dr. Vygantas Malinauskas ir Dovilas Petkus/Youtube nuotr.
Seimo pirmininkė V. Čmilytė – Nielsen sako, jog vienalyčių partnerysčių (civilinės sąjungos) įteisinimo reikalauja yra žmogaus teisės, su kuriomis Lietuvoje vėluojama. Ar iš tiesų šeimos teisinio statuso nesuteikimas vienalytėms poroms pažeidžia žmogaus teises? Ko griebiasi valdantieji, mėgindami pakeisti šeimos sampratą? Kaip Seimas bando apeiti Konstituciją, kuri yra Lietuvos visuomenės sutartis? Apie visą tai pokalbis su teisininku dr. Vygantu Malinausku.
LVI valdybos narys, teisininkas dr. V. Malinauskas pabrėžia, kad diskusijoje apie tai ar valstybė privalo įteisinti vienalyčių porų statusą kaip šeimos statusą svarbu atkreipti dėmesį į skirtumą tarp teisių ir laisvių. „Žmogus laisvoj šaly gali vadintis kuo nori ir turėti emocinį ryšį su kuo nori. Jam nereikia valstybės leidimo tam. Ir niekas negali to uždrausti. Tai yra laisvė“. Tačiau, dr. V. Malinauskas pastebi, kad „teisės ir laisvės nėra sinonimai. Aš turiu teisę tik tada, jei kažkas turi atitinkamą pareigą. Ten kur baigiasi kažkieno pareigos, baigiasi ir mano teisės. Negali egzistuoti mano teisė be kažkieno pareigos. Tuo tarpu laisvė yra tada, kai aš neturiu pareigos klausytis kieno nors nurodymų. Bet laisvė taip pat ir nesukuria kitiems pareigos, skirtingai nuo teisių, tenkinti mano reikalavimų“.
Dr. V. Malinausko teigimu, valdantieji stumdami civilinių sąjungų projektą siekia ne apsaugoti piliečių laisves, bet jas apriboti. Siekiama tam tikros grupės interesą save vadinti šeima paversti teise, kuri sukurtų privalomas teisines pareigas visai likusiai visuomenei. Taip iš didžiosios dalies visuomenės atimant laisvę nelaikyti šeima tų bendro gyvenimo formų, kurios neturi šeimai būdingų prigimtinių savybių. Savybių, nuo kurios pateisina šeimos, kaip valstybės ir visuomenės pagrindo statusą.
laikmetis.lt