Mums rašo

Ramūnas Alaunis. Graikija pritarė oro sistemų siuntimui į Ukrainą

Written by Redakcija · 1 min read

Anot Graikijos žiniasklaidos, Vašingtonas pasiūlė Atėnams JAV karinės pagalbos lėšomis perkelti į Ukrainą graikiškas oro gynybos sistemas S-300 ir Tor-M1 ir pakeisti jas moderniomis NATO standartų oro gynybos sistemomis. Pranešama, kad Atėnai susitarimui pritarė, o derybos su Vašingtonu turėtų prasidėti artimiausiu metu.

Pagal 1996 m. pasirašytą sutartį, Kiprui buvo nupirkti du oro gynybos sistemų S-300 divizionai. Tačiau dėl JAV ir Turkijos spaudimo jų priėmimas į Kipro ginkluotąsias pajėgas buvo užblokuotas, o įsigytos sistemos 1998 m buvo saugomos sandėlyje. Graikijai gavus teises į sistemas iš Kipro, Rusijoje pagamintos oro gynybos sistemos S-300 buvo dislokuotos Graikijos ginkluotose pajėgose Kretoje.

Graikija Rusijoje taip pat nupirko 31 oro gynybos sistemą Tor-M1, iš kurių šešios 2006 m. buvo perduotos Kiprui mainais į teises oro gynybos sistemai S-300.

Graikija sutiko siųsti savo oro gynybos sistemas S-300 ir Tor-M1 į Ukrainą

Pranešama, kad Atėnai sutiko su Amerikiečių pasiūlymu, o tai paskatino radikalius Graikijos ginkluotųjų pajėgų oro gynybos struktūros pokyčius, kurie tampa itin svarbūs dėl Turkijos grėsmių ir nuodugnų dronų įtraukimą į provokacijas prieš Graikiją.

Anksčiau Ukrainos kariuomenės pasiūlymas gauti Graikijos oro gynybos sistemas mainais už jų techninę priežiūrą Ukrainos objektuose buvo atmestas dėl dviejų pagrindinių priežasčių. Pirma, dėl to, kad Rusija vis dar išlaiko galutinio vartotojo licencijos sutartį, o tai reiškia, kad Graikija negali eksportuoti šios oro gynybos sistemos trečiajai šaliai be Rusijos leidimo. Be to, visiškai neaišku, ar Ukrainos gamyklos pajėgios techniškai prižiūrėti Rusijos oro gynybos sistemas, kol šalyje vis dar vyksta karas.

Antra, Graikija negali sukurti spragų savo oro gynyboje, ypač jei nėra galimybės jų nedelsiant pakeisti. Šiuos argumentus suprato ir JAV karinė vadovybė.

Naudojant FMF (Foreign Military Financing) finansinį instrumentą, be Amerikietiškų sistemų, kurios pakeis Rusiškus ginklus, laipsniškas Graikijos armijos, oro pajėgų ir karinio jūrų laivyno sraigtasparnių flotilės atnaujinimas taip pat gali vykti kartu vykstant abiejų šalių kariniam bendradarbiavimui, praneša Graikų šaltiniai.

Neaišku, kokios oro gynybos sistemos pakeis Rusijoje pagamintas priešlėktuvines sistemas S-300 Graikijoje. Graikija verčiama atsikratyti Rusijos oro gynybos sistemų dėl to, kad Rusijai įvestų sankcijų sąlygomis neįmanoma jų normaliai prižiūrėti.

Tuo tarpu Graikijos opozicija Graikijos paskelbė ketinanti blokuoti Rusijos ginklų pakeitimą NATO ginklais.

Tai jau ne pirmas kartas, kai JAV naudoja panašią ginklų tiekimo Ukrainai schemą. Tarybiniai ir Rusiški ginklai perkami arba keičiami į Vakarietiškas sistemas, o nupirkti Rusiški ginklai pristatomi  Kijevui. Labai tikėtina, kad JAV susitarimas su Graikija bus sėkmingas, nes būdama NATO nare Graikija priims visas Vašingtono nustatytas sąlygas.

Karo Ukrainoje pradžioje Graikija atmetė neoficialų Ukrainos prašymą atsiųsti jos Tarybinių laikų raketų sistemas TOR-Μ1 ir Osa-AK, nes Graikija manė, kad jų vis dar gali prireikti jos ginkluotosioms pajėgoms.