno kovinis junginys nuo Folklendų karo laikų. 65 000 tonų lėktuvnešis ir jį lydinti laivų grupė patruliuos Viduržemio, Arabijos jūrose, Indijos ir Ramiajame vandenyne, įveiks 26 000 jūrmylių ir aplankys 40 valstybių.

Man įdomiausias yra būsimas epizodas Pietų Kinijos jūroje, kurią įvairiomis tarptautinę teisę pažeidžiančiomis priemonėmis Pekinas siekia padaryti savo vidaus vandenimis. Šis žygis buvo suplanuotas dar prieš kelerius metus ir šiame etape prie britų prisijungs amerikiečių laivyno smogiamoji grupė. Tuo siekiama parodyti kad dvi šalys nesitaiksto su Kinijos užmačiomis Pietų Kinijos jūroje. Jau pernai Kinija kėlė didelę isteriją dėl šios misijos ir grasina griežtu atsaku.

Tokio masto projekto, kaip HMS Queen Elizabeth, kelias nebuvo lengvas. Nuo idėjos iki šios dienos praėjo 20 metų ir, kaip dažniausiai būna, keičiantis poreikiams ir technologijoms, projektas per tą laiką pabrango du kartus. Pati idėja pirmą kartą viešai nuskambėjo 1998 m. Buvo daug skeptikų, kurie teigė, kad tokie laivai Britanijai nereikalingi ir gynybos biudžetas negali to sau leisti. Tačiau 2003 m. gynybos ministerija susitarė, kad laivo statybai vadovaus „BAE Systems“ ir „Thales“ aljansas.

Milžiniško lėktuvnešio statyboje dalyvavo šešios britų laivų statyklos. Komponentai baržomis buvo gabenami į surinkimo vietą, didžiausia dalis svėrė 11 000 tonų. Statant didžiausią istorijoje Karališkojo laivyno laivą, dalyvavo 100 JK kompanijų, dirbo 10 000 žmonių ir tai rodo didelius britų technologinius bei ekonominius pajėgumus.

2014 m. liepą karalienė Elizabeth II dalyvavo oficialioje laivo vardo suteikimo ceremonijai, kurios metu ji sudaužė butelį „Islay“ salyklinio viskio. Įdomu, kad tai buvo tik antras kartas Karališkojo laivyno istorijoje, kai buvo naudojamas viskis, o ne šampano butelis.

Po to vyko „pliko“ laivo bandymai jūroje, montuojama įranga, pirmasis sraigtasparnio nusileidimas ant denio, kelionė į JAV, kur kartu su amerikiečių pilotais buvo atliekami pirmieji F35 skrydžiai, po to naktiniai skrydžiai ir t.t.

Beje, dviejuose šios klasės laivuose nėra katapultų ir orlaivių stabdymo įrankių, todėl jame dislokuota penkiolika trumpojo kilimo ir vertikalaus nusileidimo (STOVL) F35 B variantų orlaivių.