Aktualijos

Vietoj ko sudegintas E.Masiulis?

Written by Redakcija · 3 min read

„Vakaro žinios“ toliau aiškinasi, kaip atsitiko, kad iki šiol neliečiami buvę liberalai sudomimo specialiąsias tarnybas. Prezidentę Dalią Grybauskaitę puikiai pažįstantis buvęs jos patarėjas, dabartinis parlamentaras Linas Balsys mano, jog šalies vadovei liberalus teko paaukoti. Už ką tokia kaina?

– Atrodė, kad prezidentė iki šiol globojo tiek Liberalų sąjūdį, tiek konservatorius, o dabar vienus nusprendė paaukoti? – „Vakaro žinios“ teiravosi Lino Balsio.– Situacija – dviprasmiška. Viena vertus, pas Liberalų sąjūdžio pirmininką randami grynieji pinigai, kurie, kaip dabar aiškėja, netgi buvo žymėti. Tai reiškia, kad pinigai tikrai yra ir kyšio faktas per tyrimą galimai patvirtintas, ponas Masiulis tokią veiklą galimai vykdė. Sakyti, kad su juo buvo specialiai susidorota, sunku. Tik įdomu, kodėl būtent šiuo metu ponas Masiulis pagautas galimai ėmęs kyšį.

Matyt, jis buvo sekamas, o kai paėmė, tai ir jį patį paėmė. Kita vertus, kyla tam tikrų neaiškumų, nes matyti tam tikrų keistų sutapimų. Mes visai neseniai Seime išklausėme Lietuvos banko valdybos pirmininko pono Vito Vasiliausko atsakymų į mūsų klausimus – apie jo veiklą ofšorinėse kontorose, apie vieno jo pavaldinio, departamento vadovo iš viso galimai kriminalinę veiklą. Kai debesys pradėjo tvenktis virš pono Vasiliausko galvos, atsirado kitas labai didelis skandalas, o V.Vasiliausko skandalo niekas nebegvildena. Nežinau, ar tai sąmokslo teorija, tačiau panašu į viešuosius ryšius, kai vienu įvykiu dengiamas kitas įvykis.

Aišku, tai nepaneigia fakto, kad pas E.Masiulį pinigai buvo rasti, kad kyšis galimai buvo ir galimai padarytas nusikaltimas. Sunku pasakyti, ar tai specialiai surengtas sutapimas. Bet žinant, kad be prezidentės žinios tokie dalykai nevyksta, galima įžvelgti ne tik bandymą užgožti skandalą Lietuvos banke, bet ir tam tikrų politinės kovos artėjant rinkimams elementų. Akivaizdu, kad prezidentė remia konservatorių partiją. Aišku, liberalai jai irgi labai padėjo, parašus surinko ir yra kone prezidentinė partija. Tačiau jei STT ateina su tokiais duomenimis ir pasako, kad pas žmogų guli pažymėti milžiniški pinigai, tai net jei ir, kaip galima įtarti, liberalams buvo duotas prezidentūros „stogas“, sunku būtų tą „stogą“ išsaugoti, nes tokį faktą sunku ignoruoti ir nutylėti.

– Jei ne Lietuvos banko skandalas, gal STT būtų liepta palūkėti bent iki rinkimų?

– Ko gero, taip. Gal būtų E.Masiulį sekę dar metus ar dvejus. Tą žmogų galima visada laikyti „parištą“, kad juo būtų galima manipuliuoti. Juk turime pavyzdžių su kitomis partijomis.

– Kaip paaiškinti prezidentės skambutį Remigijui Šimašiui, kuriuo ji išreiškė palaikymą ir šiam, ir visai liberalų partijai?

– Čia būtų galima pritaikyti principą „skaldyk ir valdyk“, o gal tai noras liberalus reformuoti iš vidaus. Tačiau pats faktas, kad prezidentė tyli ir nieko viešai nesako, yra iškalbingas. Jei tai būtų atsitikę su kitos partijos vadovu, prezidentė iškart būtų prabilusi apie aukštos moralės trūkumą ir pažėrusi daugiau skambių žodžių.

– Tyla reiškia, kad prezidentė iš liberalų „stogą“ atėmė nevisiškai?

– Turint omenyje, kaip sistema veikia, kyla įtarimų, kad už to vis tiek kažkas slypi.

– Dabar beveik visos parlamentinės partijos pažeidžiamos ir jas prezidentė gali tampyti už virvučių, išskyrus konservatorius.

– Konservatoriai irgi yra pažeidžiami, nes turėjo visokių istorijų. Visos didžiosios partijos yra įklimpusios. Čia įžiūriu sisteminę problemą. Vadinasi, yra blogas politinių partijų finansavimo įstatymas, kuris, beje, pačios prezidentės spaudimu buvo priimtas ir partijas uždrausta remti fiziniams asmenims. Buvo uždrausta skaidri parama iš įmonių, organizacijų. Tai buvo klaida. Juk jei tas pats „MG Baltic“ būtų skaidriai rėmęs liberalus, visi tai žinotų. Ir jei liberalai gintų „MG Baltic“ interesus Seime, visi matytų, kad jie yra šios įmonės paveikti. Tai būtų saugiklis. O kai skaidri parama uždrausta, sunku susekti, ar ne dėl kyšių stumiami vienokie ar kitokie sprendimai. Čia buvo prezidentės klaida.

– Kai liberalai buvo valdžioje, juos finansiškai rėmusios įmonės buvo laimėjusios viešųjų konkursų daugiau nei už 2 mlrd. litų, ir dažniausiai skelbtų būtent liberalų kontroliuotų valstybės įmonių ar institucijų…

– Tai irgi verčia įtarti, kad tai yra sena liberalų problema. Tačiau nepagautas – ne vagis. O dabar, kai jau pagavo, galima pabandyti atsekti, ar anksčiau buvo tokių atvejų.

Kaip sakiau, labiausiai norėtųsi tikėtis, kad specialiosios tarnybos dabar paprasčiausiai pradėjo dirbti be prezidentūros nurodymų. Tačiau jei taip nėra, tai reiškia, kad Lietuva toliau ritasi autoritarizmo link. O man būtent toks įtarimas ir kyla. Todėl priėjome prie de facto prezidentinio valdymo. Kuo toliau, tuo labiau partijos bus kontroliuojamos ir bus Rusijos variantas. Tik tiek, kad Rusijoje prezidentas oficialiai turi daugybę galių, o Lietuva lyg ir yra parlamentinė respublika, bet su partijomis gali būti susidorojama pasitelkus teisėsaugos ir žvalgybos priemones.

Bet noriu akcentuoti, kad tai nereiškia, jog pas liberalus nerasta grynųjų pažymėtų pinigų. Aš labai sveikinu, kad šitas faktas iškilo, demokratijai tai yra tik į naudą. Bet jei pono Masiulio atžvilgiu bus ilgas tampymas, dar viena partija bus tampoma už virvučių ir valdoma tos pačios prezidentūros. O tai yra autoritarizmo požymiai ir jie kelia nerimą. Būtent dėl to mes Seime ir norime įsteigti laikinąją komisiją, kuri tirtų panašius atvejus, manipuliacijas slaptosiomis pažymomis ir t.t. Bet vis kuriame tą komisiją, kuriame ir vis kas nors atsitinka, todėl klausimą reikia nukelti. Bijau, kad ir ruduo ateis, o komisijos nebus. O prezidentės tikslas ir yra, kad komisijos nebūtų, nes jai vykdant tyrimą siūlai gali atvesti į prezidentūrą. To yra labai bijoma ir viskas daroma, kad to nebūtų.

Danas NAGELĖ, zinios@vakarozinios.lt