Kultūra ir menas

Populiariausia opera Brodvėjuje

Written by admin · 3 min read

Sausio mėnesį Brodvėjaus, Niujoko ,,Majestic‘‘ (Didingajame teatre) Andrew A. Lloyd Weber (nuotr.) miuziklas ,,Opera Fantomas’’ atšventė  24- metų jubiliejų ir tapo pirmuoju muzikiniu spektakliu, perkopusiu 10,000 vaidinimų. Tai vienas iš kompozitoriaus šedevrų. Šis kompozitorius, didelį talentą turintis žmogus. Be abejonės tai lėmė genai, jo tėvas kompozitorius, mama pianistė, o jaunesnysis brolis Julian garsus violončelininkas solo.

A.Ll Weber  komponuoti muziką pradėjo dar vaikystėje. O teta aktorė jam atvėrė duris į teatro pasaulį, kuriam šis ir pašventė savo kūrybines jėgas.

Sulaukęs 64 metų, jis pelnytai yra susižėręs didžiulę apdovanojimų kolekciją. Jam yra įteiktas Akademijos apdovanojimas arba Oskaras už populiarias dainas iš miuziklų ,,Evita‘‘, ,,Jėzus Kristus super žvaigždė‘‘, ,,Fantomo opera‘‘, Auksinis gaublys, Grammy apdovanojimas už pasiekimus muzikoje, būtent už albumus: ,,Evita’’, ,,Katės’’, už Requiem, kaip geriausią šiuolaikinio meno kompoziciją. ,,Requiem’’ – mišias jis rašė ne tam, kad gautų apdovanojimą, bet tėvo William, kuris mirė 1982 metais, garbei. Mišių premjera įvyko 1985 metais Šv. Tomo bažnyčioje Niujorke. Minėto kūrinio gražiausios arijos buvo skirtos kompozitoriaus antrąjai ir buvusiai žmonai Sarai Brightman. Kompozitorius septynis kartus  buvo apdovanotas ‘’Tony’’ prizu, prestižiniu Didžiosios Britanijos teatro Laurence Olivier apdovanojimu, Ivor Novello apdovanojimu už kompozicijas. Ivor Novello apdovanojimai yra skiriami geriausiams britų dainų autoriams. Jis pelnė Kennedy Center Honors apdovanojimą. 1992 metais Barselonoje vykstančiu olimpinių žaidyniu garbei, Weber buvo paprašytas parašyti dainą Amigos Para Siempre — Friends for Life” . Šią dainą atliko jo ,,ex žmona’’ Sarah Brightman and José Carreras. Kompozitorius kolaboravo su lyrikos autoriumi Tim Rice. To pasekoje gimė daugelis dainų dainininkams kaip Clive Sarstedt, Gary Glitter ir kt. viena iš jų buvo parašyta 1969 metais Eurovizijos dainų konkursui pavadinimu “Try It and See’’, kuri nepraėjo atrankos. Ar iš tikro ši daian yra nevykusi, galima įsitikinti ir išgirsti paklausius Demo versiją, kuri pateikta 5 CD rinkinyje ,,Now and Forever,, atliekant Rita Pavone. Ši daininkė stengėsi pakartoti tarptautinį pripažinimą pelniusios škotų daininkės Lulu versiją. Būtent jai ir buvo parašyta Eurovizijos konkursui skirta daina.

Neeilinių gebėjimų dėka, A. Ll Weber sukūrė net 16 miuziklų. Pagal žinomiausius miuziklus sukurti net 7 filmai taip pat sulaukė stulbinančio pasisekimo. Tiesa, kompozitoriui buvo pateikti kaltinimai, kad miuziklo ,,Jėzus Kristus super žvaigždė‘‘ Marijos Magdalenos melodiją „I don‘t know how to love him“ , esančią viena iš dainingiausių kūrinio lyrinių numerių, jis nuplagijavo – pasiskolino iš vieno ryškiausių vokiečių romantinės muzikos kūrėjų kompozitoriaus F. Mendelsono Koncero smuikui. Lloyd Webber buvo kaltinamas ir už tai, kad plagijavo italų kompozitoriaus G. Puccini žymiausio kūrinio Requiem muzikos atkarpą ir ją panaudojo Operoje Fantomas. Šio tipo vagystę G Puccini atstovai apskundė teismui, tačiau teisme prašymas buvo atmestas. Tačiau San Francisco operos namų programoje sudarytoje 2009–2010 sezonui, ties G. Puccini operos ,,Mergaitė iš Vakarų’’ liko įamžinta frazė, kad Dick Johnson’a aria, “Quello che taceta,” turi didelį panašumą su Lloyd Webber miuziklo ,,Opera Fantomas’’ daina, “Music of the Night”. Roger Waters, grupės ,,Pink Floyd’’ gitaristas ir Ray Repp Ll Weber padavė į teismą, kaltindami jį pavogus jų originalią muziką. Tačiau teismas išsprendė problemą miuziklų įžymybės naudai.

Žymiausi kompozitoriaus miuziklai  „Katės“ ir „Jėzus Kristus Superžvaigždė“. Šis kūrinys gimė po grupės „The Beatles“ lyderio Dž. Lenono pasakytų žodžių, kad jų grupė jaunimo tarpe yra populiaresnė už Kristų. Tuomet eilių autorius T. Rice miuziklui pridėjo šiuolaikišką pabaigą („super žvaigždė“), o kompozitorius Weber sukūrė muziką. Tai – roko operos žanro kūrinys. Šalia klasikinių muzikos instrumentų karaliauja elektrinės gitaros, ritmo mušamųjų grupė, folkroko, artroko, rokenrolo stiliaus elementai.

Tačiau aukščiausią šlovės viršūnę kompozitoriui padėjo pasiekti 1985 m. pastatytas miuziklas „Operos Fantomas“ pagal to paties pavadinimo Gastono Leru (Gaston Leroux) knygą. Jame dainavo ir buvusi žmona Sara Brightman. Dviejų talentingų menininkų: dainininkės ir kompozitoriaus vedybos netruko ilgai.  Po penkerių metų iširo.
Pagal rašytojo Gaston Leroux romaną pastatytas miuziklas prasideda mistiniais įvykiais. Fantomas – paslaptingas dainavimo mokytojas, kažkodėl po kauke slepiąs savo veidą, tūno Paryžiaus operos teatro rūsiuose. Jis padeda jaunai dainininkei pasiekti šlovę ir įsimyli. Kuomet dainininkė sužino kas jis toks, ji priblokšta. Dėl jos ant Paryžiaus operos teatro stogo, susikauna žavingasis jaunuolis Raulis ar paslaptingasis Fantomas? Kas triumfuos? Kuriam priklausys Kristinos širdis?

Iš tikro, miuziklo muzika nepakartojama ir įsimintina. Susimąstai, kaip gimė šios išraiškingos ir dainingos melodijos? Klausant Kristinos, regi Sara Brightman, nes arijos parašytos jos balso galimybėms. Muzikinis orkestras banguoja tarp įvairiausių  stilių, tembrų, dinamikos stiprumo. Orkestruotė margaspalvė  ir turtinga. Šalia klasikinių, orkestro sąstatui įprastų muzikos instrumentų, skamba vargonai, sintezatorius, elektrinės gitaros. Įspūdingas reginys. Vieną kartą išvydęs niekuomet nepamirši. Tad nenuostabu, kad susidomėjimas miuziklu didelis. Jis išverstas į 25 kalbas (išskyrus lenkų ir vengrų). Pastatytas filmas apkeliavo beveik visą pasaulį, o prabėgus daugiau nei keliems dešimtmečiams, į tetarus vis dar plūsta klausytojai.