Šis bei tas

Rugpjūčio darbai sode ir darže

Written by admin · 1 min read

Paskutinis vasaros mėnuo – pirmiausia derliaus metas. Rugpjūtį sunoksta pomidorai, derliumi džiugina agurkai, kasamos ankstyvųjų ir vidutinio ankstyvumo veislių bulvės. Soduose šį mėnesį jau gausu prinokusių vasarinių obuolių, o juodieji bei raudonieji serbentai lepina paskutinėmis uogomis. Taip pat rugpjūtį aktyviau pradedame ruoštis kitiems metams: naikiname piktžoles, genime vaismedžius, retiname vaiskrūmius ir avietynus, sodiname braškes.

Laistymas ir tręšimas

Dažnai rugpjūčio mėnuo būna ganėtinai sausas, nelietingas, tad šiuo metu drėgmės ypač išsiilgsta vaismedžiai, brandinantys derlių. Kad jis būtų gausus ir gardus, sausų ir saulėtų orų nuvargintą sodą rekomenduojama gausiai laistyti. Sodu bus tinkamai pasirūpinta, jei žemę sudrėkinsite apie 25 cm.

Taip pat rugpjūtį vėlyvųjų veislių obelis reikia purkšti kalcio trąšomis, nes šių veislių obuoliai bus ilgai sandėliuojami, o tinkamas patręšimas padės išvengti obuoliams būdingos ligos – poodinės dėmėtligės.

Visą derėjimo laikotarpį gausiai laistyti reikėtų ir agurkus, o jei vaisiai deformuoti, derėtų ir patręšti. Pastebima, kad jei agurkai pernelyg stori, jiems trūksta kalio, todėl reikėtų rinktis kompleksines trąšas su didesne šio elemento koncentracija. Jei agurkų vaisiai pernelyg smailiais galais, tai gali būti ženklas, kad dirvožemyje per mažai azoto. Tokiu atveju rekomenduojame rinktis trąšas „Nutrivant agurkams“.

Gausiai rugpjūtį derančius pomidorus reikia laistyti gerokai mažiau, nes dėl drėgmės pertekliaus ima trūkinėti jų vaisiai. Nepamirškite, jei paskutinį vasaros mėnesį nelepina saulė ir šiltas oras, pomidorus vertėtų nupurkšti mineralinių trąšų tirpalu. Pavyzdžiui, „Nutrivant pomidorams“.

Drėgną, gerai palaistytą žemę rugpjūtį itin mėgsta ir šakniavaisinės daržovės, nes šiuo metu jos ypač sparčiai auga. Kad neišsivystytų šioms daržovėms būdinga liga – vidinis juodasis puvinys – morkas bei burokėlius rekomenduojama tręšti boru. O norint sulaukti gausaus vėlyvųjų daržovių derliaus, pavyzdžiui, žieminių kopūstų, rugpjūtis – tinkamas metas juos pamaitinti kalio trąšomis. Šios trąšos reikalingos kopūstų gūžėms ir morkų stiebams formuotis.

Praėjus apytikriai dviem savaitėms po derliaus nuėmimo, rudeninėmis trąšomis verta pastiprinti vaismedžius ir uogienojus, taip pat ir dekoratyvinius augalus. Taip stipresni augalai geriau peržiemos, bus atsparesni ligoms, sparčiau augs ir ves vaisius kitąmet.

Vaismedžių ir uogų krūmų formavimas

Nuskynus serbentus ir agrastus, rekomenduojama išpjauti sutankėjusias šakeles. Avietyne nuėmę derlių, išpjaukite derėjusius stiebus, taip pat silpnesnius šiųmetinius. Taip sumažinsite žievėplaišos paplitimo riziką kitąmet.

Mėnesio pradžioje reikėtų išgenėti trešnių ir vyšnių medžius – išpjaustyti ligų nuskurdintas, taip pat mažai derančias, tačiau smarkiai augančias šakas. Pjaunant šaką svarbu palikti pakankamai ilgą stuobrelį (nuo 5 iki 20 cm). Kuo šaka storesnė, tuo ilgesnį jį reikėtų palikti.

Rugpjūčio pradžia puikiai tinka ir obelims genėti. Šiuose vaismedžiuose specialistai pirmiausia rekomenduoja pašalinti statmenai augančias ar vainiką pernelyg tankinančias šakas.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios”, respublika.lt