Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje, V. Putvinskio g. 55, Kaune
lapkričio 6 d., trečiadienį, 17 val.
kviečiame į prof. habil. dr. Audriaus Beinoriaus (VU Azijos ir transkultūrinių studijų institutas) paskaitą „Teosofų draugijos idėjos ir jų sklaida XIX a. pabaigoje – XX a. pradžioje“.
Teosofinio sąjūdžio pradžia – 1875 m., kai rusų emigrantė H.P. Blavatskaja Niujorke įsteigia Teosofų draugiją. Svarbiausias draugijos tikslas – lyginamasis įvairių religijų tyrimas, siekiant atskleisti bendrą religinių simbolių prasmę ir sukurti universalų ir nedogmatišką dvasinį sąjūdį. Teosofai siekia suderinti Rytų ir Vakarų tradicijų – budizmo, hinduizmo, gnosticizmo, kabalos, neoplatonizmo – idėjas ir suvienyti mokslą, religiją ir filosofiją. Skelbdama ezoterinę religijų vienybę, Blavatskaja esmingai surytietino Vakarų ezoterizmą, paskatino psichinių žmogaus galių pažinimą bei naujojo religingumo (new age) sklaidą pasaulyje. Gana vieningai modernioji teosofija laikoma įtakingiausiu ezoteriniu XIX amžiaus sąjūdžiu, sukūrusiu esminius daugelio XIX–XXI a. ezoterinių sąjūdžių pagrindus. Paskaitoje bus žvelgiama į Teosofų draugijos ištakas, idėjas ir jų sklaidą pasaulyje bei recepciją Lietuvoje.
Ši paskaita Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje eksponuojamos parodos „Liudas Truikys. Menas yra auka Kosmoso lygsvarai“ renginių ciklo dalis.
Kaina: su muziejaus lankytojo bilietu
Maloniai kviečiame atvykti.
Renginys viešas, gali būti filmuojama ir fotografuojama. Dalyvaudami renginyje sutinkate būti matomi renginio nuotraukose, vaizdo įrašuose ir esate informuoti, kad šios nuotraukos, vaizdo įrašai gali būti skelbiami viešai.
*******
EKSKURSIJA „LOZORAIČIŲ MENO KOLEKCIJA, KURIOS JIE NEKAUPĖ“
Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje, V. Putvinskio g. 55, Kaune, lapkričio 7 d., ketvirtadienį, 17 val. kviečiame į ekskursiją „Lozoraičių meno kolekcija, kurios jie nekaupė“, kurią ves viena iš parodos „Lozoraičiai – vilties diplomatija: šimtmetis valstybės naudai“ kuratorių dr. Iveta Dabašinskienė.
Su parodos kuratore keliaudami po ekspoziciją susipažinsite su diplomatų Lozoraičių saugotais meno kūriniais, kurie papasakos apie esminius šeimos gyvenimo aspektus, ryšius su išeivijos menininkais, Lietuvos nepriklausomybės bylos aktualizavimą.
Su Lozoraičių pavarde susijęs šimtmetis valstybės istorijos. Kelios šios šeimos narių kartos dirbo Lietuvai, rūpinosi jos klestėjimu. Tai ir Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministras, Lietuvos Respublikos nepaprastasis pasiuntinys ir įgaliotasis ministras Italijoje, Lietuvos diplomatinės tarnybos šefas Stasys Lozoraitis vyresnysis (1898–1983), Lietuvos Respublikos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Jungtinėse Amerikos Valstijose Stasys Lozoraitis jaunesnysis (1924–1994), ir Lietuvos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius prie Šventojo Sosto ir Maltos ordino Kazys Lozoraitis (1929–2007). Juos jungė viltis gyventi nepriklausomoje valstybėje, savo darbais prisidėti prie Tėvynės gerovės.
Šis susitikimas Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje eksponuojamos parodos „Lozoraičiai – vilties diplomatija: šimtmetis valstybės naudai“ renginių ciklo dalis.
Kaina: su muziejaus lankytojo bilietu.
Maloniai kviečiame apsilankyti.
Renginys viešas, gali būti filmuojama ir fotografuojama. Dalyvaudami renginyje sutinkate būti matomi renginio nuotraukose, vaizdo įrašuose ir esate informuoti, kad šios nuotraukos, vaizdo įrašai gali būti skelbiami viešai.
Vida Labanauskienė
Komunikacijos, leidybos ir rinkodaros skyriaus vadovė /
Head of the Communication, Publishing and Marketing Department
+370 610 03733
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus /
M. K. Čiurlionis National Museum of Art