Kultūra ir menas

Ne ,,rožėmis’’ klotas Marilyn Monroe gyvenimas

Written by admin · 5 min read

Pasak  režisieriaus, aktoriaus Lee Strasberg’o, Marilyn Monroe tapo legendine istorija, iš kurios likimo galima ir pasimokyti –  neturtinga mergaitė, kuriai nebuvo lemta patirti artimųjų meilės, vaikystėje pajutusi savo nereikalingumą kitiems, gyvenimo eigoje pražydo tarsi orchidėja. Tapo žymi, susilaukė šlovės ir dėmesio kaip aktorė, modelis bei dainininkė. Ne tik Amerikoje, bet ir visame pasaulyje ji tapo moteriškumo simboliu.

Daina ,,Candle in the Wind’’, kurios autorius Bernie Taupin, o atlikėjas Elton John, buvo parašyta remiantis M. Monro gyvenimo pagrindu. Vienas iš garsiausių XX a. mokslininkų, Albert Einstein buvo Marilyn Monroe gerbėjas. Kuomet Monako princas Rainier III dairėsi žmonos iš garsenybių tarpo, jam buvo pasiūlyta Marilyn Monroe. Tačiau jis vedė aktorę Grace Kelly. Hugh Hefner, erotinio žurnalo “Playboy” vyriausiasis redaktorius, nusipirko kriptą šalia Marilyn už 85,000 dolerius. Kaip teigiama, šalia įžymybės atgulti kapinėse nebeliko tuščių vietų. 

Tikrasis jos vardas ir pavardė buvo Norma Jean Mortenson. Tačiau Norma pavardę pasikeitė į motinos  – Baker, o ekrane ji švytėjo kaip Marilyn Monroe, mat buvo panaši į aktorę  Marilyn Miller. Pavardę pasiskolino iš savo senelės Monroe.

Įžymybės motina – Gladys Mortenson, filmo laborantė, kurią jos antrasis vyras Edward Mortenson (žuvęs motociklo avarijoje, kuomet Marilyn buvo tik trijų) paliko dar mergaitei negimus.  Šaltiniai teigia, ir pati aktorė tvirtina, kad iš tikro, jos tėvas buvo C. Stanley Gifford, motinos Gladys studijos kolega. Vaisiaus užsimezgimo etape, motiną ir jį siejo meilės ryšiai. Tačiau gimimo liudijime, tėvo vardas buvo įrašytas kaip E. Mortenson. Pasak šaltinių, aktorė tikėjo, kad jos tikrasis tėvas – C. S. Gifford ir jį kartais lankė. Ji pamena, kad vaikystėje Motina rodydama jo nuotrauką, dukrai pristatydavo jį kaip asmenį, vertą vadinti tėvu, pirštu bakstelėdama ,,Šis’’. Keletas kitų vyrų buvo atrinkti kaip potencialūs Normos tėvo kandidatai, tačiau tik šie du vyrai įsitvirtino.

Kaip teigiama, Gladys, Marilyn motina, buvo nepaprasto grožio moteris, kuriai buvo diagnozuota paranojinė šizofrenija. Moteris susirgo, kai jos du vaikai  iš pirmosios santuokos, buvo vyro pavogti ir išsivežti iš Kalifornijos į Kentukio valstiją. Kraujuojančia širdimi Galdys keliavo į  Kentukį susigrąžinti vaikų. Tačiau jie liko gyventi pas tėvą. Nuo tada ji pradėjo girdėti balsus, regėti nepažįstamuosius.

Gimus Normai, Gladys buvo vos tik 26 metų. Palikta įtarinėjimų apimto vyro, viena negalėdama sudurti galo su galu ir įkalbėta savo motinos,  prabėgus dviem savaitėm po gimdymo, mažutę Normą atidavė į globos namus, už dukros išlaikymą mokėdama 5 dolerius per savaitę. Retsykiais regėdama motiną ir nesuprasdama gyvenimo vingių, Norma prisirišo prie globos namuose dirbančios moters Idos Bolender. Netikroji Mama ją palaikė, skatino pasitikėti savimi, kartu su Grace Goddard puosėjo mergaitės svajones ateityje siekti šou biznyje karjeros. Manytina, kad tuomet joje įaugo ,,plieno’’ tvirtumo nusistatymas atkakliai siekti tikslo. Tris kartus ištekėjusi moteris nepakluso savo pasirinktųjų egoistiškiems norams, siekusiems užgniaužti svajonę, priklausiusią Normai.

Pati Norma kažkada prisipažino, kad ji visą laiką vaidino, net augdama globos namuose. Tai sudarė galimybę jai pakilti virš pilkos kasdienybės, gyventi įdomesniame pasaulyje, kuris tuomet ją slėgė.

Patirtas gyvenimo etapas globos namuose, paliko negyjančius randus. Po keliolikos metų ji atviravo, kad ,,… nežiūrint mane supančios sėkmės, aš savyje jaučiu kitas akis, kurios iš mano vidaus baugščiai žvelgia į aplinką’’. Ji manė, kad niekuomet negyveno, niekuomet nebuvo mylima, nesijautė reikalinga, tik dažnai painiodavosi savo mintyse, nepasitikėjo savimi. 

Tikroji motina nebuvo pavyzdinga globos namų lankytoja, neretai pradingdama ir netikėtai pasirodydama, tačiau iš eilės kelis metus dirbdama, kaupė pinigus ir galiausiai sau ir savo dukrai nupirko namą. Tai įvyko, kuomet Normai buvo aštuoneri ir ji, galų gale, persikėlė gyventi pas motiną. Tačiau motina kamavo protinė liga ir ji buvo paguldyta į ligoninę. Iš ligoninės buvo išleista tik po Marilyn mirties ir apsigyveno pas dukrą iš pirmosios santuokos Floridoje. Mirė sulaukusi aštuoniašdešimt dviejų metų, neturėdama supratimo, kad jos dukra – Marilyn Monroe – žymi moteris kino istorijoje.

Eilinį kartą motinai papuolus į ligoninę gydyti depresijos, Norma buvo atiduota motinos draugės Grace McKee globai. Tuomet jai teko patirti seksualinę prievartą. Netrukus Grace ištekėjus už Erwin Goddard, pasak šaltinių, ji buvo išprievartauta. ,,….dvylikos metų aš atrodžiau kaip septyniolikos. Po mėlyna, globos namų suknele, slypėjo jau susiformavęs mano kūnas. Aš atrodžiau kaip peraugęs stuobrys’’. Pasak jos, ji nežinojo esanti graži, jai niekas to nesakė.
Norma augo keliolikoje globos namų. Ji niekuomet nebaigė vidurinės mokyklos, o jei mokėsi, tai vidutiniškai. Nuolat supama įžymių žmonių, auklėjosi, lavinosi, tobulėjo. Formavosi jos pažiūros.

Pirmosios vedybos sudarė galimybę nutraukti ryšius su globos namais. Būdama 16 – os, 1942 metais, ji ištekėjo už 21 –erių metų aviacijos pramonėje dirbusio James Dougherty. Šias vedybas iniciavo Normos globėjai Grace ir Erwin. Pasak jaunikio, ,, ….grįždama iš mokyklos, ji dažnai užsukdavo į jo namus. Nors jo namai nebuvo pakeliui, tačiau Normai nebuvo problema. Po susitikimo, jis turėdavo ją vežti namo.’’ Galbūt ji elgėsi sąmoningai, nes Norma žinojo, kad jai gręsia grįžimas į globos namus – mat jos globėjai Grace ir Erwin keičia gyvenamąją vietą – išsikelia į Virginijos valstiją.  Linkėdama Normai geros ateities, Grace įkalbėjo jaunikio mamą, kad jos sūnus vestų. Jis nesipriešino, nes pasak jaunikio: ,,Aš ją dažnokai kviesdavau į šokius, ji man patiko, buvo labai miela’’. Trumpa vestuvių ceremonija įvyko bažnyčioje. Kaip šaltiniai teigia, jos apdaras buvo kuklus: ilga šilkinė suknelė ir trumpas šydas pritvirtintas prie jos tankių plaukų. Savaime aišku, suknelė buvo skolinta. Porai neteko mėgautis medaus mėnesiu. Po vedybų Norma sukosi namuose, buvo tik namų šeimininkė. Pasak jos, ji tekėjo nes norėjo patenkinti savo smalsumą sekso srityje. Jis jai atrodė kaip neperskaityta knyga. Kadangi šaltiniai apie meilę nieko neužsimena, tad šios vedybos priminė dviejų žmonių draugystę su sekso elementais. Vyras jai nebuvo atidus, tad Norma suprato, jei nori išvengti nemalonumų, privalo jam nesiskųsti ir nieko neprašyti. Vedybos truko ketverius metus. Po skyrybų ji nusidažė plaukus ir pradėjo modelio darbą, demonstruodama maudymosi kostiumelius. 

1946 tų metų liepos 23 dieną,  Marilyn pasirašė kontraktą su XX  Century-Fox filmo korporacija, prisiekdama dirbti už  125 dolerius per savaitę. Po šio kontrakto Norma tapo Marilyn Monroe. 

1954 metais, 27 – erių metų Marilyn Monroe ištekėjo už  krepšinio žvaigždės, restorano savininko, biznieriaus ir rašytojo Joe DiMaggio. Jam tuomet buvo 39 – eri. Trijų minučių vedybų ceremonija įvyko San Francisco miesto Rotušėje. Medaus mėnesiui praleisti jie turėjo pinigų, tad išvyko į Korėją ir Japoniją. Vedybos truko tik 9 mėnesius, o iširo dėl skirtingų karjerų bei asmenybių skirtumų. Joe norėjo, kad Marilyn būtų namų šeimininkė ir jam pagimdytų vaikų. Marilyn norėjo tapti motina, tačiau tai grėsė karjeros pabaigą. Kaip šaltiniai pažymi, ji namo grįždavo vėlai, nebuvo punktuli, tad Joe smurtavo prieš Marilyn. Jis buvo ūmus ir pavydus. Po jos laidotuvių, dvidešimt metų, tris kartus per savaitę jis prie jos kriptos palikdavo didelę raudonų rožių puokštę.

Apie nepasisekusias santuokas M. Monroe atsiliepė, kad ,,.. geriau būti vienišai ir nelaimingai, nei nelaimingai su kažkuo’’.

Trečiasis vyras Arthur Miller dramaturgas, eseistas, abstrakčiojo realizmo socialinės šeimos dramos kūrėjas, tesęs graikų tragedijos, H.Ibseno, A.Čechovo ekspresionistinės, siurrealistinės dramos tradicijas. Vidutinį amerikietį vaizdavęs kaip tragiškąjį personažą, paneigęs amerikietšką svajonę, kurioje įsikūnijusios individo sėkmės galimybės.

Vedybų ceremonijoje dalyvavo dvidešimt žmonių, jos buvo organizuotos pagal žydų papročius, o nuotaką prie altoriaus vedė Lee Strasberg. Medaus mėnesiui laiko nebuvo, nes po vestuvių Marilyn išvyko į Londoną filmuotis naujame filme.

Kaip šaltinia teigia, Miller buvo sudėtinga asmenybė, žiauri Marilyn atžvilgiu, ,,šaltos‘‘ širdies bei išnaudotojiško būdo. Pasak Marilyn, jis jos nebūtų vedęs, jei ji tik būtų buvusi kvaila ir graži blondinė, nebūtų turėjusi pinigų ir ją nebūtų lydėjusi sėkmė. Marilyn jį dievino už jo talentą, prisirišo prie jo tėvų ir juos vadino ,,Tėčiu ir ,,Mama‘‘ Jam patiko jos jautrumas, švelnumas, jausmingumas. Kaip ir antrasis jos vyras jis negalėjo susitaikyti su Marilyn sėkmė, šlove ir su ja elgėsi kaip su vaiku, bet ne kaip su moterimi. Po skyrybų jis teigė, kad ,, …vedybų laikotarpiu jis stengėsi jai padėti spręsti jos problemas, bet jo pastangos nebuvo sėkmingos‘‘.

Plačiai buvo rašyta, kad Marilyn Monroe naudojo antidepresantus, lankėsi pas psichoanalitikus, negalėjo susitaikyti su medikų diagnoze, kad ji negali turėti vaikų ir kaip jos močiutė ir mama girdėjo balsus ir įsivaizdavo, kad ji yra persekiojama nepažįstamųjų. Rodosi, kad ji niekuomet kaip asmenybė nebuvo laiminga. Nors ją lydėjo profesinė sėkmė, tačiau nuo pačių pirmųjų gimimo dienų jos gyvenimas buvo paženklintas skausmo.