Tėvynė mūsų

Europos Parlamente buvo prisiminti masiniai 1941-ųjų birželio trėmimai

Written by admin · 1 min read

Šios savaitės Europos Parlamento plenarinei sesijai Strasbūre susirinkę europarlamentarai buvo pakviesti prisiminti masinių trėmimų, prasidėjusių 1941 metų birželio 14-ąją, aukas.

„Birželio 14-ąją minėdami Gedulo ir Vilties dieną prisimename šimtus tūkstančių nekaltų žmonių, ištisas šeimas, gyvuliniuose vagonuose ištremtas į tolimąjį Sibirą, Gulago lagerius. Beveik pusė ištremtųjų, kentusių nežmoniškas sąlygas ir žiaurias represijas buvo kūdikiai ir vaikai.

 

Šie siaubingi nusikaltimai prieš žmoniškumą tęsėsi nuo 1941 iki 1953-ųjų“, – į kolegas plenarinio posėdžio metu kreipėsi Lietuvos europarlamentarė Radvilė Morkūnaitė-Mikulenienė.

Anot EP narės, birželio keturioliktoji – kartu ir išsilaisvinimo iš totalitarinių režimų vilties diena.

„Prieš kurį laiką paminėjome Sąjūdžio, judėjimo, suvienijusio Lietuvos žmones ir atvedusio į Laisvę, 25-metį. Šiandien visų kentėjusių viltis būti laisvais yra realybė, tačiau istorija neturi ir negali būti pamiršta, jos žinojimas ir supratimas susivienijusią šiandienos Europą tik sustiprina“, – sakė EP narė R.Morkūnaitė ir kolegas pakvietė dalyvauti iškilmingoje Baltijos kelio alėjos atidarymo ceremonijoje, kuri, įamžindama bendrą Europos istorinę patirtį, š.m. birželio 26-ąją įsikurs Europos Parlamento pagrindiniame pastate Briuselyje.

ES valstybių narių istorijų pažinimo svarba neabejoja ir Olandijos europarlamentaras Bastianas Belderis (Bastiaan Belder), didžiųjų 1948 m. trėmimų ir Norilsko sukilimo metinių proga apie istoriją ir atmintį diskutavęs su EP nare Radvile Morkūnaite-Mikulėniene.

„Dabar, kai kartu esame Europos Sąjungoje, turime formuoti bendrą supratimą, pažinti nacionalines istorijas, kad geriau suprastume laisvės siekį ir jūsų baimes, pavyzdžiui, dėl geopolitinės padėties atsižvelgiant į kylančią Putino Rusiją“, – įsitikinęs EP Užsienio reikalų komiteto narys, nuo 1999 metų Europos Parlamente atstovaujantis Nyderlandams.

Anot B.Belderio, Baltijos šalių istorinės patirtys yra labai svarbi pamoka šiandienėje Europos Sąjungoje, kad niekada daugiau negalima palikti vienų tų, kurie kovoja už laisvę, ir kad reikia būti budriems dėl pavojų, kuriuos patiria skirtingos šalys narės.

„Jei Vakarų Europoje iš tiesų mylime laisvę, turime iš jūsų sužinoti, koks buvo komunizmas realybėje, ir kovoti su visomis totalitarinėmis ideologijomis“, – atvirame dviejų Europos Parlamento narių pokalbyje priduria B.Belderis.