Rusijos, ir JAV atstovai teigia, kad vasario 17 d. rytą Rijade (Saudo Arabija) įvykęs aukšto lygio diplomatinis susitikimas buvo sėkmingas.
Steve’as Witkoffas, kuris yra D. Trumpo problemų šalintojas numeris vienas, sakė, kad susitikimas buvo „pozityvus, optimistiškas, konstruktyvus ir labai solidus“. Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, JAV valstybės sekretoriaus Marko Rubijaus kolega, sakė, kad susitikimas Rijade buvo „labai naudingas“.
Oficialiai JAV delegacijai vadovavo valstybės sekretorius Marco Rubio kartu su prezidento patarėju nacionalinio saugumo klausimais Mike’u Waltzu ir Steve’u Witkoffu. Informacijos apie kitus JAV atstovus neturime.
Marco Rubio teigė, kad susitikime susitarta dėl trijų pagrindinių dalykų: diplomatinių komandų, skirtų diplomatinei veiklai Maskvoje ir Vašingtone gerinti, sudarymo; aukšto lygio komandų, skirtų „konflikto parametrams“ Ukrainoje išsiaiškinti, sudarymo; ir trečiojo kelio, skirto ekonominio bendradarbiavimo galimybėms, kurios galėtų išsivystyti išsprendus Ukrainos konfliktą, nustatyti; JAV pusė tai apibūdino kaip „potencialiai istorinę ekonominę galimybę“ Rusijai.
S. Lavrovas taip pat paaiškino, kad įvyks užsienio reikalų ministrų pavaduotojų (valstybės sekretoriaus pavaduotojų) susitikimas, kuriame bus derinamos D. Trumpo ir V. Putino susitikimo detalės. Konkreti D. Trumpo ir V. Putino susitikimo data nebuvo nustatyta.
Rusijos delegaciją aukščiausiu lygiu sudarė Sergejus Lavrovas ir prezidento V. Putino patarėjas užsienio reikalų klausimais Jurijus Ušakovas. Rusijos delegacijoje taip pat buvo Kirilas Dmitrijevas. K. Dmitrijevas eina Rusijos tiesioginių investicijų fondo (RDIF), Rusijos valstybės turto fondo, generalinio direktoriaus pareigas. Rusijos pusėje taip pat dalyvavo Vladimiras Proskurjakovas ir Dmitrijus Balakinas.
Proskurjakovas dirba Rusijos ambasadoje Kanadoje ir specializuojasi Arkties reikalų srityje.
Rijade buvo kalbama apie galimą bendradarbiavimą Arktyje. Nors nėra jokių detalių, tikėtina, kad diskusijoje buvo kalbama apie Arkties išteklių naudojimą ir laivybos maršrutų plėtojimą, jei dėl klimato kaitos Arktis ir toliau tirpsta.
Pranešama, kad Dmitrijevas Rijade surengė papildomus susitikimus pinigų ir investicijų klausimais, tačiau nežinome, kas buvo Dmitrijevo partneris, nors tai galėjo būti Steve’as Witkoffas.
Kalbant apie diplomatinę veiklą, tiek JAV ambasada Maskvoje, tiek Rusijos ambasada Vašingtone veikia pagal apribojimus, kuriuos reikia panaikinti, iš esmės artėjant prie diplomatinės veiklos normalizavimo. Tai apima daugelį elementų. Atkreipdamas į tai dėmesį, S. Lavrovas po susitikimo sakė: „Būtina pašalinti Bideno administracijos sukurtas kliūtis, trukdančias diplomatų darbui, įskaitant nuolatinius išsiuntimus ir nekilnojamojo turto areštus.“
Konkrečių išvadų dėl Ukrainos nebuvo pasiekta, tačiau S. Lavrovas, apibendrindamas susitikimą, išsakė iškalbingą mintį. S. Lavrovas sakė: „Mes ne tik klausėmės, bet ir nuoširdžiai išgirdome vienas kitą“.
Derybose nedalyvavo Kijevas, taip pat nebuvo pakviesta jokia Europos valstybė ar organizacija. Nedalyvavimas sukėlė audrą Europoje, dėl kurios Prancūzija sušaukė „skubų“ susitikimą (tačiau į jį neįtraukė kai kurių NATO narių, nepritariančių karo Ukrainoje rėmimui). NATO generalinis direktorius Marcas Rutte vis dėlto dalyvavo Paryžiaus susitikime. Nėra visiškai aišku, kodėl jis taip pasielgė, nes kai kurios NATO narės nebuvo pakviestos, taip pat neaišku, kodėl jis tai padarė be JAV sutikimo. Vienas iš susitikimo, kuriame ES dalyvavo kaip dalyvė, rezultatų buvo griežti pareiškimai, skirti pirmiausia Vašingtonui ir Didžiosios Britanijos pasižadėjimui siųsti karius į Ukrainą kaip tam tikros „taikos palaikymo“ priemonės dalį. Vokiečiai, Italai ir Lenkai nepritarė Britų iniciatyvai. Rijado susitikime ir viešuose pareiškimuose rusai aiškiai pareiškė, kad NATO „taikdariai“ nebus laukiami.
S. Lavrovas savo ataskaitiniame susitikime sakė, kad vadinamasis trijų žingsnių planas Ukrainai yra klastotė. Tariamas planas buvo priskirtas Marco Rubio. „Plane numatyti aukšto lygio susitikimai, kuriuose dalyvautų Ukraina ir Europos valstybės, ir visų šalių nuolaidos, sakė Rubio.“ Trys žingsniai esą yra šie: 1) paliaubos; 2) rinkimai Ukrainoje ir 3) galutinis susitarimas. Neaišku, ar buvo aptartos paliaubos, ar rinkimai Ukrainoje. Iš visų atsakingų pranešimų matyti, kad JAV ir Rusija susitarė įvertinti galimas susitarimo sąlygas, kurias, jei būtų susitarta, aptartų prezidentas D. Trumpas ir prezidentas V. Putinas.
Spaudoje pasirodė daug žemėlapių, kuriuose pavaizduota, kaip atrodytų susitarimas, ir teigiama, kad svarbiausi klausimai buvo aptarti Rijade.
Skaitytojai turėtų būti informuoti, kad nė vienas iš šių žemėlapių neatspindi tikrųjų diskusijų Rijade, kuriose buvo aptartas Rusijos ir JAV požiūris į konfliktą, tačiau nebuvo imtasi jokių detalių ar veiksmų, išskyrus leidimą rengti vėlesnius susitikimus, kad būtų parengta dirva D. Trumpo ir V. Putino susitikimui.
Rijado susitikimas vyko profesionaliai, be postringavimų ir kaltinimų. Tai didelis pokytis, palyginti su retorika, kuri dominavo J. Bideno administracijos laikais, nors ji tebėra pagrindinė euroretorikos sudedamoji dalis.