Tėvynė mūsų

Lietuvoje įsibėgėja naujos atominės elektrinės statybos projektas

Written by admin · 2 min read

Informacija užsienio lietuvių bendruomenėms 

Lietuvoje vis sparčiau įsibėgėja pasirengimo statyti naują Visagino atominę elektrinę darbai. Planuojama, kad paruošiamieji darbai bus baigti 2011 m., o jau 2018 metais šalia Ignalinos atominės elektrinės pradės veikti nauja Visagino atominė jėgainė. Skaičiuojama, kad intensyviausiu jėgainės statybos laikotarpiu čia darbuosis net iki 5000 įvairių sričių specialistų.

Jėgainės projekto parengiamuosius darbus vykdančios bendrovės „Visagino atominė elektrinė“ (VAE) generalinis direktorius Marius Grinevičius sako, kad darbai jau yra stipriai įsibėgėję. „Planuojame, kad 2018-aisias naujoji elektrinė pradės gaminti elektrą, tam pasiruošti reikalingi darbai yra sėkmingai įgyvendinami pagal suplanuotą grafiką“, – sakė M. Grinevičius.

Aplinkos ministerija jau leido statybas

Š.m. balandį baigėsi vienas svarbiausių pasirengimo jėgainės statyboms darbų – naujos Visagino atominės elektrinės poveikio aplinkai vertinimas (PAV). Aplinkos ministerijai nusprendus, kad nauja AE aplinkosauginiu požiūriu yra leistina, ji galės būti statoma pasirinktoje vietoje – Ignalinos AE teritorijoje, ant Drūkšių ežero kranto.

Pasak M. Grinevičiaus, ekspertų atliktas ir Aplinkos ministerijos išanalizuotas naujos Visagino AE poveikio aplinkai vertinimas dar kartą įrodė, kad atominė energetika yra ir vienas draugiškiausių aplinkai elektros energijos gamybos būdų, apsaugantis gamtą nuo šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimo.
Lietuvos ir užsienio ekspertų parengtoje PAV ataskaitoje įvertintas elektrinės, kurios galingumas siektų iki 3400 MW, statybos ir eksploatacijos poveikis aplinkai – visuomenės sveikatai, socialinei ekonominei aplinkai, biologinei įvairovei, paviršinių vandens telkinių vandeniui, klimatui ir oro kokybei, žemės gelmėms, kraštovaizdžiui ir kultūros paveldo objektams.

Ruošiantis statyti Visagino atominę elektrinę, yra planuojama maksimali 3400 MW jos galia ir nuspręsta, kad jėgainės reaktoriai bus pažangiausios – III ar III+ – kartos. PAV ataskaitoje buvo įvertintos ir reaktorių technologijų alternatyvos – verdančio vandens, suslėgto vandens ir suslėgto sunkiojo vandens.

Elektrinės statyboms – iki 5000 specialistų

„Visagino atominės elektrinės projekto įgyvendinimui surinkome labai stiprią specialistų komandą. Pastebime, kad projektas pirmiausia patraukia profesinius iššūkius mėgstančius žmones. Naujos atominės jėgainės statyba ne tik Lietuvoje, bet ir tarptautiniu mastu visada yra išskirtinė profesinė patirtis“, – pasakoja M. Grinevičius.

„Visagino atominės elektrinės“ darbuotojų kolektyvą šiuo metu sudaro 29 specialistai. Planuojama, kad iki pasiruošimo etapo pabaigos specialistų poreikis bendrovėje augs ir kolektyvas didės.

VAE generalinio direktoriaus teigimu, naujosios atominės elektrinės projektui reikės branduolinės energetikos, technologijų, bendrosios saugos, projektų valdymo, finansų ir kitų sričių specialistų. Išankstinėmis prognozėmis, elektrinės statybos parengimo ir vykdymo, įrengimų komplektavimo, montavimo, derinimo ir kitiems darbams bus reikalinga apie 700 specialistų.

Intensyviausiu atominės elektrinės statybos laikotarpiu naujosios AE aikštelėje dirbs net iki 5000 įvairių sričių darbuotojų. Specialistų reikės ne tik atominės elektrinės užsakovui, bet ir generaliniam rangovui bei visiems statybos procese dalyvaujantiems subrangovams. Vėlesniame etape, pastačius elektrinę, vieną energetinį bloką turėtų eksploatuoti apie 500 žmonių, o remonto ir priežiūros darbus vykdys rangovinės organizacijos.

Neabejojama, kad šis milžiniškas projektas paskatins ne tik statybų sektoriaus, bet ir visos Lietuvos ekonomiką, taps rimtu po krizės atsigaunančios šalies ūkio katalizatoriumi.

Šalies infrastruktūros tyrimas – iššūkis specialistams

„Visagino atominės elektrinės“ vadovas pasakoja, kad vienas iš ambicingiausių šiuo metu vykdomų pasirengimo darbų yra transportavimo studija. Statant Visagino atominę elektrinę bus gabenami sunkiasvoriai (500-1200 t) ir didelių gabaritų (daugiau kaip 20 m ilgio, 4-9 m aukščio ir pločio) kroviniai. Tokių krovinių pervežimas bus pakankamai intensyvus visą atominės elektrinės statybos laikotarpį. Pasaulinėje praktikoje yra įprasta atomines elektrines statyti ant jūros ar upių kranto ne tik dėl reaktorių aušinimo, bet ir dėl paprastesnio krovinių gabenimo statybos laikotarpiu. Lietuvos situacija yra kitokia – naujos Visagino atominės elektrinės statybos aikštelė yra šalia esamos Ignalinos jėgainės, gerokai nutolusi nuo uosto, per kurį judės didžioji krovinių dalis.

„Kroviniai statybos aikštelę pasieks iš Vakarų ir jų gabenimo maršrutai nusidrieks beveik per visą Lietuvos. Todėl dabar turime kruopščiai įvertinti visą mūsų šalies susisiekimo infrastruktūrą, rasti ir technologiškai suplanuoti statybai reikalingų krovinių gabenimo būdus bei maršrutus“, – pasakojo M. Grinevičius. Pasak jo, panašaus masto ir sudėtingumo yra ir kiti jėgainės statybos parengiamieji darbai.

Visi parengiamieji darbai bus baigti dar iki 2011 metų. Po to vyks atominės elektrinės projektavimo, statybos ir licencijavimo darbai. Pasak M. Grinevičiaus, skaičiuojama, kad atominių elektrinių statyba nuo pamatų paklojimo iki reaktoriaus paleidimo užtrunka nuo ketverių iki šešerių metų. Ne mažiau laiko yra skiriama ir ruošiantis statyboms.

Visą informaciją apie naujos elektrinės statybos projektą galima rasti svetainėje www.vae.lt.

*****************

Šią informaciją atsiuntė Maksimas Reznikovas, vyr. projektų vadovas.

& Knowlton – 10 metų!
Komunikacijos konsultantai
 
A. Goštauto g. 40b
01112 Vilnius
T +370 5 2499951
M +370 652 85425
F +370 5 2604200
Skype: maksimas.reznikovas
maksimas@vrp.lt
www.vrp.lt